Rigspolitichefens løn afhængig af Polsag og Tetra

Rigspolitichef Jens Henrik Højbjergs resultatløn er blandt andet afhængig af, at han holder de store teknologiprojekter Polsag og SINE på sporet. Det fremgår af rigspolitichefens resultatkontrakt.

Artikel top billede

Politets it-understøttelse giver fra tid til anden problemer.

Et nyt system, Polsag, skal være med til styrke understøttelsen af politiet og give mere effektiv sagsbehandling og bedre borgerservice. Og det er vigtigt for politiet, at systemet kommer på plads efter planen.

Faktisk så vigtigt, at den nye rigspolitichef Jens Henrik Højbjergs resultatløn afhænger af, at han holder it-projektet i kort snor i år. Samtidig skal rigspolitichefen prioritere det nye nationale beredskabsnet SINE og syv andre opgaver.

Ifølge rigspolitichefens resultatkontrakt er han stillet en resultatudbetaling på 100.000 kroner i udsigt, hvis han opfylder en række mål, heriblandt de to teknologiprojekter. Prioriteringerne er vægtede, og Polsag og SINE er vægtet med hver ti procent.

Den klart vigtigste opgave i resultatkontrakten er at nedbringe politiets underskud og få styr på politiets økonomi, der tilsyneladende har sejlet de sidste par år og resulteret i et samlet underskud på 341 millioner kroner ved indgangen til 2009. 20 procent af rigspolitichefens resultatudbetaling er afhængig af at han kan forbedre politiets økonomi.

Køreplan for Polsag

Justitsministeriet, som har lavet resultatkontrakten med Jens Henrik Højbjerg, har opstillet fire delmål i forhold til Polsag.

- Der skal laves en statusrapport om anskaffelse og implementering af Polsag i første halvår 2009.
- Der skal i første halvår laves en procesbeskrivelse for arbejdsgangene i Polsag.
- I andet halvår 2009 skal der udarbejdes en generel drejebog til politikredsene om implementering af Polsag.
- Der skal i andet halvår 2009 gennemført en analyse og specifikation på system til elektronisk ansøgning om straffeattester.

Hvis de fire delmål bliver opfyldt vil Jens Henrik Højbjerg altså få udbetalt ekstra løn.

En varm arv

Rigspolitichefen har også arvet en anden varm kartoffel. Det såkaldte SINE-system, der skal give politiet og resten af det danske beredskab en driftsikker, krypteret fælles kommunikationsplatform, bliver løbende overdraget fra Økonomistyrelsen til Rigspolitet.

Økonomistyrelsen har stået for det store - og stormombruste - udbud, mens politiet overtager myndighedsansvaret i løbet af de næste år.

Derfor er der en hel stribe krav til Rigspolitiet i forbindelse med det nye system. Blandt andet skal Rigspolitichefen sørge for at en organisation, der kan håndtere systemet stables på benene.

Desuden bliver Rigspolitichefen stillet til ansvar i forhold til, at der skal leveres en alternativ løsning til Københavns Politi i forbindelse med klima-topmødet i december. SINE-systemet er forsinket med 12 måneder, og derfor kan systemet ikke nå at være på plads i hovedstaden inden topmødet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S