Digital signatur-afløser forsinket - igen

NemID, der skal afløse den digitale signatur, bliver først taget i brug 1. juli næste år. Den nye forsinkelse skal sikre, at løsningen virker stensikkert fra dag et.

Artikel top billede

Afløseren for digital signatur, NemID, har nu fået nyt design. Nøglekortet rummer engagnskodeord, som styrker sikkerheden i den nye løsning. Foto: Mads Bang

Det store dyr i åbenbaringen om digital borgerservice i Danmark hedder digital signatur - og det kommer det til i næsten et år endnu. For afløseren, NemID, der skal leveres af det
PBS-ejede DanID, går først i luften næste år.

Planen var oprindeligt, at signaturen skulle rulles ud allerede fra november. Men i sommer meldte DanID om en mindre forsinkelse - og nu er DanID blevet enig med IT- og Telestyrelsen om at udskyde lanceringen.

Johnny Bennedsen, som er administrerende direktør for DanID, forklarer, at udformningen af NemID-løsningen ligger fast. Men der er en del arbejde, som skal på plads inden NemID kan rulles ud til de mellem 2,5 og 3 millioner danskere, der ifølge målsætningen skal bruge signaturen.

"Vi skal være stensikre på, at det virker. Løsningen skal sidde lige i plet første gang, når det er en løsning rettet mod så mange brugere," siger Johnny Bennedsen.

Lang tjekliste

Han mener, at det er en god løsning, som parterne omkring signaturen er fundet frem til. Til gengæld har det været nødvendigt at udskyde lanceringen.

"Der er mange ting, som er mere tidskrævende, end folk forestiller sig," siger Johnny Bennedsen, som forklarer, at der skal laves brugertest, performancetest, koordination med de forskellige bankers edb-centraler, en grundig revision, to eller tre uvildige sikkerhedsundersøgelser, og juraen skal også på plads.

Når NemID er på plads, regner DanID til gengæld med, at gennemføre en hurtig og meget omfattende omlægning, så der er mellem 2,5 og 3 millioner brugere af signaturen ved udgangen af næste år. DanID forventer at kunne konvertere omkring 600.000 netbankkunder til den nye løsning hver måned, når først processen er sat i gang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S