Forsvarets it-chef oversatte jæger-bogen og er fyret

Det var forsvarets egen it-chef, der oversatte "Jæger - i krig med eliten" til arabisk. Nu er han angiveligt blevet sparket ud.

Artikel top billede

Kommandør Jesper Britze, chef for Forsvarets IKT & Procesafdeling, lagde angiveligt selv computer til oversættelsen af jægerbogen. Foto: Mikael Rieck

Det var en ansat i forsvaret, der oversatte månedens mest omtalte bog "Jæger - i krig med eliten".

De oplysninger kommer ifølge TV 2 News fra højtstående kilder i forsvaret. Den ansvarlige for oversættelsen er angivelig blevet fyret, men fyringen er endnu ikke blevet bekræftet af forsvaret.

Ifølge formiddagsbladet B.T. og Berlingske.dk er det kommandør Jesper Britze, chef for Forsvarskommandoens it-afdeling, som har oversat jæger-bogen, og han er ifølge de to medier suspenderet med en tjenestemandssag hængende over hovedet.

Allerede i sidste uge fortalte Jesper Britze til TV2, at medarbejdere i informatikafdelingen havde fundet den arabiske oversættelse på forskellige fil-delingssider.

Derefter samlede medarbejderne råteksten i et word-dokument, som blev skabt på Jesper Britzes computer - et dokument, han efterfølgende afleverede til ledelsessekretariatet i Forsvarskommandoen.

Forsvarsministeren har været under pres for at finde den skyldige, efter Dansk Folkeparti og oppositionen skabte et flertal for en undersøgelse.

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra kommandør Jesper Britze, som ikke svarer på sin telefon.

Der er møde i forsvarsudvalget klokken 11 i dag. Efter mødet vil ministeren redegøre for forløbet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S