Mobilitet er nummer et for Røde Kors' it-chef

CIO-portræt: Mobile it-løsninger, der skal fungere i områder uden adgang til telefoni og internet, er den udfordring, Røde Kors it-afdeling står overfor, når den bygger platforme til udsendte medarbejdere.

Artikel top billede

Claus Olsen, Chef for IT & Telecom i Dansk Røde Kors, på arbejde i felten. Foto: Torben Klint

Når en medarbejder i en virksomhed skal udstyres med mobil adgang til it-systemerne, er det altid en udfordring.

Hvis medarbejderen desuden befinder sig i Zimbabwe, hvor infrastrukturen er nærmest ikke-eksisterende, er det en enorm udfordring.

Sidstnævnte problemstilling står Røde Kors overfor hver dag.

"Mobilitet er altid et at de øverste punkter på vores dagsorden. Der fylder meget i vores arbejde," fortæller Claus Olsen, chef for Dansk Røde Kors' it- og teleafdeling.

"Det er et varmt emne hos os. Det har det været i mange år, og det fortsætter langt ud i fremtiden, fordi det er meget vigtigt at forsyne vores udsendte medarbejdere på de internationale lokationer med mobil adgang til vores systemer. Når vi sender personale til et land som Zimbabwe, skaber man ikke en platform 'ud af boksen'," fortæller Claus Olsen.

Udgang uden internet og telefoni

I en række lande er både tele- og internet-infrastrukturen nærmest ikke-eksisterende, og det sætter for alvor kreativiteten på prøve.

"Det er en kæmpe udfordring at åbne for eksempelvis SharePoint-websteder for vores medarbejdere. Alle områder som sikkerhed, datatransport eller båndbredde skal behandles på en helt anderledes måde, end man normalt ville gøre i en it-afdeling," siger Claus Olsen.

Er det ikke utrolig krævende at få dét til at fungere?

"Jo, for fanden. Adgang til mails og lignende kan vi rimelig nemt løse, men at tilgå de systemer, hvor vi lagrer vores data, er en udfordring - på alle områder."

"Vi bliver hele tiden nødt til at tage specielle hensyn, og det kan eksempelvis være i form af satellit-kommunikationsudstyr. Vi har netop oprettet en løsning til et land, hvor telefonopkald ud og ind af landet er tæt på umulig, og internetadgangen er tilsvarende dårlig."

"Her benytter vi redskaber som ip-telefoni, simuleret quality of service og lignende krumspring for at få et hul igennem," fortæller it-chefen i Røde Kors.

Kommunikation og nødhjælpsarbejde

Røde Kors bruger meget krudt på at få de mobile løsninger på plads.

Kommunikationsteknologi er et område, der er blevet uhyre vigtigt i de operationer, som organisationens medarbejdere sendes ud til.

Når folk sendes ud til kriseområderne, skal der eksempelvis være styr på logistikken.

En stor del af arbejdet består i at holde styr på modtagelse og registrering af alt, hvad der kommer ind af nødhjælpsforsyninger og efterfølgende distribuere dem til de korrekte destinationer.

Samtidig er der behov for, at der kan gives klare tilbagemeldinger hele tiden.

Røde Kors sender cirka 100 personer ud til kriseområder hvert år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S