Ny fransk-tysk telegigant ligner en realitet

Deutsche Telekom og France Telecom melder nu officielt ud, at de ønsker at skabe en fælles kæmpe på det britiske mobilmarked.

Artikel top billede

Deutsche Telekom allierer sig nu med France Telecom på det britiske marked. Foto: Deutsche Telekom (Foto: Deutsche Telekom AG /)

Det bliver Storbritanniens største mobilselskab, hvis de sidste detaljer falder på plads.

Franske France Telecom og tyske Deutsche Telekom ønsker at sammenlægge deres mobilselskaber på det britiske marked, Orange og T-Mobile, i et fælles selskab. Det oplyser Deutsche Telekom her til morgen i en børsmeddelelse.

Ejerskabet i det nye selskab bliver 50/50, og selskaberne forventer, at der er store besparelser at hente ved at sammenlægge aktiviteterne.

I første omgang vil teleselskaberne dog investere fem til syv milliarder kroner i såkaldte integrationsomkostninger fra 2010 til 2014 i forbindelse med sammenlægningen.

Milliarder at spare i fælles 3G-netværk

Derefter er håbet, at det fransk-tyske samarbejde vil opnå nogle synergier, som de to mobilselskaber ikke kan nå hver for sig. Besparelserne vil blive hentet ved at afvikle mobilenheder og rationalisere netværket af butikker, ligesom aktiviteter i det nye selskab skal strømlines.

De to mobilselskaber har indtil nu haft hver deres 3G-mobilnetværk, som de har skullet udbygge, men fremover skal de kun bygge ét netværk, der skal håndtere de godt 30 millioner mobilabonnenter i det nye selskab. Her lyder det fra Deutsche Telekom, at der er over fem milliarder kroner at spare i perioden 2010 til 2014, mens der fra 2015 er 850 millioner kroner at spare årligt.

Deutsche Telekom skriver i børsmeddelelsen, at aftalen forventes underskrevet i slutningen af oktober. Herefter er det op til konkurrencemyndighederne at godkende aftalen.

Læs nærmere om aftalen her.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS