Dansk it-branche har mulighed for milliard-eventyr

Der er milliarder at hente for Danmark i it-servicesektoren.

Artikel top billede

Der skal gang i seddelpressen, hvis Danmark får udnyttet sin it-servicesektor godt nok. Ialt kan vi presse maskinen for op mod 22 milliarder kroner.

Der er meget stort potentiale i den danske it-servicesektor, som har mulighed for at eksportere ordrer og systemer for flere milliarder kroner til udlandet.

Sådan lyder det fra en ekspert-gruppe fra Copenhagen Business School (CBS).

Tom Togsverd, branchedirektør for Dansk Industri ITEK, mener, at der er nogle forhold, som er skyld i den forholdsvise store forskel i, hvad it-servicesektoren kan eksportere for, og hvad den rent faktisk eksporterer for.

"En række af de it-servicevirksomheder, der er i Danmark, er jo ejet af internationale koncerner. Det betyder, at landefordelingen i koncerner er meget klar. Derfor kan en dansk afdeling af IBM ikke bare trænge sig ind i Holland eller Polen," siger Tom Togsverd.

En af rapportens medforfattere, professor Jan Rose Skaksen, enig i dette synspunkt.

"Vi påpeger, at der er en forskel på potentiale og eksekvering. Men vi skal ikke kloge os på, hvorfor der er denne forskel. Det må branchen selv forklare, og det kan der jo være ganske mange gode grunde på," siger han.

Opråb til it-servicebranchen

Tom Togsverd medgiver , at branchen bestemt skal se på de muligheder, der for at eksportere ud af landet.

"Der er en række danske it-firmaer, der har muligheden for at eksportere ud af landet. Her har SimCorp markeret sig med sin finanssoftware, men jeg tror også, at KMD's nye struktur betyder, at man ser på, hvilke muligheder der er for at sælge serviceydelser i udlandet," fortæller Tom Togsverd.

Samtidig pointerer branchedirektøren, at den danske afdeling af Ericsson tidligere fik lov til at eksportere sin serviceydelser til Baltikum-området.

Der er dog først og fremmest tale om et paradigmeskifte, når danske virksomheder ser på udlandet.

"I mange år har B&O jo primært været eksportør af traditionelle hardwareprodukter. Jeg tror i højere grad, at der er en mulighed for at tilbyde services sammen med hardwaren, som for eksempel Nokia gør med deres musiktjeneste," siger Tom Togsverd.

Hos analysehuset IDC er man mere påpasselig med at udråbe Danmarks nye vækstlokomotiv.

"I dag har jeg på fornemmelsen, at det mest er import at services, der foregår fra Indien og Kina til Danmark. Det skal nok være på spidskompetencer inden for miljø og energi-it, at Danmark kan være i spidsen forsat," siger Brian Troelsen, analytiker i IDC.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job