Det danske spilfirma Game Factory drejer nøglen om

Spilfirmaet The Game Factory kommer nu under kontrolleret nedlukning efter, at moderselskabet K. E Matthiasen overtages af legetøjsgiganten Top Toy.

Artikel top billede

Det danske spilfirma, The Game Factory, der har lavet et Postmand Per computerspil, skal nu lukke. Foto: gamefactorygames

Postman Per og Garfield er nogle af de figurer, der bliver berørt, når Top Toy, der blandt står bag Fætter BR, pr. 1. juli overtager den danske legetøjs- og spilproducent K.E. Mathiasen.

Alt tyder på, at The Game Factory ikke kommer til at overleve overtagelsen.

Administrerende direktør i K.E. Mathiasen, Steen O. Hansen, retter nemlig et hårdt angreb mod datterselskabet The Game Factory.

"Underskuddene i vores koncern kommer i 2007 og 2008 fra The Game Factory. The Game Factory er ikke en del af overtagelsen, og lige nu arbejder vi på at finde løsninger, der sikre en kontrolleret nedlukning af selskabet," siger Steen O. Hansen.

Familieejet selskab

Af regnskabstal fra selskabs- og erhvervsstyrelsen fremgår det, at The Game Factory har lidt et tab på omkring 100 millioner kroner over de sidste tre år.

Henrik Mathiasen, der er i familie med stifteren af selskabet K.E. Mathiasen har stået i spidsen for The Game Factory, men Steen O. Hansen vil ikke skyde skylden på direktøren i selskabet

"Det er fælles beslutninger fra den samlede direktion, der har ligget til grund for udviklingen i The Game Factory," siger Steen O. Hansen.

I juni 2008 var Henrik Mathiasen ude i store danske dagblade og fortælle, at selskabet forventede et salg på omkring 500.000 af deres nyeste spillancering "Zenses" til Nintendo DS.

Spillet modtog senere en lunken anmeldelse fra et af verdens største spilmedier, IGN.

Dyre licensrettigheder knækkede spilfirma

The Game Factory ejede licensrettigheder til at publicere spil med figurer som Postmand Per, Garfield og figurer fra Cartoon Network. Ifølge spilekspert Jakob Stegelmann har købet af licensrettighederne været en faktor i selskabets dårlige økonomi.

"I stedet for at lave nogle gode spil, har selskabet fokuseret på at købe licensrettigheder til halvkendte figurer, der alligevel ikke kan tage kampen op mod de helt store mærker som Star Wars og Indiana Jones," siger Jakob Stegelmann.

The Game Factory har primært lavet spil bygget over deres licenrettigheder til Playstation, Nintendo og pc-platformene.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse