Netsikker nu - begynder lige nu!

2009-udgaven af Videnskabsministeriets kampagne for digital sikkerhed skydes i dag i gang med en række kendis-ambassadører, der har fået stjålet kodeord, penge eller identitet.

Artikel top billede

Det er blandt andre Lasse Rimmer, der skal være med til at gøre it-Danmark mere sikkert.

Videnskabsministeriet vil igen i år sætte fokus på de sikkerhedsproblemer, der er forbundet med den digitale verden.

Denne gang har man allieret sig med en række skuespillere, musikere og entertainere, som har fået stjålet kodeord, penge, identitet eller på anden måde oplevet at blive antastet på internettet.

Disse personer skal være med til at synliggøre kampagnen og derved øge danskernes kendskab til it-sikkerhed.

Fra i dag, 22. september, kan man kan læse mere om ambassadørerne på kampagnens webside.

To fokusområder i 09

Formålet med netsikkerhedskampagnen er at oplyse om, hvordan vi alle kan begå os sikkert på nettet og derved øge fortroligheden, når der surfes, handles eller benyttes sociale tjenester som Facebook.

I løbet af ugen vil der blive afviklet en lang række aktiviteter, som alle har fokus på kampagnens to temaer.

Privatlivets fred på nettet er igen i år sat i fokus, fordi rigtig mange danskere benytter en eller flere af de sociale netværkstjenester som Facebook, MySpace eller LinkedIn, hvor det er vigtigt at undgå, at personlige oplysninger bliver misbrugt.

Opdatering af pc'en skal ligeledes sættes under lup. Manglende opdatering af programmer og operativsystemer udgør nemlig stadig et markant sikkerhedsproblem.

Bredt samarbejde

Kampagnens aktiviteter kommer både til at foregå i cyberspace og i den analoge verden. Der vil blandt andet blive afholdt en række events, undervisning, seminarer og workshops.

Samtidig vil budskaberne blive spredt fra en lang række websider som eksempelvis YouTube, hvor kampagnen allerede er i gang med Ghita Nørby, Lasse Rimmer og Sidsel fra "X Factor" som budskabsformidlere.

Netsikker nu! er et samarbejde mellem Videnskabsministeriet og en lang række virksomheder og organisationer, som eksempelvis Det Kriminalpræventive Råd, Red Barnet, DK CERT og Ældresagen.

I år afvikles selve kampagnen i uge 40, der løber fra 28. september til 2. oktober.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos