Kritik: EU elendig til at skubbe net-selskaber frem

EU har slet ikke styr på net-politikken, mener en række fremtrædende net-selskaber, der alle er amerikanske, hvilket netop understreger pointen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mangel på politiske visioner og en mangelfuld og svag intern koordination har hindret Europa i høste gevinsterne på nettet.

Så kontant lyder meldingen fra organisationen Edima, der repræsenterer en række af de største navne inden for internet-teknologi.

Edima foreslår, at EU-Kommissionen omgående etablerer en task force bestående af en række af EU's egne eksperter inden for forskellige områder.

Målet er at forbedre Europas online-tilstedeværelse, lyder det fra James Watherwoth, der repræsenterer Nokia i Edima.

"Der er en mangel på politiske visioner i denne sammenhæng, og koordinationen mellem de forskellige afdelinger internt i kommissionen kan blive meget bedre," siger han.

For tiden håndterer fire ud af fem forskellige departementer i EU-Kommissionen e-handel i en eller anden udstrækning, fortæller James Waterworth.

Departementerne tæller eksempelvis departementerne for forbruger-anliggender, information samt konkurrence-direktoratet.

Amerikanske selskaber

Edima forestiller sig, at en task force skulle ledes af en person "med en stærk politisk vilje og den mentale styrke til at få ting fra hånden. Disse ting er vigtigere, end at den pågældende person er ekspert på området," siger James Waterworth.

Han vil dog ikke nævne konkrete navne på de folk, som Edima for tiden kan have i tankerne.

Blandt Edimas medlemmer finder man store net-selskaber som Google, Yahoo, eBay og Microsoft.

Ifølge James Waterworth er det ikke noget tilfælde, at disse selskaber er amerikanske. Han peger på, at de alle er blevet store som følge af den amerikanske politik.

"De har alle draget fordel af deres hjemmemarked til at blive, hvad de er i dag," siger han.

I dag kan EU imidlertid ikke stille fordelagtige vilkår til rådighed, fordi de enkelte lande dels har forskellige regler, dels fortolker EU-reglerne forskelligt. Det betyder, at der ikke er nogen sammenhængende lov på tværs af EU, mener James Waterworth.

Edima vil præsentere sine synspunkter for EU-Kommissionen i dag onsdag. Når det nye parlament samles til september, vil organisationen dernæst for alvor trække i arbejdstøjet, lyder meldingen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job