SU-modtagere må vente på NemID

De studerende, som i dag er tvunget til at benytte digital selvbetjening, må vente på at få glæde af den nye fællesoffentlige dokumentboks. SU-styrelsen vil se NemID i aktion, før de lover noget.

Artikel top billede

Forsinkelser og udskudte tidsplaner breder sig i kølvandet på DanID's forsinkede afløser til digital signatur, NemID.

SU-modtagerne på de videregående uddannelser blev 1. juli i år tvunget til at benytte det offentliges digitale løsninger. Nu må de 350.000 studerende vente på NemID, før de kan få glæde af den fællesoffentlige dokumentboks.

Georg Danvøgg er datachef i SU-styrelsen. Han beklager, at NemID er forsinket, for SU-styrelsen har fået mange henvendelser om, at den gamle digitale signatur er svær at bruge.

Det kan også være en del af forklaringen på, at det trods den gennmegribende digitalisering af SU-systemet, stadig kun er halvdelen af SU-modtagerne, der bruger digital signatur.

"Det er cirka fifty-fifty mellem den digitale signatur og den simple pin-kode løsning," forklarer Georg Danvøgg.

Venter og ser

SU-styrelsen vil nu se tiden an i forhold til signatur-afløseren, NemID.

Georg Danvøgg forklarer, at i første omgang betyder den forsinkede signatur, at de godt 350.000 studerende ikke kommer på den fællesoffentlige dokumentboks lige foreløbig.

"Vi vil ikke love de unge noget, vi ikke kan holde. Vi går ikke over samme sekund, den bliver frigivet. Vi vil være sikre på, at der ikke er problemer," siger Georg Danvøgg.

Derfor vil de studerende i første omgang blive tilbudt SU-papirerne i eBoks.

"Fra 2010 får de dokumenterne i eBoks. Det bliver de ved med, indtil vi synes, at den nye signatur er på plads. Så vil vi gå over på dokumentboksen," siger Georg Danvøgg.

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S