Otte danske bredbåndsfirmaer politianmeldt

Forbrugerombudsmanden politianmelder nu otte bredbåndsselskaber, fordi de ifølge anklagen har markedsført deres produkter mangelfuldt.

Artikel top billede

Der er faste retningslinjer for, hvad teleselskaberne skal oplyse, når de markedsfører bredbånd. På den måde har forbrugeren lettere ved at sammenligne de forskellige udbyderes tilbud.

Der var dog otte tilfælde sidste år, hvor bredbåndsselskaber ikke oplyste priser i overensstemmelse med de retningslinjer, som de er pålagt jævnfør markedsføringsloven, vurderer forbrugerombudsmanden.

Derfor anmelder instansen nu de otte bredbåndsfirmaer Bredbånd Nord, Dansk Bredbånd, Dansk Net, Fullrate, Onfone, Telenor/Sonofon, Telia Stofa og Telmore til politet.

Det fremgik ikke klart af selskabernes reklamer, hvad prisen for den korteste bindingsperiode mindst ville være. Den såkaldte mindstepris.

"Formålet med at oplyse om mindsteprisen er at sikre gennemsigtighed på markedet og derved gøre det muligt for forbrugerne at sammenligne udbydernes priser," siger forbrugerombudsmand Henrik Øe i en pressemeddelelse udsendt torsdag morgen.

Han understreger samtidig, at gennemsigtige priser er ekstra relevante i forbindelse med telebranchen.

"Tele- og bredbåndsydelser er komplicerede nok i forvejen, og derfor må der ikke herske tvivl for forbrugerne om, hvad de binder sig til økonomisk. Det er det signal, som politianmeldelserne skal understøtte," udtaler Henrik Øe.

Stofa beklager

Hos kabelselskabet Telia Stofa bekræfter selskabets øverste direktør, Ole Simonsen, at selskabet har modtaget anklagen fra forbrugerombudsmanden.

"Det må vi tage til os, og vi beklager meget, at vi ifølge forbrugerombudsmanden har overtrådt markedsføringsloven. Vi synes dog, at det er meget nede i bagatel-skuffen," siger Ole Simonsen.

Han mener, at en lovovertrædelse er alvorlig sag, og han ærgrer sig derfor over, at Stofas navn kædes sammen med en politianmeldelse.

"Der har vel været et behov for at skære igennem nu, uanset om det er en stor eller lille fejl, og der har han (Henrik Øe, red.) haft behov for at skære alle over en kam," uddyber Ole Simonsen.

Læste om sin anklage i medierne

Telia Stofa-direktør Ole Simonsen tilføjer, at fejlen blev rettet sidste år, da virksomheden fik en ny hjemmeside.

"Politianmeldelsen tager udgangspunkt i vores gamle hjemmeside, og der er det faktisk korrekt, at mindsteprisen i hvert fald i et tilfælde ikke var tydelig nok på bredbånd. At man så blot med ét klik mere fik priserne, så der ingen tvivl var, det er en anden side af sagen," forklarer Ole Simonsen.

Han ved endnu ikke, hvor meget bøden kommer til at beløbe sig til. Sagen skal først behandles ved den lokale politimyndighed.

Fullrate: Vi har intet hørt
Et af de andre selskaber, der i dag bliver anklaget, er Fullrate. Det kommer dog som en overraskelse for virksomhedens administrerende direktør, Stig Myken, at selskabet fedtes ind i denne sag.

Han har nemlig ikke hørt noget fra forbrugerombudsmanden, men han så sit firmas navn nævnt i forbindelse med en politianmeldelse i dagens udgave af dagbladet Børsen.

"Jeg synes, det er ærgerligt, at forbrugerombudsmanden vælger at kommunikere via medierne i stedet for lige at orientere de involverede først, men det kommer nok, og så må vi se, om det er med morgenposten," siger Stig Myken.

Han vil derfor ikke forholde sig til politianmeldelsen, før han har set noget konkret fra instansen.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S