Digital signatur-afløser forsinket - igen

NemID, der skal afløse den digitale signatur, bliver først taget i brug 1. juli næste år. Den nye forsinkelse skal sikre, at løsningen virker stensikkert fra dag et.

Artikel top billede

Afløseren for digital signatur, NemID, har nu fået nyt design. Nøglekortet rummer engagnskodeord, som styrker sikkerheden i den nye løsning. Foto: Mads Bang

Det store dyr i åbenbaringen om digital borgerservice i Danmark hedder digital signatur - og det kommer det til i næsten et år endnu. For afløseren, NemID, der skal leveres af det
PBS-ejede DanID, går først i luften næste år.

Planen var oprindeligt, at signaturen skulle rulles ud allerede fra november. Men i sommer meldte DanID om en mindre forsinkelse - og nu er DanID blevet enig med IT- og Telestyrelsen om at udskyde lanceringen.

Johnny Bennedsen, som er administrerende direktør for DanID, forklarer, at udformningen af NemID-løsningen ligger fast. Men der er en del arbejde, som skal på plads inden NemID kan rulles ud til de mellem 2,5 og 3 millioner danskere, der ifølge målsætningen skal bruge signaturen.

"Vi skal være stensikre på, at det virker. Løsningen skal sidde lige i plet første gang, når det er en løsning rettet mod så mange brugere," siger Johnny Bennedsen.

Lang tjekliste

Han mener, at det er en god løsning, som parterne omkring signaturen er fundet frem til. Til gengæld har det været nødvendigt at udskyde lanceringen.

"Der er mange ting, som er mere tidskrævende, end folk forestiller sig," siger Johnny Bennedsen, som forklarer, at der skal laves brugertest, performancetest, koordination med de forskellige bankers edb-centraler, en grundig revision, to eller tre uvildige sikkerhedsundersøgelser, og juraen skal også på plads.

Når NemID er på plads, regner DanID til gengæld med, at gennemføre en hurtig og meget omfattende omlægning, så der er mellem 2,5 og 3 millioner brugere af signaturen ved udgangen af næste år. DanID forventer at kunne konvertere omkring 600.000 netbankkunder til den nye løsning hver måned, når først processen er sat i gang.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S