Googles topchef går fra Apple

Googles administrerende direktør går fra Apples bestyrelse. Steve Jobs og Eric Schmidt enige om beslutningen.

Artikel top billede

Googles øverste direktør, Eric Schmidt, er ikke længere til at finde i Apples bestyrelse.

Googles direktør, Eric Schmidt, træder af som bestyrelsesmedlem i Apple. Det kommer tre måneder efter, at den amerikanske føderale handelskommission begyndte at undersøge, om Google og Apple brød monopollovgivningen ved at have to direktører i hinandens bestyrelser, nemlig Eric Schmidt og tidligere Genetech-direktør Arthur Levinson.

Eric Schmidt har siddet i Apples bestyrelse siden august 2006, og begge firmaer programmerer browsere og anden software. Men i juli annoncerede Google ambitioner om at lancere et nyt styresystem. Det betyder, at Google i endnu højere grad konkurrerer direkte mod Apple. Samtidig lancerede Google Android-systemet til mobiltelefoner i november 2007.

"Eric (Schmidt) har været et godt bestyrelsesmedlem for Apple, som har investeret dyrebar tid, talent, passion og visdom i at gøre Apple mere succesfuld," siger Steve Jobs, administrerende direktør i Apple i en pressemeddelelse.

Jobs: Google er trængt ind på Apples kerneområder
"Desværre er Google trængt ind på flere af Apple kerneforretninger, først med Android og nu med Chrome OS. Derfor vil Erics effektivitet som Apple bestyrelsesmedlem være meget svækket, da han nu bliver nødt til at være væk fra en del bestyrelsesmøder på grund af interessekonflikter. Derfor har vi sammen besluttet, at tiden er inde, for at Eric trækker sig fra Apples bestyrelse," siger Steve Jobs.

Tidligere i juli afviste Apple, at Google Voice kunne fungere som en applikation over den populære iPhone. Google Voice er et telefonstyringssystem, der tillader brugere at dele et nummer på alle deres telefoner. Samtidig tilbyder applikationen sms, voicemail, og tale-til-tekst konvertering af indkommende voicemail beskeder.

Den 31. juli skrev den amerikanske føderale kommunikationskommission til Apple, AT&T og Google, hvori den satte spørgsmålstegn ved afvisningen af Google Voice og relaterede applikationer fra iPhone App Storen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S