Forsvarets it-chef oversatte jæger-bogen og er fyret

Det var forsvarets egen it-chef, der oversatte "Jæger - i krig med eliten" til arabisk. Nu er han angiveligt blevet sparket ud.

Artikel top billede

Kommandør Jesper Britze, chef for Forsvarets IKT & Procesafdeling, lagde angiveligt selv computer til oversættelsen af jægerbogen. Foto: Mikael Rieck

Det var en ansat i forsvaret, der oversatte månedens mest omtalte bog "Jæger - i krig med eliten".

De oplysninger kommer ifølge TV 2 News fra højtstående kilder i forsvaret. Den ansvarlige for oversættelsen er angivelig blevet fyret, men fyringen er endnu ikke blevet bekræftet af forsvaret.

Ifølge formiddagsbladet B.T. og Berlingske.dk er det kommandør Jesper Britze, chef for Forsvarskommandoens it-afdeling, som har oversat jæger-bogen, og han er ifølge de to medier suspenderet med en tjenestemandssag hængende over hovedet.

Allerede i sidste uge fortalte Jesper Britze til TV2, at medarbejdere i informatikafdelingen havde fundet den arabiske oversættelse på forskellige fil-delingssider.

Derefter samlede medarbejderne råteksten i et word-dokument, som blev skabt på Jesper Britzes computer - et dokument, han efterfølgende afleverede til ledelsessekretariatet i Forsvarskommandoen.

Forsvarsministeren har været under pres for at finde den skyldige, efter Dansk Folkeparti og oppositionen skabte et flertal for en undersøgelse.

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra kommandør Jesper Britze, som ikke svarer på sin telefon.

Der er møde i forsvarsudvalget klokken 11 i dag. Efter mødet vil ministeren redegøre for forløbet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job