Mobilitet er nummer et for Røde Kors' it-chef

CIO-portræt: Mobile it-løsninger, der skal fungere i områder uden adgang til telefoni og internet, er den udfordring, Røde Kors it-afdeling står overfor, når den bygger platforme til udsendte medarbejdere.

Artikel top billede

Claus Olsen, Chef for IT & Telecom i Dansk Røde Kors, på arbejde i felten. Foto: Torben Klint

Når en medarbejder i en virksomhed skal udstyres med mobil adgang til it-systemerne, er det altid en udfordring.

Hvis medarbejderen desuden befinder sig i Zimbabwe, hvor infrastrukturen er nærmest ikke-eksisterende, er det en enorm udfordring.

Sidstnævnte problemstilling står Røde Kors overfor hver dag.

"Mobilitet er altid et at de øverste punkter på vores dagsorden. Der fylder meget i vores arbejde," fortæller Claus Olsen, chef for Dansk Røde Kors' it- og teleafdeling.

"Det er et varmt emne hos os. Det har det været i mange år, og det fortsætter langt ud i fremtiden, fordi det er meget vigtigt at forsyne vores udsendte medarbejdere på de internationale lokationer med mobil adgang til vores systemer. Når vi sender personale til et land som Zimbabwe, skaber man ikke en platform 'ud af boksen'," fortæller Claus Olsen.

Udgang uden internet og telefoni

I en række lande er både tele- og internet-infrastrukturen nærmest ikke-eksisterende, og det sætter for alvor kreativiteten på prøve.

"Det er en kæmpe udfordring at åbne for eksempelvis SharePoint-websteder for vores medarbejdere. Alle områder som sikkerhed, datatransport eller båndbredde skal behandles på en helt anderledes måde, end man normalt ville gøre i en it-afdeling," siger Claus Olsen.

Er det ikke utrolig krævende at få dét til at fungere?

"Jo, for fanden. Adgang til mails og lignende kan vi rimelig nemt løse, men at tilgå de systemer, hvor vi lagrer vores data, er en udfordring - på alle områder."

"Vi bliver hele tiden nødt til at tage specielle hensyn, og det kan eksempelvis være i form af satellit-kommunikationsudstyr. Vi har netop oprettet en løsning til et land, hvor telefonopkald ud og ind af landet er tæt på umulig, og internetadgangen er tilsvarende dårlig."

"Her benytter vi redskaber som ip-telefoni, simuleret quality of service og lignende krumspring for at få et hul igennem," fortæller it-chefen i Røde Kors.

Kommunikation og nødhjælpsarbejde

Røde Kors bruger meget krudt på at få de mobile løsninger på plads.

Kommunikationsteknologi er et område, der er blevet uhyre vigtigt i de operationer, som organisationens medarbejdere sendes ud til.

Når folk sendes ud til kriseområderne, skal der eksempelvis være styr på logistikken.

En stor del af arbejdet består i at holde styr på modtagelse og registrering af alt, hvad der kommer ind af nødhjælpsforsyninger og efterfølgende distribuere dem til de korrekte destinationer.

Samtidig er der behov for, at der kan gives klare tilbagemeldinger hele tiden.

Røde Kors sender cirka 100 personer ud til kriseområder hvert år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job