Forsvarets it-chef oversatte jæger-bogen og er fyret

Det var forsvarets egen it-chef, der oversatte "Jæger - i krig med eliten" til arabisk. Nu er han angiveligt blevet sparket ud.

Artikel top billede

Kommandør Jesper Britze, chef for Forsvarets IKT & Procesafdeling, lagde angiveligt selv computer til oversættelsen af jægerbogen. Foto: Mikael Rieck

Det var en ansat i forsvaret, der oversatte månedens mest omtalte bog "Jæger - i krig med eliten".

De oplysninger kommer ifølge TV 2 News fra højtstående kilder i forsvaret. Den ansvarlige for oversættelsen er angivelig blevet fyret, men fyringen er endnu ikke blevet bekræftet af forsvaret.

Ifølge formiddagsbladet B.T. og Berlingske.dk er det kommandør Jesper Britze, chef for Forsvarskommandoens it-afdeling, som har oversat jæger-bogen, og han er ifølge de to medier suspenderet med en tjenestemandssag hængende over hovedet.

Allerede i sidste uge fortalte Jesper Britze til TV2, at medarbejdere i informatikafdelingen havde fundet den arabiske oversættelse på forskellige fil-delingssider.

Derefter samlede medarbejderne råteksten i et word-dokument, som blev skabt på Jesper Britzes computer - et dokument, han efterfølgende afleverede til ledelsessekretariatet i Forsvarskommandoen.

Forsvarsministeren har været under pres for at finde den skyldige, efter Dansk Folkeparti og oppositionen skabte et flertal for en undersøgelse.

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra kommandør Jesper Britze, som ikke svarer på sin telefon.

Der er møde i forsvarsudvalget klokken 11 i dag. Efter mødet vil ministeren redegøre for forløbet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job