Googles aktier på højeste niveau siden oktober

De amerikanske it-aktier stiger brat, men analytikere advarer om, at årsagen blot kan være en pludselig genopfyldning af varebeholdningerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Googles aktier lukkede i mandags på over 400 dollars for første gang, siden aktiemarkedet i USA begyndte sine stejle fald i efteråret.

Aktierne i verdens største internetsøgemaskine steg 2,1 procent på Nasdaq-børsen og lukkede på 2.249 kroner i mandags. Det er første gang, aktien er lukket på over 400 dollars - hvilket svarer til omkring 2.240 kroner - siden 1. oktober, da den lukkede på 2.304 kroner.

De amerikanske aktiemarkeder er steget siden lavpunktet tidligt i marts, delvis på grund af at bankerne tilsyneladende alligevel havde overskud, og på grund af tegn på at virksomhederne er ved at stabilisere sig.

Men flere analytikere er fortsat varsomme overfor stigninger på aktiemarkedet, i lyset af hvor skrøbeligt det har været de sidste mange måneder, og fordi det stadig er for tidligt at sige, om markedet virkelig er kommet sig.

Den aktuelle stigning i it-sektorens aktier er ifølge en rapport fra Credit Suisse delvist et resultat af, at efterspørgslen er større end frygtet i første kvartal.

Normalt niveau om et års tid

Virksomhederne forventede et dårligt kvartal og skar ned på produktionen, oplyser analytikerne. Men siden efterspørgslen ikke blev så ringe som frygtet, er mange virksomheder kommet på tæerne for at købe komponenter for at genopfylde udtømte varebeholdninger.

Bekymringen er, at disse køb til varebeholdninger vil skyde over målet, og hvis forbrugerne i fjerde kvartal, som inkluderer den vigtige juleindkøbssæson, alligevel undlader at købe en masse smartphones og andre højteknologiske dimser til at putte i julegaverne, så kan den globale it-branche risikere at tage et dyk igen.

Investeringsgruppen CLSA Asia-Pacific Markets forventer, at slutbrugerefterspørgslen af forbruger-it ikke vil vende tilbage til det normale niveau før midten af 2010, fortæller analytiker Bhavtosh Vajpayee, som advarer investorer om at passe på et fald i virksomhedsresultaterne, når genopfyldningen af varebeholdningerne tager af på et tidspunkt i tredje kvartal.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo