SU-modtagere må vente på NemID

De studerende, som i dag er tvunget til at benytte digital selvbetjening, må vente på at få glæde af den nye fællesoffentlige dokumentboks. SU-styrelsen vil se NemID i aktion, før de lover noget.

Artikel top billede

Forsinkelser og udskudte tidsplaner breder sig i kølvandet på DanID's forsinkede afløser til digital signatur, NemID.

SU-modtagerne på de videregående uddannelser blev 1. juli i år tvunget til at benytte det offentliges digitale løsninger. Nu må de 350.000 studerende vente på NemID, før de kan få glæde af den fællesoffentlige dokumentboks.

Georg Danvøgg er datachef i SU-styrelsen. Han beklager, at NemID er forsinket, for SU-styrelsen har fået mange henvendelser om, at den gamle digitale signatur er svær at bruge.

Det kan også være en del af forklaringen på, at det trods den gennmegribende digitalisering af SU-systemet, stadig kun er halvdelen af SU-modtagerne, der bruger digital signatur.

"Det er cirka fifty-fifty mellem den digitale signatur og den simple pin-kode løsning," forklarer Georg Danvøgg.

Venter og ser

SU-styrelsen vil nu se tiden an i forhold til signatur-afløseren, NemID.

Georg Danvøgg forklarer, at i første omgang betyder den forsinkede signatur, at de godt 350.000 studerende ikke kommer på den fællesoffentlige dokumentboks lige foreløbig.

"Vi vil ikke love de unge noget, vi ikke kan holde. Vi går ikke over samme sekund, den bliver frigivet. Vi vil være sikre på, at der ikke er problemer," siger Georg Danvøgg.

Derfor vil de studerende i første omgang blive tilbudt SU-papirerne i eBoks.

"Fra 2010 får de dokumenterne i eBoks. Det bliver de ved med, indtil vi synes, at den nye signatur er på plads. Så vil vi gå over på dokumentboksen," siger Georg Danvøgg.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S