Sander presser kommuner i sag om mobilmaster

Kommunerne skal gøre en aktiv indsats for at få opstillet mobilmaster, så danskerne kan få mobilt bredbånd, lyder det fra videnskabsministeren.

Artikel top billede

Videnskabsminister Helge Sander (V) opfordrer kommunerne til at få fart på i sagerne om opstilling af mobilmaster. Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

De danske mobiloperatører har igennem længere tid udtrykt utilfredshed med sagsbehandlingen i flere af landets kommuner.

Inden teleselskaberne kan opstille en mobilmast, skal en byggesag godkendes i den pågældende kommune. Det tager i flere tilfælde alt for lang tid, mener operatørerne.

Nu går videnskabsminister Helge Sander (V) og formanden for Kommunernes Landsforening, Erik Fabrin (V), kritikken i møde.

I et fælles brev til landets kommunalbestyrelser skriver de blandt andet:

"Vi opfordrer kommunerne til at yde en aktiv indsats for, at borgere, virksomheder og offentlige institutioner får adgang til mobilt bredbånd og andre digitale ydelser inden for kommunens område."

Frygt for stråling holder ikke

I kommunernes sagsbehandling dukker sundhedsrisikoen ved mobilmaster med mellemrum op. Der er en vis bekymring for, at stråling fra mobilmaster er til skade for de folk, der bor tæt ved masten.

Det argument fejer Helge Sander og Erik Fabrin imidlertid af banen. De henviser til en undersøgelse, som Det Strategiske Forskningsråd satte i søen i 2004.

"Forskningsresultaterne blev offentliggjort i 2008 og bekræfter tidligere undersøgelsers konklusioner om, at der ikke kan påvises nogen skadelig påvirkning i forbindelse med mobiltelefoni," skriver Helge Sander og Erik Fabrin.

Ifølge brevet har teleselskaberne vurderet, at de vil opstille mere end 5.000 antenner de næste tre år. Omkring 15 procent af tilfældene kræver, at der skal opstilles nye master, mens de resterende kan sættes på bygninger eller allerede opførte master.

Se hele dokumentet her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse