Tele-direktør kender ikke til ulovlige logningsdata

Ib Tolstrup, direktør for Telekommunikationsindustrien i Danmark, svarer for sig i sagen om de gamle logningsdata, der er udleveret, selvom de burde være slettet.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

En afrapportering fra Justitsministeriet om politiets brug af logningsbekendtgørelsen viser, at politiet i 37 tilfælde har fået udleveret logningsdata, som er ældre end de 12 måneder, som tidligere justitsminister Lene Espersen (K) har slået fast som maksimum.

Eksperter i privatlivsbeskyttelse og overvågning har efterfølgende kritiseret teleselskaberne for udleveringen, som de ser som et retssikkerhedsmæssigt problem og derfor finder henholdsvis uheldigt og ulovligt.

Senest er også Datatilsynet gået ind i sagen om de gemte logningsdata for at afkræve justitsministeriet en forklaring.

Nu er spørgerunden nået til Ib Tolstrup, som er direktør for telebranchens interesseorganisation Telekommunikationsindustrien i Danmark.

Ib Tolstrup, hvordan forklarer du, at der i 37 tilfælde er udleveret data, som er over 12 måneder gamle?

"I modsætning til de såkaldte eksperter, som har udtalt sig om sagerne, er jeg ikke i stand til at forklare det uden at kende nærmere til sagerne. Og jeg kender ikke de pågældende sager.

Jeg kan gisne om, at det kan dreje sig om regningsdata, som skal gemmes i op til fem år, eller der kan være tale om igangværende sager, fordi der er sager, som lige har passeret de 12 måneder."

Hvorfor udleverer teleindustrien data, som er ældre end de tilladte 12 måneder?

"Jeg har ikke noget specifik kendskab til det. Jeg henviser til spørgsmål nummer et."

To eksperter kalder udleveringen ulovlig. Hvad siger teleindustrien til det?

"Jeg henviser til spørgsmål nummer et."

I hvor høj grad skyldes udleveringen pres fra politiets side?

"Jeg kender ikke til pres fra politiet. Men det er klart, at initiativet er kommet fra politiet. Selskaberne aftjener værnepligt ved at kunne logge og derefter udlevere på dommerkendelse."

Hvis teleindustrien ikke selv kan overholde reglerne, hvem skal så hjælpe jer med det?

"Vi mener absolut, at vi kan overholde reglerne. Vi har i branchen arbejdet rigtig meget med tilblivelsen af lov og bekendtgørelsen, og vi har efterfølgende gjort et stort branchearbejde for sammen at tolke bekendtgørelsen, således at den kan opfyldes til samfundets bedste."

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S