Rigspolitichefens løn afhængig af Polsag og Tetra

Rigspolitichef Jens Henrik Højbjergs resultatløn er blandt andet afhængig af, at han holder de store teknologiprojekter Polsag og SINE på sporet. Det fremgår af rigspolitichefens resultatkontrakt.

Artikel top billede

Politets it-understøttelse giver fra tid til anden problemer.

Et nyt system, Polsag, skal være med til styrke understøttelsen af politiet og give mere effektiv sagsbehandling og bedre borgerservice. Og det er vigtigt for politiet, at systemet kommer på plads efter planen.

Faktisk så vigtigt, at den nye rigspolitichef Jens Henrik Højbjergs resultatløn afhænger af, at han holder it-projektet i kort snor i år. Samtidig skal rigspolitichefen prioritere det nye nationale beredskabsnet SINE og syv andre opgaver.

Ifølge rigspolitichefens resultatkontrakt er han stillet en resultatudbetaling på 100.000 kroner i udsigt, hvis han opfylder en række mål, heriblandt de to teknologiprojekter. Prioriteringerne er vægtede, og Polsag og SINE er vægtet med hver ti procent.

Den klart vigtigste opgave i resultatkontrakten er at nedbringe politiets underskud og få styr på politiets økonomi, der tilsyneladende har sejlet de sidste par år og resulteret i et samlet underskud på 341 millioner kroner ved indgangen til 2009. 20 procent af rigspolitichefens resultatudbetaling er afhængig af at han kan forbedre politiets økonomi.

Køreplan for Polsag

Justitsministeriet, som har lavet resultatkontrakten med Jens Henrik Højbjerg, har opstillet fire delmål i forhold til Polsag.

- Der skal laves en statusrapport om anskaffelse og implementering af Polsag i første halvår 2009.
- Der skal i første halvår laves en procesbeskrivelse for arbejdsgangene i Polsag.
- I andet halvår 2009 skal der udarbejdes en generel drejebog til politikredsene om implementering af Polsag.
- Der skal i andet halvår 2009 gennemført en analyse og specifikation på system til elektronisk ansøgning om straffeattester.

Hvis de fire delmål bliver opfyldt vil Jens Henrik Højbjerg altså få udbetalt ekstra løn.

En varm arv

Rigspolitichefen har også arvet en anden varm kartoffel. Det såkaldte SINE-system, der skal give politiet og resten af det danske beredskab en driftsikker, krypteret fælles kommunikationsplatform, bliver løbende overdraget fra Økonomistyrelsen til Rigspolitet.

Økonomistyrelsen har stået for det store - og stormombruste - udbud, mens politiet overtager myndighedsansvaret i løbet af de næste år.

Derfor er der en hel stribe krav til Rigspolitiet i forbindelse med det nye system. Blandt andet skal Rigspolitichefen sørge for at en organisation, der kan håndtere systemet stables på benene.

Desuden bliver Rigspolitichefen stillet til ansvar i forhold til, at der skal leveres en alternativ løsning til Københavns Politi i forbindelse med klima-topmødet i december. SINE-systemet er forsinket med 12 måneder, og derfor kan systemet ikke nå at være på plads i hovedstaden inden topmødet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks