Ny fransk-tysk telegigant ligner en realitet

Deutsche Telekom og France Telecom melder nu officielt ud, at de ønsker at skabe en fælles kæmpe på det britiske mobilmarked.

Artikel top billede

Deutsche Telekom allierer sig nu med France Telecom på det britiske marked. Foto: Deutsche Telekom (Foto: Deutsche Telekom AG /)

Det bliver Storbritanniens største mobilselskab, hvis de sidste detaljer falder på plads.

Franske France Telecom og tyske Deutsche Telekom ønsker at sammenlægge deres mobilselskaber på det britiske marked, Orange og T-Mobile, i et fælles selskab. Det oplyser Deutsche Telekom her til morgen i en børsmeddelelse.

Ejerskabet i det nye selskab bliver 50/50, og selskaberne forventer, at der er store besparelser at hente ved at sammenlægge aktiviteterne.

I første omgang vil teleselskaberne dog investere fem til syv milliarder kroner i såkaldte integrationsomkostninger fra 2010 til 2014 i forbindelse med sammenlægningen.

Milliarder at spare i fælles 3G-netværk

Derefter er håbet, at det fransk-tyske samarbejde vil opnå nogle synergier, som de to mobilselskaber ikke kan nå hver for sig. Besparelserne vil blive hentet ved at afvikle mobilenheder og rationalisere netværket af butikker, ligesom aktiviteter i det nye selskab skal strømlines.

De to mobilselskaber har indtil nu haft hver deres 3G-mobilnetværk, som de har skullet udbygge, men fremover skal de kun bygge ét netværk, der skal håndtere de godt 30 millioner mobilabonnenter i det nye selskab. Her lyder det fra Deutsche Telekom, at der er over fem milliarder kroner at spare i perioden 2010 til 2014, mens der fra 2015 er 850 millioner kroner at spare årligt.

Deutsche Telekom skriver i børsmeddelelsen, at aftalen forventes underskrevet i slutningen af oktober. Herefter er det op til konkurrencemyndighederne at godkende aftalen.

Læs nærmere om aftalen her.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS