Kritik: EU elendig til at skubbe net-selskaber frem

EU har slet ikke styr på net-politikken, mener en række fremtrædende net-selskaber, der alle er amerikanske, hvilket netop understreger pointen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mangel på politiske visioner og en mangelfuld og svag intern koordination har hindret Europa i høste gevinsterne på nettet.

Så kontant lyder meldingen fra organisationen Edima, der repræsenterer en række af de største navne inden for internet-teknologi.

Edima foreslår, at EU-Kommissionen omgående etablerer en task force bestående af en række af EU's egne eksperter inden for forskellige områder.

Målet er at forbedre Europas online-tilstedeværelse, lyder det fra James Watherwoth, der repræsenterer Nokia i Edima.

"Der er en mangel på politiske visioner i denne sammenhæng, og koordinationen mellem de forskellige afdelinger internt i kommissionen kan blive meget bedre," siger han.

For tiden håndterer fire ud af fem forskellige departementer i EU-Kommissionen e-handel i en eller anden udstrækning, fortæller James Waterworth.

Departementerne tæller eksempelvis departementerne for forbruger-anliggender, information samt konkurrence-direktoratet.

Amerikanske selskaber

Edima forestiller sig, at en task force skulle ledes af en person "med en stærk politisk vilje og den mentale styrke til at få ting fra hånden. Disse ting er vigtigere, end at den pågældende person er ekspert på området," siger James Waterworth.

Han vil dog ikke nævne konkrete navne på de folk, som Edima for tiden kan have i tankerne.

Blandt Edimas medlemmer finder man store net-selskaber som Google, Yahoo, eBay og Microsoft.

Ifølge James Waterworth er det ikke noget tilfælde, at disse selskaber er amerikanske. Han peger på, at de alle er blevet store som følge af den amerikanske politik.

"De har alle draget fordel af deres hjemmemarked til at blive, hvad de er i dag," siger han.

I dag kan EU imidlertid ikke stille fordelagtige vilkår til rådighed, fordi de enkelte lande dels har forskellige regler, dels fortolker EU-reglerne forskelligt. Det betyder, at der ikke er nogen sammenhængende lov på tværs af EU, mener James Waterworth.

Edima vil præsentere sine synspunkter for EU-Kommissionen i dag onsdag. Når det nye parlament samles til september, vil organisationen dernæst for alvor trække i arbejdstøjet, lyder meldingen.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S