Google giver søgninger en koffein-indsprøjtning

Søgegiganten vil gerne have superbrugernes feedback på den nye søgearkitektur.

Artikel top billede

Google inviterer på en stærk kop kaffe.

Computerworld News Service: Google planlægger at lade brugerne forsøge sig med en opgraderet søgeteknologi, der foreløbig går under navnet 'Caffeine' (koffein), som virksomhedens ingeniører har udviklet på i de seneste par måneder.

Google fortæller, at virksomheden vil åbne den såkaldte 'næste-generations-arkitektur' for web-udviklere og superbrugere, så de kan prøve den. Brugerne får adgang til det endnu ikke færdigudviklede Caffeine i en Google sandbox, som er et testmiljø, der isolerer den nye kode fra produktionssystemerne.

Nyheden om, at Google er ved at udvikle en hurtigere, mere præcis og omfattende søgemaskine, kommer omkring to uger efter rivalerne Microsoft og Yahoos bebudede partnerskab, der har det formål at tage konkurrencen op med søgegiganten. Aftalen kommer til at betyde, at Microsofts søgemaskine Bing skal stå bag forskellige Yahoo-sider, mens Yahoo vil sælge søgerelaterede reklame-tjenester på vegne af begge virksomheder.

Offentliggørelsen af testversionen af den nye søgeteknologi så kort tid efter Microsoft-Yahoo meddelelsen vil skabe momentum og trække opmærksomheden tilbage til Google, siger Ezra Gottheil, som er analytiker hos Technology Business Research Inc.

"Det er dog interessant at overveje, hvorfor Google vælger at offentliggøre lige nu," siger Ezra Gottheil.

"Søge-krigen plejede at være en lydløs krig. Google ønsker ikke at antyde, at de tidligere versioner ikke gav brugerne det, de gerne ville have. Indtil nu er forbedringerne bare blevet inkorporeret lige så stille."

'Under kølerhjelmen'

Ezra Gottheil tilføjer, at han mener at se to mulige grunde til, hvorfor Google er gået ud i offentligheden med opdateringerne, selv om de endnu ikke er helt færdige.

"For det første markerer det et gennembrud for Google, og når brugerne sammenligner den gamle søgemaskine med den nye, så vil de kunne mærke en forskel.

Den anden grund er, at den 'nye' maskine blot er en af mange forbedringer. Det er bedre end før, men ikke så meget, at der ville blive lagt mærke til det, hvis ikke Google selv påpegede det. Men Google vil gerne fortælle hele verden, at netop som Microsoft ser ud til at hale ind på firmaet, så tager Google et stort skridt fremad," siger han.

Sitaram Iyer og Matt Cutts, som begge er ingeniører hos Google, fortæller i et officielt blogindlæg, at de gerne vil have feedback fra brugerne i forhold til forskellene på de gamle søgeresultater og det nye system.

"Vi er interesserede i feedback på et højere niveau," skriver de.

De tilføjer desuden, at eftersom den nye teknologi findes 'under kølehjelmen', så vil perfomance-forskellene nok være mest åbenlyse for de mere erfarne brugere.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S