Sander presser kommuner i sag om mobilmaster

Kommunerne skal gøre en aktiv indsats for at få opstillet mobilmaster, så danskerne kan få mobilt bredbånd, lyder det fra videnskabsministeren.

Artikel top billede

Videnskabsminister Helge Sander (V) opfordrer kommunerne til at få fart på i sagerne om opstilling af mobilmaster. Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

De danske mobiloperatører har igennem længere tid udtrykt utilfredshed med sagsbehandlingen i flere af landets kommuner.

Inden teleselskaberne kan opstille en mobilmast, skal en byggesag godkendes i den pågældende kommune. Det tager i flere tilfælde alt for lang tid, mener operatørerne.

Nu går videnskabsminister Helge Sander (V) og formanden for Kommunernes Landsforening, Erik Fabrin (V), kritikken i møde.

I et fælles brev til landets kommunalbestyrelser skriver de blandt andet:

"Vi opfordrer kommunerne til at yde en aktiv indsats for, at borgere, virksomheder og offentlige institutioner får adgang til mobilt bredbånd og andre digitale ydelser inden for kommunens område."

Frygt for stråling holder ikke

I kommunernes sagsbehandling dukker sundhedsrisikoen ved mobilmaster med mellemrum op. Der er en vis bekymring for, at stråling fra mobilmaster er til skade for de folk, der bor tæt ved masten.

Det argument fejer Helge Sander og Erik Fabrin imidlertid af banen. De henviser til en undersøgelse, som Det Strategiske Forskningsråd satte i søen i 2004.

"Forskningsresultaterne blev offentliggjort i 2008 og bekræfter tidligere undersøgelsers konklusioner om, at der ikke kan påvises nogen skadelig påvirkning i forbindelse med mobiltelefoni," skriver Helge Sander og Erik Fabrin.

Ifølge brevet har teleselskaberne vurderet, at de vil opstille mere end 5.000 antenner de næste tre år. Omkring 15 procent af tilfældene kræver, at der skal opstilles nye master, mens de resterende kan sættes på bygninger eller allerede opførte master.

Se hele dokumentet her.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S