Blackberry-patch var hemmelig overvågning

Brugerne fik at vide, at de ville få 'den ultimative oplevelse' ved at installere en patch til deres Blackberry. De fik sig en slem overraskelse.

Artikel top billede

I sidste uge sendte en teleudbyder fra de Forenede Arabiske Emirater, Etisalat, en software-opdatering ud til selskabets 100.000 Blackberry-kunder.

Teleselskabet beskrev patchen som en opdatering, der ville øge smartphonens ydeevne og levere den optimale brugeroplevelse.

Det var imidlertid ikke hele sandheden.

I stedet har det nemlig vist sig, at patch'en potentielt gav teleselskabet adgang til at læse kundernes mails og sms-beskeder. Det skriver det mellemøstlige it-medie itp.net.

Kan aktiveres én for én

Det var en javaprogrammør fra Qatar, Nigel Gourlay, der ved et tilfælde opdagede teleselskabets hemmelige bagdør i de opdaterede Blackberry-mobiler.

Han oplevede nemlig, at smartphonen blev langsommere, fordi den forsøgte at forbinde og registrere sig hos telesekabet.

Nigel Gourlay pointerer, at overvågnings-funktionen som standard er slået fra, men at Etisalat, teleselskabet, kan vælge at slå det til telefon for telefon.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS