ProActive leverer overskud syv år i rap

For syvende år i træk leverer it-konsulenthuset ProActive overskud, og de positive takter fortsætter indtil videre også i år.

Artikel top billede

Sidste år fejrede it-konsulentvirksomheden ProActive sit 10 års jubilæum med en vækst for 2007, resultat før skat på 350 procent. I 2008 var væksten mere beskeden, men stadig en vækst.

ProActive leverer Microsoft-baserede portal-, videndelings- og procesløsninger, og mener selv at være den virksomhed herhjemme, der har implementeret flest løsninger på SharePoint.

Fra 2007 til 2008 steg selskabets omsætning fra 66,7 millioner kroner til 77,4 millioner kroner. Resultatet før afskrivninger og skat steg i den samme periode til 15,4 millioner fra 13,5 millioner.

"Siden selskabet blev grundlagt, har vi fokuseret på at forstå og forbedre vores kunders forretning. Den positive udvikling er udtryk for, at kunderne anerkender vores evne til at gøre netop dette," udtaler Max Sejbæk, administrerende direktør, ProActive, i en pressemeddelelse.

Fortsætter i 2009

I første kvartal 2009 fastholder selskabet den positive udvikling med nye kunder og vækst i såvel omsætning som resultat. Den samlede omsætning i første kvartal udgør 26 millioner kroner mod 17,4 millioner i samme periode sidste år.

I selskabets bestyrelse sidder Navision-stifter Preben Damgaard som formand, tidligere administrerende direktør for KelsenBisca, Orla Topholt, og direktør i Microsoft Business Solutions Mogens Elsberg.

Selskabet blev grundlagt i 1997 og har hovedsæde på Frederiksberg i København, og har derudover en afdeling i Århus. Antallet af ansatte er i dag knap 100. Ejerkredsen består primært af selskabets ledelse og bestyrelse samt medarbejdere og enkelte eksterne aktionærer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job