Ny fransk-tysk telegigant ligner en realitet

Deutsche Telekom og France Telecom melder nu officielt ud, at de ønsker at skabe en fælles kæmpe på det britiske mobilmarked.

Artikel top billede

Deutsche Telekom allierer sig nu med France Telecom på det britiske marked. Foto: Deutsche Telekom (Foto: Deutsche Telekom AG /)

Det bliver Storbritanniens største mobilselskab, hvis de sidste detaljer falder på plads.

Franske France Telecom og tyske Deutsche Telekom ønsker at sammenlægge deres mobilselskaber på det britiske marked, Orange og T-Mobile, i et fælles selskab. Det oplyser Deutsche Telekom her til morgen i en børsmeddelelse.

Ejerskabet i det nye selskab bliver 50/50, og selskaberne forventer, at der er store besparelser at hente ved at sammenlægge aktiviteterne.

I første omgang vil teleselskaberne dog investere fem til syv milliarder kroner i såkaldte integrationsomkostninger fra 2010 til 2014 i forbindelse med sammenlægningen.

Milliarder at spare i fælles 3G-netværk

Derefter er håbet, at det fransk-tyske samarbejde vil opnå nogle synergier, som de to mobilselskaber ikke kan nå hver for sig. Besparelserne vil blive hentet ved at afvikle mobilenheder og rationalisere netværket af butikker, ligesom aktiviteter i det nye selskab skal strømlines.

De to mobilselskaber har indtil nu haft hver deres 3G-mobilnetværk, som de har skullet udbygge, men fremover skal de kun bygge ét netværk, der skal håndtere de godt 30 millioner mobilabonnenter i det nye selskab. Her lyder det fra Deutsche Telekom, at der er over fem milliarder kroner at spare i perioden 2010 til 2014, mens der fra 2015 er 850 millioner kroner at spare årligt.

Deutsche Telekom skriver i børsmeddelelsen, at aftalen forventes underskrevet i slutningen af oktober. Herefter er det op til konkurrencemyndighederne at godkende aftalen.

Læs nærmere om aftalen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job