CMS-leverandør ansætter i håb om bedre tider

Mens mange selskaber i it-branchen trapper ned og afskediger medarbejdere, så ansætter CMS-leverandøren Dynamicweb sælgere for at være klar, når vinden vender.

Artikel top billede

Gennem det sidste halve år har Dynamicweb Software forberedt sig på at være klar, når vinden vender, og der skal kapres markedsandele.

"Vi har en sund forretning, der giver os handlefrihed i situationer som denne. Derfor ansætter vi nu 3-4 medarbejdere på salgssiden, så vi kan kapre markedsandele og være klar, når markedet for alvor vender," udtaler administrerende direktør Christian Beer fra Dynamicweb.

Sidst Computerworld skrev om selskabet var i sidste måned, da Dynamicweb solgte sin konsulentafdeling fra og vendte tilbage til rødderne som ren softwareproducent.

Udvikling er en stilling i Rusland

Efterfølgende blev den danske organisation tilpasset, da en række udviklingsstillinger blev flyttet ud til det russiske datterselskab. Men nu blæser Dynamicweb til angreb og opruster på salgssiden.

I takt med, at krisen kradser kraftigere, skærpes kampen om reklamebudgetterne. Mens de traditionelle medier taber terræn, så stiger annonceringen på internettet. Reklameforbrugsundersøgelsen for 2008 viser en tilbagegang for print og tv, men en stigning på 17 procent for markedsføring på internet.

"Printmedierne og tv har tabt henholdsvis 15 og 3,4 procent, mens internet med en vækst på 17 procent er ene om at vise fremgang," udtaler Bjørn Karsholt fra Danske Reklame- og Relationsbureauers Brancheforening, DRRB.

Går det som præsten og DRRB prædiker, så lurer travlhed forude, og ender regnskabsåret for Dynamicweb, som direktøren forventer, så er der et overskud på tre til fem millioner kroner før skat at krydre ansættelsessamtalerne med.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo