Seks ud af 10 virksomheder skipper Windows 7

Spareplanerne kommer til at gå ud over Microsofts lancering af Windows 7 til oktober, viser en ny undersøgelse. Kun fem procent forventer at opgradere inden udgangen af 2009.

Artikel top billede

Efter en turbulent tid med Windows Vista, som aldrig rigtig fik fat i erhvervsmarkedet, har Microsoft hårdt brug for en succes med den næste generation af sit styresystem, Windows 7.

Men ifølge en undersøgelse blandt 1.100 it-administratorer, foretaget af firmaet ScriptLogic, som leverer løsninger til at styre Windowssystemer, er det langt fra sikkert, at Windows 7 bliver det hit som Microsoft går og håber på, og har brug for.

Tak, men nej tak.

Ud af de adspurgte it-administratorer, har hele 59,3 procent nemlig svaret, at de ikke har nogen planer om at opgradere til Windows 7. 34 procent forventer at opgradere inden udgangen af 2010, mens bare 5,4 procent regner med at have det nye styresystem i brug inden 2009 er omme.

Forklaringen på den manglende interesse for Windows 7 skal ifølge undersøgelsen findes i en kombination af, at administratorerne ikke har tid og ressourcer til at opgradere virksomhedernes systemer, samtidig med at de forventer kompabilitetsproblemer med den nye software.

Sammenlagt giver det problemer, som der ganske enkelt ikke er plads til i it-budgetterne, hvis man skal tro undersøgelsens konklusion, som samtidig fastslår, at denne manglende vilje til at opgradere, er gældende for stort set hele porteføljen af software.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Everllence

    Business Analyst - AI Solutions

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S