Red Hat-chef: Fleksibilitet eller Larry Ellison?

Red Hats topchef, Jim Whitehurst, langer kraftigt ud efter Oracles Larry Ellison. "Køber I virkelig hans visioner?" spurgte han publikum på Summit-konferencen

Artikel top billede

I sin keynote på Red Hat Summit var Jim Whitehurst ude med riven: "Burde I ikke lytte til kunderne og være fleksible?" spurgte han.

Computerworld News Service: Under en tale om Red Hats tilgang til open source spurgte virksomhedens administrerende direktør, Jim Whitehurst, om publikum på den tekniske konference helst ville have fleksibilitet i deres it-arkitektur, eller om de ville foretrække det, som Oracles administrerende direktør tilsyneladende vil have?

I løbet af sin keynote-præsentation på Red Hat Summit 2009-konferencen i Chicago fortalte Jim Whitehurst om virksomhedens forskellige ideer. Som for eksempel hvordan Red Hat arbejder på at bygge fremtidens infrastruktur, der både er fleksibel og gør det muligt for kunderne at leve op til de krav, som deres kunder stiller.

Ifølge Jim Whitehurst repræsenterer Larry Ellison det stik modsatte.

"Køber I virkelig Larry Ellisons vision for, hvordan it-infrastruktur skal være og hvilke funktioner, I skal kunne tilbyde jeres kunder? Eller burde I ikke nærmere lytte til kunderne og være fleksible," spurgte Jim Whitehurst.

Red Hat og Oracle har været i hård konkurrence. Oracle er begyndt at tilbyde kundesupport til Red Hats Enterprise-Linux og tager dermed muligvis kritisk omsætning fra Red Hat.

Da vi kontaktede Oracle efter Jim Whitehursts præsentation, havde firmaet dog ingen kommentarer til situationen.

Jim Whitehurst beskrev desuden det, han kalder et 'inflection point in enterprise it', (et vendepunkt i enterprise-it), hvor nye, højtprofilerede virksomheder, som for eksempel Google, Twitter, Red Hat, Facebook og Wikipedia, alle er baseret på samarbejde.

"De virksomheder ville ikke eksistere, hvis ikke det var for open source, og muligheden for at innovere hurtigt," sagde han.

Han tilføjede, at Red Hat tror på en lag-inddelt arkitektur, hvor lagene skal gøres så simple og uniforme som muligt. Virksomheden er allerede i gang med at hjælpe hundredvis af kunder med at bygge cloud.

Med virksomhedens køb af den open source-baserede Java-leverandørJBoss i tankerne, fortalte Jim Whitehurst, at han tit bliver spurgt om, hvorfor Red Hat ikke også købte Java framework-leverandøren SpringSource.

"Vi vil ikke bestemme, inden for hvilken ramme, med hvilket sprog eller hvordan du skal bygge funktioner i det hele taget. Vi vil bygge til dem alle sammen," sagde han. Red Hat holder sin JBoss World-konference sideløbende med Red Hat Summit.

Red Hats Paul Cormier, som er 'executive vice president of products and technologies', understregede virksomhedens engagement i virtualisering. "Vi vil gøre virtualisering umiddelbart tilgængeligt i alle virksomhedernes datacentre," sagde han.

Red Hat annoncerede desuden, at virksomhedens Red Hat Network Satelite 5.3 til lokal systemstyring, nu er tilgængelig. Det giver mulighed for software-opdateringer, konfigurations-styring, provisionering og overvågning af både fysiske og virtuelle Red Hat Enterprise Linux-servere. 5.3 understøtter KVM og Xen-virtualisering og tilbyder øget fleksibilitet i systemstyring såvel som hurtigere provisionering.

Under en anden præsentation, der fandt sted onsdag morgen, hyldede IBM's Bob Sutor, som er 'vice president of open source and Linux', desuden Linux's lange levetid. "Det er efterhånden blevet sådan, at mange mennesker på forhånd bare regner med, at man nok kører Linux," sagde han.

Konferencen kunne desuden byde på et besøg af Derek Chan, head of digital operations ved Dreamworks Animation, som fortalte om, hvordan man har brugt både cloud- og grid computing i skabelsen af film som "Monsters vs. Aliens."

I den forbindelse byggede virksomheden et computer grid, der bestod af mere end 9000 enheder, fortalte han og tilføjede, at "Monsters vs. Aliens" tog mere end 40 millioner computer-timer at lave. Cloud Computing giver mulighed for hurtigere skalering og er mere effektivt, sagde han.

"For os er den vigtigste fordel ved grid og cloud-miljøer i virkeligheden distirbuerede beregninger (også kaldet distributed computing, red.)," fortalte Derek Chan.

Han understregede desuden betydningen af virtualisering: "Vi tror, virtualisering vil komme til at spille en væsentlig rolle i forhold til fremtidens sikkerhed," sagde han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS