Microsoft-chef tror på 'værelses-computere'

De touch-kontrollerede pc'er, som man længe har talt om hos Microsoft, kan ifølge Microsoft stå over for deres storhedstid.

Artikel top billede

Den grønne tavles tid er ved at være forbi, snart vil en en kontormedarbejder kunne foretage en opringning ved at tale eller gestikulere til et whiteboard.

De nye teknologier, der ændrer, hvordan folk giver kommandoer til computere, kan i løbet af de næste år være med til at gøre touch-baserede pc'er mere populære og ændre den traditionelle, stationære computer, så der i stedet bliver tale om en 'værelses-computer'. Det fortalte en Microsoft-chef i et interview i sidste uge.

De touch-kontrollerede pc'er, som man længe har talt om hos Microsoft, kan i løbet af de næste år komme til at stå over for deres storhedstid. Det vil ske i takt med, at folk vænner sig til at kontrollere computeren på samme måde, som de gør med deres touchscreen-telefon, mener Craig Mundie, der er leder af Microsofts udviklings-afdeling.

Prisen på den type computere er faldende, ligesom de heller ikke vejer så meget længere, fortalte Craig Mundie. "De er blevet meget nemmere og mere komfortable at håndtere. Indtil for nyligt var de stadigt for store og klodsede."

Microsofts Windows 7-styresystem vil komme til at tilbyde touch og multi-touch kontrol-muligheder, der vil egne sig til tablet.

Touchscreen vil måske, sammen med input-metoder som for eksempel tale eller bevægelse, blive almindeligt på pc'er, efterhånden som computer-display udvider sig også at omfatte bordplader og mure, fortalte han. Microsoft forsker for øjeblikket blandt andet i stemmegenkendelse og computersyn.

[b]Giv tegn til dit whiteboard[7b]
Om nogle år vil alle overflader i dagligstuen eller på kontoret principielt kunne bruges som display til computeren, tilføjede han.

En kontormedarbejder vil for eksempel kunne foretage en opringning ved at tale eller gestikulere til et whiteboard eller en bordplade med en indbygget skærm. Medarbejderen vil desuden frit kunne skrive på begge skærme, eller måske bruge dem som billedfremvisere.

Graig Mundie mener, at den stationære computer vil udvikle sig ind i helt nye kategorier. "Jeg tænker efterhånden ikke længere den stationære computer som noget, der kun hører til på skrivebordet, men nærmere som noget, der knytter sig til hele lokalet."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice