Det danske spilfirma Game Factory drejer nøglen om

Spilfirmaet The Game Factory kommer nu under kontrolleret nedlukning efter, at moderselskabet K. E Matthiasen overtages af legetøjsgiganten Top Toy.

Artikel top billede

Det danske spilfirma, The Game Factory, der har lavet et Postmand Per computerspil, skal nu lukke. Foto: gamefactorygames

Postman Per og Garfield er nogle af de figurer, der bliver berørt, når Top Toy, der blandt står bag Fætter BR, pr. 1. juli overtager den danske legetøjs- og spilproducent K.E. Mathiasen.

Alt tyder på, at The Game Factory ikke kommer til at overleve overtagelsen.

Administrerende direktør i K.E. Mathiasen, Steen O. Hansen, retter nemlig et hårdt angreb mod datterselskabet The Game Factory.

"Underskuddene i vores koncern kommer i 2007 og 2008 fra The Game Factory. The Game Factory er ikke en del af overtagelsen, og lige nu arbejder vi på at finde løsninger, der sikre en kontrolleret nedlukning af selskabet," siger Steen O. Hansen.

Familieejet selskab

Af regnskabstal fra selskabs- og erhvervsstyrelsen fremgår det, at The Game Factory har lidt et tab på omkring 100 millioner kroner over de sidste tre år.

Henrik Mathiasen, der er i familie med stifteren af selskabet K.E. Mathiasen har stået i spidsen for The Game Factory, men Steen O. Hansen vil ikke skyde skylden på direktøren i selskabet

"Det er fælles beslutninger fra den samlede direktion, der har ligget til grund for udviklingen i The Game Factory," siger Steen O. Hansen.

I juni 2008 var Henrik Mathiasen ude i store danske dagblade og fortælle, at selskabet forventede et salg på omkring 500.000 af deres nyeste spillancering "Zenses" til Nintendo DS.

Spillet modtog senere en lunken anmeldelse fra et af verdens største spilmedier, IGN.

Dyre licensrettigheder knækkede spilfirma

The Game Factory ejede licensrettigheder til at publicere spil med figurer som Postmand Per, Garfield og figurer fra Cartoon Network. Ifølge spilekspert Jakob Stegelmann har købet af licensrettighederne været en faktor i selskabets dårlige økonomi.

"I stedet for at lave nogle gode spil, har selskabet fokuseret på at købe licensrettigheder til halvkendte figurer, der alligevel ikke kan tage kampen op mod de helt store mærker som Star Wars og Indiana Jones," siger Jakob Stegelmann.

The Game Factory har primært lavet spil bygget over deres licenrettigheder til Playstation, Nintendo og pc-platformene.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job