TeliaSonera hiver stikket til phishing-paradis

TeliaSonera har lukket netforbindelsen til servere i Litauen, der kontrollerede en ukendt del af verdens største botnet.

Artikel top billede

Illustration: iStockphoto (Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Den svenske telekoncern TeliaSonera lukkede mandag internetforbindelsen til, hvad sikkerhedseksperter har stemplet som en rotterede af onlinesvindel baseret på leasede servere i Litauen. Det skriver Financial Times.

Det nu afkoblede selskab, Real Host, havde angiveligt lejet sig ind hos et hostingselskab i Riga, hvis servere var blevet brugt til at kontrollere en del af et stort botnet kaldet Zeus. Som beskrevet i Computerworld forleden, regnes Zeus som USA's - og dermed sandsynligvis også verdens - største botnet med 3,6 millioner inficerede pc'er alene i USA.

Den software, der benyttes til at oprette Zeus-botnet kan købes i de mere lyssky hjørner af cyberspace, hvorfor det ikke står klart, hvor stor en del af de inficerede pc'er, der var kontrolleret via de lettiske servere og TeliaSoneras netværk.

Ifølge Financial Times er Real Host registreret med en kontaktperson i Kazakhstan, og Zeus skulle være udviklet af banden Rock Phish, der er under russisk ledelse og tidligere er blevet beskyldt for at stå bag op mod halvdelen af alle verdens phishing-angreb.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S