SU-modtagere må vente på NemID

De studerende, som i dag er tvunget til at benytte digital selvbetjening, må vente på at få glæde af den nye fællesoffentlige dokumentboks. SU-styrelsen vil se NemID i aktion, før de lover noget.

Artikel top billede

Forsinkelser og udskudte tidsplaner breder sig i kølvandet på DanID's forsinkede afløser til digital signatur, NemID.

SU-modtagerne på de videregående uddannelser blev 1. juli i år tvunget til at benytte det offentliges digitale løsninger. Nu må de 350.000 studerende vente på NemID, før de kan få glæde af den fællesoffentlige dokumentboks.

Georg Danvøgg er datachef i SU-styrelsen. Han beklager, at NemID er forsinket, for SU-styrelsen har fået mange henvendelser om, at den gamle digitale signatur er svær at bruge.

Det kan også være en del af forklaringen på, at det trods den gennmegribende digitalisering af SU-systemet, stadig kun er halvdelen af SU-modtagerne, der bruger digital signatur.

"Det er cirka fifty-fifty mellem den digitale signatur og den simple pin-kode løsning," forklarer Georg Danvøgg.

Venter og ser

SU-styrelsen vil nu se tiden an i forhold til signatur-afløseren, NemID.

Georg Danvøgg forklarer, at i første omgang betyder den forsinkede signatur, at de godt 350.000 studerende ikke kommer på den fællesoffentlige dokumentboks lige foreløbig.

"Vi vil ikke love de unge noget, vi ikke kan holde. Vi går ikke over samme sekund, den bliver frigivet. Vi vil være sikre på, at der ikke er problemer," siger Georg Danvøgg.

Derfor vil de studerende i første omgang blive tilbudt SU-papirerne i eBoks.

"Fra 2010 får de dokumenterne i eBoks. Det bliver de ved med, indtil vi synes, at den nye signatur er på plads. Så vil vi gå over på dokumentboksen," siger Georg Danvøgg.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland