Seks ud af 10 virksomheder skipper Windows 7

Spareplanerne kommer til at gå ud over Microsofts lancering af Windows 7 til oktober, viser en ny undersøgelse. Kun fem procent forventer at opgradere inden udgangen af 2009.

Artikel top billede

Efter en turbulent tid med Windows Vista, som aldrig rigtig fik fat i erhvervsmarkedet, har Microsoft hårdt brug for en succes med den næste generation af sit styresystem, Windows 7.

Men ifølge en undersøgelse blandt 1.100 it-administratorer, foretaget af firmaet ScriptLogic, som leverer løsninger til at styre Windowssystemer, er det langt fra sikkert, at Windows 7 bliver det hit som Microsoft går og håber på, og har brug for.

Tak, men nej tak.

Ud af de adspurgte it-administratorer, har hele 59,3 procent nemlig svaret, at de ikke har nogen planer om at opgradere til Windows 7. 34 procent forventer at opgradere inden udgangen af 2010, mens bare 5,4 procent regner med at have det nye styresystem i brug inden 2009 er omme.

Forklaringen på den manglende interesse for Windows 7 skal ifølge undersøgelsen findes i en kombination af, at administratorerne ikke har tid og ressourcer til at opgradere virksomhedernes systemer, samtidig med at de forventer kompabilitetsproblemer med den nye software.

Sammenlagt giver det problemer, som der ganske enkelt ikke er plads til i it-budgetterne, hvis man skal tro undersøgelsens konklusion, som samtidig fastslår, at denne manglende vilje til at opgradere, er gældende for stort set hele porteføljen af software.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S