Ny fransk-tysk telegigant ligner en realitet

Deutsche Telekom og France Telecom melder nu officielt ud, at de ønsker at skabe en fælles kæmpe på det britiske mobilmarked.

Artikel top billede

Deutsche Telekom allierer sig nu med France Telecom på det britiske marked. Foto: Deutsche Telekom (Foto: Deutsche Telekom AG /)

Det bliver Storbritanniens største mobilselskab, hvis de sidste detaljer falder på plads.

Franske France Telecom og tyske Deutsche Telekom ønsker at sammenlægge deres mobilselskaber på det britiske marked, Orange og T-Mobile, i et fælles selskab. Det oplyser Deutsche Telekom her til morgen i en børsmeddelelse.

Ejerskabet i det nye selskab bliver 50/50, og selskaberne forventer, at der er store besparelser at hente ved at sammenlægge aktiviteterne.

I første omgang vil teleselskaberne dog investere fem til syv milliarder kroner i såkaldte integrationsomkostninger fra 2010 til 2014 i forbindelse med sammenlægningen.

Milliarder at spare i fælles 3G-netværk

Derefter er håbet, at det fransk-tyske samarbejde vil opnå nogle synergier, som de to mobilselskaber ikke kan nå hver for sig. Besparelserne vil blive hentet ved at afvikle mobilenheder og rationalisere netværket af butikker, ligesom aktiviteter i det nye selskab skal strømlines.

De to mobilselskaber har indtil nu haft hver deres 3G-mobilnetværk, som de har skullet udbygge, men fremover skal de kun bygge ét netværk, der skal håndtere de godt 30 millioner mobilabonnenter i det nye selskab. Her lyder det fra Deutsche Telekom, at der er over fem milliarder kroner at spare i perioden 2010 til 2014, mens der fra 2015 er 850 millioner kroner at spare årligt.

Deutsche Telekom skriver i børsmeddelelsen, at aftalen forventes underskrevet i slutningen af oktober. Herefter er det op til konkurrencemyndighederne at godkende aftalen.

Læs nærmere om aftalen her.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S