Seks ud af 10 virksomheder skipper Windows 7

Spareplanerne kommer til at gå ud over Microsofts lancering af Windows 7 til oktober, viser en ny undersøgelse. Kun fem procent forventer at opgradere inden udgangen af 2009.

Artikel top billede

Efter en turbulent tid med Windows Vista, som aldrig rigtig fik fat i erhvervsmarkedet, har Microsoft hårdt brug for en succes med den næste generation af sit styresystem, Windows 7.

Men ifølge en undersøgelse blandt 1.100 it-administratorer, foretaget af firmaet ScriptLogic, som leverer løsninger til at styre Windowssystemer, er det langt fra sikkert, at Windows 7 bliver det hit som Microsoft går og håber på, og har brug for.

Tak, men nej tak.

Ud af de adspurgte it-administratorer, har hele 59,3 procent nemlig svaret, at de ikke har nogen planer om at opgradere til Windows 7. 34 procent forventer at opgradere inden udgangen af 2010, mens bare 5,4 procent regner med at have det nye styresystem i brug inden 2009 er omme.

Forklaringen på den manglende interesse for Windows 7 skal ifølge undersøgelsen findes i en kombination af, at administratorerne ikke har tid og ressourcer til at opgradere virksomhedernes systemer, samtidig med at de forventer kompabilitetsproblemer med den nye software.

Sammenlagt giver det problemer, som der ganske enkelt ikke er plads til i it-budgetterne, hvis man skal tro undersøgelsens konklusion, som samtidig fastslår, at denne manglende vilje til at opgradere, er gældende for stort set hele porteføljen af software.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job