Seks ud af 10 virksomheder skipper Windows 7

Spareplanerne kommer til at gå ud over Microsofts lancering af Windows 7 til oktober, viser en ny undersøgelse. Kun fem procent forventer at opgradere inden udgangen af 2009.

Artikel top billede

Efter en turbulent tid med Windows Vista, som aldrig rigtig fik fat i erhvervsmarkedet, har Microsoft hårdt brug for en succes med den næste generation af sit styresystem, Windows 7.

Men ifølge en undersøgelse blandt 1.100 it-administratorer, foretaget af firmaet ScriptLogic, som leverer løsninger til at styre Windowssystemer, er det langt fra sikkert, at Windows 7 bliver det hit som Microsoft går og håber på, og har brug for.

Tak, men nej tak.

Ud af de adspurgte it-administratorer, har hele 59,3 procent nemlig svaret, at de ikke har nogen planer om at opgradere til Windows 7. 34 procent forventer at opgradere inden udgangen af 2010, mens bare 5,4 procent regner med at have det nye styresystem i brug inden 2009 er omme.

Forklaringen på den manglende interesse for Windows 7 skal ifølge undersøgelsen findes i en kombination af, at administratorerne ikke har tid og ressourcer til at opgradere virksomhedernes systemer, samtidig med at de forventer kompabilitetsproblemer med den nye software.

Sammenlagt giver det problemer, som der ganske enkelt ikke er plads til i it-budgetterne, hvis man skal tro undersøgelsens konklusion, som samtidig fastslår, at denne manglende vilje til at opgradere, er gældende for stort set hele porteføljen af software.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS