Tidligere JMI Invest-selskab går konkurs

Opportunity Solutions, der indtil 2007 var en del af porteføljen i JMI Invest, har indgivet konkursbegæring.

Artikel top billede

Opdateret: "Vi må med stor beklagelse meddele, at Opportunity Solutions A/S… har set sig nødsaget til at indlevere egen konkursbegæring…"

Sådan har der siden den 20. maj stået på Opportunity Solutions hjemmeside. Derudover oplyser selskabet, at al drift er indstillet til et absolut minimum, og at der, af hensyn til at sikre en lige behandling af alle kreditorer, ikke bliver betalt nogen form for "gammel gæld".

Under meddelelsen på hjemmesiden står navnet på Opportunity Solutions administrerende direktør Peter Sølbeck, der trådte ind i bestyrelsen i JMI Invest i 2004, hvor investeringsselskabet investerede i Opportunity Solutions.

Peter Sølbeck, der beskrives i medierne som en pressesky millionær, ejer en god del af JMI Invest, og det var derfor til dels hans egne penge, der gennem årene blev investeret i Opportunity Solutions, lige som han også har investeret penge i selskabet uden om JMI Invest.

Satser internationalt

Sidst Computerworld skrev om firmaet var i 2006 under overskriften "Ny direktør for softwarehus satser internationalt".

I 2005 overtog Sølbeck posten som bestyrelsesformand i JMI Invest og to år senere, samme år som JMI skilte sig af med Opportunity Solutions, blev Sølbeck afløst på posten som bestyrelsesformand af Birgitte Nielsen (tidligere økonomidirektør i FLS Industries). Det skriver Berlingske Research.

I det centrale virksomhedsregister CVR står, at Opportunity Solutions status er "normal", men det er ikke muligt at få telefonisk kontakt til firmaet, der holder til i det indre København og beskæftiger sig med løsninger til automatisk håndtering og journalisering af e-mail.

I det sidste offentliggjorte regnskab fra 2007 var bruttofortjenesten på minus en million kroner, mens resultat før skat var minus 9,3 millioner kroner, hvilket kun var marginalt bedre end året før.

Seneste nyt er, at Peter Sølbeck overtog trådte ind i Opportunity Solutions direktion, der ifølge regnskabet kun består af én mand, den 7. maj i år.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS