Googles aktier på højeste niveau siden oktober

De amerikanske it-aktier stiger brat, men analytikere advarer om, at årsagen blot kan være en pludselig genopfyldning af varebeholdningerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Googles aktier lukkede i mandags på over 400 dollars for første gang, siden aktiemarkedet i USA begyndte sine stejle fald i efteråret.

Aktierne i verdens største internetsøgemaskine steg 2,1 procent på Nasdaq-børsen og lukkede på 2.249 kroner i mandags. Det er første gang, aktien er lukket på over 400 dollars - hvilket svarer til omkring 2.240 kroner - siden 1. oktober, da den lukkede på 2.304 kroner.

De amerikanske aktiemarkeder er steget siden lavpunktet tidligt i marts, delvis på grund af at bankerne tilsyneladende alligevel havde overskud, og på grund af tegn på at virksomhederne er ved at stabilisere sig.

Men flere analytikere er fortsat varsomme overfor stigninger på aktiemarkedet, i lyset af hvor skrøbeligt det har været de sidste mange måneder, og fordi det stadig er for tidligt at sige, om markedet virkelig er kommet sig.

Den aktuelle stigning i it-sektorens aktier er ifølge en rapport fra Credit Suisse delvist et resultat af, at efterspørgslen er større end frygtet i første kvartal.

Normalt niveau om et års tid

Virksomhederne forventede et dårligt kvartal og skar ned på produktionen, oplyser analytikerne. Men siden efterspørgslen ikke blev så ringe som frygtet, er mange virksomheder kommet på tæerne for at købe komponenter for at genopfylde udtømte varebeholdninger.

Bekymringen er, at disse køb til varebeholdninger vil skyde over målet, og hvis forbrugerne i fjerde kvartal, som inkluderer den vigtige juleindkøbssæson, alligevel undlader at købe en masse smartphones og andre højteknologiske dimser til at putte i julegaverne, så kan den globale it-branche risikere at tage et dyk igen.

Investeringsgruppen CLSA Asia-Pacific Markets forventer, at slutbrugerefterspørgslen af forbruger-it ikke vil vende tilbage til det normale niveau før midten af 2010, fortæller analytiker Bhavtosh Vajpayee, som advarer investorer om at passe på et fald i virksomhedsresultaterne, når genopfyldningen af varebeholdningerne tager af på et tidspunkt i tredje kvartal.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S