Sander presser kommuner i sag om mobilmaster

Kommunerne skal gøre en aktiv indsats for at få opstillet mobilmaster, så danskerne kan få mobilt bredbånd, lyder det fra videnskabsministeren.

Artikel top billede

Videnskabsminister Helge Sander (V) opfordrer kommunerne til at få fart på i sagerne om opstilling af mobilmaster. Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

De danske mobiloperatører har igennem længere tid udtrykt utilfredshed med sagsbehandlingen i flere af landets kommuner.

Inden teleselskaberne kan opstille en mobilmast, skal en byggesag godkendes i den pågældende kommune. Det tager i flere tilfælde alt for lang tid, mener operatørerne.

Nu går videnskabsminister Helge Sander (V) og formanden for Kommunernes Landsforening, Erik Fabrin (V), kritikken i møde.

I et fælles brev til landets kommunalbestyrelser skriver de blandt andet:

"Vi opfordrer kommunerne til at yde en aktiv indsats for, at borgere, virksomheder og offentlige institutioner får adgang til mobilt bredbånd og andre digitale ydelser inden for kommunens område."

Frygt for stråling holder ikke

I kommunernes sagsbehandling dukker sundhedsrisikoen ved mobilmaster med mellemrum op. Der er en vis bekymring for, at stråling fra mobilmaster er til skade for de folk, der bor tæt ved masten.

Det argument fejer Helge Sander og Erik Fabrin imidlertid af banen. De henviser til en undersøgelse, som Det Strategiske Forskningsråd satte i søen i 2004.

"Forskningsresultaterne blev offentliggjort i 2008 og bekræfter tidligere undersøgelsers konklusioner om, at der ikke kan påvises nogen skadelig påvirkning i forbindelse med mobiltelefoni," skriver Helge Sander og Erik Fabrin.

Ifølge brevet har teleselskaberne vurderet, at de vil opstille mere end 5.000 antenner de næste tre år. Omkring 15 procent af tilfældene kræver, at der skal opstilles nye master, mens de resterende kan sættes på bygninger eller allerede opførte master.

Se hele dokumentet her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet