Googles aktier på højeste niveau siden oktober

De amerikanske it-aktier stiger brat, men analytikere advarer om, at årsagen blot kan være en pludselig genopfyldning af varebeholdningerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Googles aktier lukkede i mandags på over 400 dollars for første gang, siden aktiemarkedet i USA begyndte sine stejle fald i efteråret.

Aktierne i verdens største internetsøgemaskine steg 2,1 procent på Nasdaq-børsen og lukkede på 2.249 kroner i mandags. Det er første gang, aktien er lukket på over 400 dollars - hvilket svarer til omkring 2.240 kroner - siden 1. oktober, da den lukkede på 2.304 kroner.

De amerikanske aktiemarkeder er steget siden lavpunktet tidligt i marts, delvis på grund af at bankerne tilsyneladende alligevel havde overskud, og på grund af tegn på at virksomhederne er ved at stabilisere sig.

Men flere analytikere er fortsat varsomme overfor stigninger på aktiemarkedet, i lyset af hvor skrøbeligt det har været de sidste mange måneder, og fordi det stadig er for tidligt at sige, om markedet virkelig er kommet sig.

Den aktuelle stigning i it-sektorens aktier er ifølge en rapport fra Credit Suisse delvist et resultat af, at efterspørgslen er større end frygtet i første kvartal.

Normalt niveau om et års tid

Virksomhederne forventede et dårligt kvartal og skar ned på produktionen, oplyser analytikerne. Men siden efterspørgslen ikke blev så ringe som frygtet, er mange virksomheder kommet på tæerne for at købe komponenter for at genopfylde udtømte varebeholdninger.

Bekymringen er, at disse køb til varebeholdninger vil skyde over målet, og hvis forbrugerne i fjerde kvartal, som inkluderer den vigtige juleindkøbssæson, alligevel undlader at købe en masse smartphones og andre højteknologiske dimser til at putte i julegaverne, så kan den globale it-branche risikere at tage et dyk igen.

Investeringsgruppen CLSA Asia-Pacific Markets forventer, at slutbrugerefterspørgslen af forbruger-it ikke vil vende tilbage til det normale niveau før midten af 2010, fortæller analytiker Bhavtosh Vajpayee, som advarer investorer om at passe på et fald i virksomhedsresultaterne, når genopfyldningen af varebeholdningerne tager af på et tidspunkt i tredje kvartal.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job