SU-modtagere må vente på NemID

De studerende, som i dag er tvunget til at benytte digital selvbetjening, må vente på at få glæde af den nye fællesoffentlige dokumentboks. SU-styrelsen vil se NemID i aktion, før de lover noget.

Artikel top billede

Forsinkelser og udskudte tidsplaner breder sig i kølvandet på DanID's forsinkede afløser til digital signatur, NemID.

SU-modtagerne på de videregående uddannelser blev 1. juli i år tvunget til at benytte det offentliges digitale løsninger. Nu må de 350.000 studerende vente på NemID, før de kan få glæde af den fællesoffentlige dokumentboks.

Georg Danvøgg er datachef i SU-styrelsen. Han beklager, at NemID er forsinket, for SU-styrelsen har fået mange henvendelser om, at den gamle digitale signatur er svær at bruge.

Det kan også være en del af forklaringen på, at det trods den gennmegribende digitalisering af SU-systemet, stadig kun er halvdelen af SU-modtagerne, der bruger digital signatur.

"Det er cirka fifty-fifty mellem den digitale signatur og den simple pin-kode løsning," forklarer Georg Danvøgg.

Venter og ser

SU-styrelsen vil nu se tiden an i forhold til signatur-afløseren, NemID.

Georg Danvøgg forklarer, at i første omgang betyder den forsinkede signatur, at de godt 350.000 studerende ikke kommer på den fællesoffentlige dokumentboks lige foreløbig.

"Vi vil ikke love de unge noget, vi ikke kan holde. Vi går ikke over samme sekund, den bliver frigivet. Vi vil være sikre på, at der ikke er problemer," siger Georg Danvøgg.

Derfor vil de studerende i første omgang blive tilbudt SU-papirerne i eBoks.

"Fra 2010 får de dokumenterne i eBoks. Det bliver de ved med, indtil vi synes, at den nye signatur er på plads. Så vil vi gå over på dokumentboksen," siger Georg Danvøgg.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S