Blackberry-patch var hemmelig overvågning

Brugerne fik at vide, at de ville få 'den ultimative oplevelse' ved at installere en patch til deres Blackberry. De fik sig en slem overraskelse.

Artikel top billede

I sidste uge sendte en teleudbyder fra de Forenede Arabiske Emirater, Etisalat, en software-opdatering ud til selskabets 100.000 Blackberry-kunder.

Teleselskabet beskrev patchen som en opdatering, der ville øge smartphonens ydeevne og levere den optimale brugeroplevelse.

Det var imidlertid ikke hele sandheden.

I stedet har det nemlig vist sig, at patch'en potentielt gav teleselskabet adgang til at læse kundernes mails og sms-beskeder. Det skriver det mellemøstlige it-medie itp.net.

Kan aktiveres én for én

Det var en javaprogrammør fra Qatar, Nigel Gourlay, der ved et tilfælde opdagede teleselskabets hemmelige bagdør i de opdaterede Blackberry-mobiler.

Han oplevede nemlig, at smartphonen blev langsommere, fordi den forsøgte at forbinde og registrere sig hos telesekabet.

Nigel Gourlay pointerer, at overvågnings-funktionen som standard er slået fra, men at Etisalat, teleselskabet, kan vælge at slå det til telefon for telefon.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S