Forsvarets it-chef oversatte jæger-bogen og er fyret

Det var forsvarets egen it-chef, der oversatte "Jæger - i krig med eliten" til arabisk. Nu er han angiveligt blevet sparket ud.

Artikel top billede

Kommandør Jesper Britze, chef for Forsvarets IKT & Procesafdeling, lagde angiveligt selv computer til oversættelsen af jægerbogen. Foto: Mikael Rieck

Det var en ansat i forsvaret, der oversatte månedens mest omtalte bog "Jæger - i krig med eliten".

De oplysninger kommer ifølge TV 2 News fra højtstående kilder i forsvaret. Den ansvarlige for oversættelsen er angivelig blevet fyret, men fyringen er endnu ikke blevet bekræftet af forsvaret.

Ifølge formiddagsbladet B.T. og Berlingske.dk er det kommandør Jesper Britze, chef for Forsvarskommandoens it-afdeling, som har oversat jæger-bogen, og han er ifølge de to medier suspenderet med en tjenestemandssag hængende over hovedet.

Allerede i sidste uge fortalte Jesper Britze til TV2, at medarbejdere i informatikafdelingen havde fundet den arabiske oversættelse på forskellige fil-delingssider.

Derefter samlede medarbejderne råteksten i et word-dokument, som blev skabt på Jesper Britzes computer - et dokument, han efterfølgende afleverede til ledelsessekretariatet i Forsvarskommandoen.

Forsvarsministeren har været under pres for at finde den skyldige, efter Dansk Folkeparti og oppositionen skabte et flertal for en undersøgelse.

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra kommandør Jesper Britze, som ikke svarer på sin telefon.

Der er møde i forsvarsudvalget klokken 11 i dag. Efter mødet vil ministeren redegøre for forløbet.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,