Kritik: EU elendig til at skubbe net-selskaber frem

EU har slet ikke styr på net-politikken, mener en række fremtrædende net-selskaber, der alle er amerikanske, hvilket netop understreger pointen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mangel på politiske visioner og en mangelfuld og svag intern koordination har hindret Europa i høste gevinsterne på nettet.

Så kontant lyder meldingen fra organisationen Edima, der repræsenterer en række af de største navne inden for internet-teknologi.

Edima foreslår, at EU-Kommissionen omgående etablerer en task force bestående af en række af EU's egne eksperter inden for forskellige områder.

Målet er at forbedre Europas online-tilstedeværelse, lyder det fra James Watherwoth, der repræsenterer Nokia i Edima.

"Der er en mangel på politiske visioner i denne sammenhæng, og koordinationen mellem de forskellige afdelinger internt i kommissionen kan blive meget bedre," siger han.

For tiden håndterer fire ud af fem forskellige departementer i EU-Kommissionen e-handel i en eller anden udstrækning, fortæller James Waterworth.

Departementerne tæller eksempelvis departementerne for forbruger-anliggender, information samt konkurrence-direktoratet.

Amerikanske selskaber

Edima forestiller sig, at en task force skulle ledes af en person "med en stærk politisk vilje og den mentale styrke til at få ting fra hånden. Disse ting er vigtigere, end at den pågældende person er ekspert på området," siger James Waterworth.

Han vil dog ikke nævne konkrete navne på de folk, som Edima for tiden kan have i tankerne.

Blandt Edimas medlemmer finder man store net-selskaber som Google, Yahoo, eBay og Microsoft.

Ifølge James Waterworth er det ikke noget tilfælde, at disse selskaber er amerikanske. Han peger på, at de alle er blevet store som følge af den amerikanske politik.

"De har alle draget fordel af deres hjemmemarked til at blive, hvad de er i dag," siger han.

I dag kan EU imidlertid ikke stille fordelagtige vilkår til rådighed, fordi de enkelte lande dels har forskellige regler, dels fortolker EU-reglerne forskelligt. Det betyder, at der ikke er nogen sammenhængende lov på tværs af EU, mener James Waterworth.

Edima vil præsentere sine synspunkter for EU-Kommissionen i dag onsdag. Når det nye parlament samles til september, vil organisationen dernæst for alvor trække i arbejdstøjet, lyder meldingen.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos