CMS-leverandør ansætter i håb om bedre tider

Mens mange selskaber i it-branchen trapper ned og afskediger medarbejdere, så ansætter CMS-leverandøren Dynamicweb sælgere for at være klar, når vinden vender.

Artikel top billede

Gennem det sidste halve år har Dynamicweb Software forberedt sig på at være klar, når vinden vender, og der skal kapres markedsandele.

"Vi har en sund forretning, der giver os handlefrihed i situationer som denne. Derfor ansætter vi nu 3-4 medarbejdere på salgssiden, så vi kan kapre markedsandele og være klar, når markedet for alvor vender," udtaler administrerende direktør Christian Beer fra Dynamicweb.

Sidst Computerworld skrev om selskabet var i sidste måned, da Dynamicweb solgte sin konsulentafdeling fra og vendte tilbage til rødderne som ren softwareproducent.

Udvikling er en stilling i Rusland

Efterfølgende blev den danske organisation tilpasset, da en række udviklingsstillinger blev flyttet ud til det russiske datterselskab. Men nu blæser Dynamicweb til angreb og opruster på salgssiden.

I takt med, at krisen kradser kraftigere, skærpes kampen om reklamebudgetterne. Mens de traditionelle medier taber terræn, så stiger annonceringen på internettet. Reklameforbrugsundersøgelsen for 2008 viser en tilbagegang for print og tv, men en stigning på 17 procent for markedsføring på internet.

"Printmedierne og tv har tabt henholdsvis 15 og 3,4 procent, mens internet med en vækst på 17 procent er ene om at vise fremgang," udtaler Bjørn Karsholt fra Danske Reklame- og Relationsbureauers Brancheforening, DRRB.

Går det som præsten og DRRB prædiker, så lurer travlhed forude, og ender regnskabsåret for Dynamicweb, som direktøren forventer, så er der et overskud på tre til fem millioner kroner før skat at krydre ansættelsessamtalerne med.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job