Sander presser kommuner i sag om mobilmaster

Kommunerne skal gøre en aktiv indsats for at få opstillet mobilmaster, så danskerne kan få mobilt bredbånd, lyder det fra videnskabsministeren.

Artikel top billede

Videnskabsminister Helge Sander (V) opfordrer kommunerne til at få fart på i sagerne om opstilling af mobilmaster. Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

De danske mobiloperatører har igennem længere tid udtrykt utilfredshed med sagsbehandlingen i flere af landets kommuner.

Inden teleselskaberne kan opstille en mobilmast, skal en byggesag godkendes i den pågældende kommune. Det tager i flere tilfælde alt for lang tid, mener operatørerne.

Nu går videnskabsminister Helge Sander (V) og formanden for Kommunernes Landsforening, Erik Fabrin (V), kritikken i møde.

I et fælles brev til landets kommunalbestyrelser skriver de blandt andet:

"Vi opfordrer kommunerne til at yde en aktiv indsats for, at borgere, virksomheder og offentlige institutioner får adgang til mobilt bredbånd og andre digitale ydelser inden for kommunens område."

Frygt for stråling holder ikke

I kommunernes sagsbehandling dukker sundhedsrisikoen ved mobilmaster med mellemrum op. Der er en vis bekymring for, at stråling fra mobilmaster er til skade for de folk, der bor tæt ved masten.

Det argument fejer Helge Sander og Erik Fabrin imidlertid af banen. De henviser til en undersøgelse, som Det Strategiske Forskningsråd satte i søen i 2004.

"Forskningsresultaterne blev offentliggjort i 2008 og bekræfter tidligere undersøgelsers konklusioner om, at der ikke kan påvises nogen skadelig påvirkning i forbindelse med mobiltelefoni," skriver Helge Sander og Erik Fabrin.

Ifølge brevet har teleselskaberne vurderet, at de vil opstille mere end 5.000 antenner de næste tre år. Omkring 15 procent af tilfældene kræver, at der skal opstilles nye master, mens de resterende kan sættes på bygninger eller allerede opførte master.

Se hele dokumentet her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Sydjylland

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S