Dansk it-branche har mulighed for milliard-eventyr

Der er milliarder at hente for Danmark i it-servicesektoren.

Artikel top billede

Der skal gang i seddelpressen, hvis Danmark får udnyttet sin it-servicesektor godt nok. Ialt kan vi presse maskinen for op mod 22 milliarder kroner.

Der er meget stort potentiale i den danske it-servicesektor, som har mulighed for at eksportere ordrer og systemer for flere milliarder kroner til udlandet.

Sådan lyder det fra en ekspert-gruppe fra Copenhagen Business School (CBS).

Tom Togsverd, branchedirektør for Dansk Industri ITEK, mener, at der er nogle forhold, som er skyld i den forholdsvise store forskel i, hvad it-servicesektoren kan eksportere for, og hvad den rent faktisk eksporterer for.

"En række af de it-servicevirksomheder, der er i Danmark, er jo ejet af internationale koncerner. Det betyder, at landefordelingen i koncerner er meget klar. Derfor kan en dansk afdeling af IBM ikke bare trænge sig ind i Holland eller Polen," siger Tom Togsverd.

En af rapportens medforfattere, professor Jan Rose Skaksen, enig i dette synspunkt.

"Vi påpeger, at der er en forskel på potentiale og eksekvering. Men vi skal ikke kloge os på, hvorfor der er denne forskel. Det må branchen selv forklare, og det kan der jo være ganske mange gode grunde på," siger han.

Opråb til it-servicebranchen

Tom Togsverd medgiver , at branchen bestemt skal se på de muligheder, der for at eksportere ud af landet.

"Der er en række danske it-firmaer, der har muligheden for at eksportere ud af landet. Her har SimCorp markeret sig med sin finanssoftware, men jeg tror også, at KMD's nye struktur betyder, at man ser på, hvilke muligheder der er for at sælge serviceydelser i udlandet," fortæller Tom Togsverd.

Samtidig pointerer branchedirektøren, at den danske afdeling af Ericsson tidligere fik lov til at eksportere sin serviceydelser til Baltikum-området.

Der er dog først og fremmest tale om et paradigmeskifte, når danske virksomheder ser på udlandet.

"I mange år har B&O jo primært været eksportør af traditionelle hardwareprodukter. Jeg tror i højere grad, at der er en mulighed for at tilbyde services sammen med hardwaren, som for eksempel Nokia gør med deres musiktjeneste," siger Tom Togsverd.

Hos analysehuset IDC er man mere påpasselig med at udråbe Danmarks nye vækstlokomotiv.

"I dag har jeg på fornemmelsen, at det mest er import at services, der foregår fra Indien og Kina til Danmark. Det skal nok være på spidskompetencer inden for miljø og energi-it, at Danmark kan være i spidsen forsat," siger Brian Troelsen, analytiker i IDC.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura