Blackberry-patch var hemmelig overvågning

Brugerne fik at vide, at de ville få 'den ultimative oplevelse' ved at installere en patch til deres Blackberry. De fik sig en slem overraskelse.

Artikel top billede

I sidste uge sendte en teleudbyder fra de Forenede Arabiske Emirater, Etisalat, en software-opdatering ud til selskabets 100.000 Blackberry-kunder.

Teleselskabet beskrev patchen som en opdatering, der ville øge smartphonens ydeevne og levere den optimale brugeroplevelse.

Det var imidlertid ikke hele sandheden.

I stedet har det nemlig vist sig, at patch'en potentielt gav teleselskabet adgang til at læse kundernes mails og sms-beskeder. Det skriver det mellemøstlige it-medie itp.net.

Kan aktiveres én for én

Det var en javaprogrammør fra Qatar, Nigel Gourlay, der ved et tilfælde opdagede teleselskabets hemmelige bagdør i de opdaterede Blackberry-mobiler.

Han oplevede nemlig, at smartphonen blev langsommere, fordi den forsøgte at forbinde og registrere sig hos telesekabet.

Nigel Gourlay pointerer, at overvågnings-funktionen som standard er slået fra, men at Etisalat, teleselskabet, kan vælge at slå det til telefon for telefon.

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS