Googles topchef går fra Apple

Googles administrerende direktør går fra Apples bestyrelse. Steve Jobs og Eric Schmidt enige om beslutningen.

Artikel top billede

Googles øverste direktør, Eric Schmidt, er ikke længere til at finde i Apples bestyrelse.

Googles direktør, Eric Schmidt, træder af som bestyrelsesmedlem i Apple. Det kommer tre måneder efter, at den amerikanske føderale handelskommission begyndte at undersøge, om Google og Apple brød monopollovgivningen ved at have to direktører i hinandens bestyrelser, nemlig Eric Schmidt og tidligere Genetech-direktør Arthur Levinson.

Eric Schmidt har siddet i Apples bestyrelse siden august 2006, og begge firmaer programmerer browsere og anden software. Men i juli annoncerede Google ambitioner om at lancere et nyt styresystem. Det betyder, at Google i endnu højere grad konkurrerer direkte mod Apple. Samtidig lancerede Google Android-systemet til mobiltelefoner i november 2007.

"Eric (Schmidt) har været et godt bestyrelsesmedlem for Apple, som har investeret dyrebar tid, talent, passion og visdom i at gøre Apple mere succesfuld," siger Steve Jobs, administrerende direktør i Apple i en pressemeddelelse.

Jobs: Google er trængt ind på Apples kerneområder
"Desværre er Google trængt ind på flere af Apple kerneforretninger, først med Android og nu med Chrome OS. Derfor vil Erics effektivitet som Apple bestyrelsesmedlem være meget svækket, da han nu bliver nødt til at være væk fra en del bestyrelsesmøder på grund af interessekonflikter. Derfor har vi sammen besluttet, at tiden er inde, for at Eric trækker sig fra Apples bestyrelse," siger Steve Jobs.

Tidligere i juli afviste Apple, at Google Voice kunne fungere som en applikation over den populære iPhone. Google Voice er et telefonstyringssystem, der tillader brugere at dele et nummer på alle deres telefoner. Samtidig tilbyder applikationen sms, voicemail, og tale-til-tekst konvertering af indkommende voicemail beskeder.

Den 31. juli skrev den amerikanske føderale kommunikationskommission til Apple, AT&T og Google, hvori den satte spørgsmålstegn ved afvisningen af Google Voice og relaterede applikationer fra iPhone App Storen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job