Forening: Politisk flertal for ODF

Beslutningen om hvilket dokumentformat, der skal satses på, udskydes igen. Der tegner sig et flertal for ODF uden om regeringen, siger it-politisk forening. Ingen kommentarer, siger oppositionen.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær

I fredags blev beslutningen, om det er ODF eller OOXML eller begge formater, der skal være den åbne standard, som Danmark satser på i fremtiden, udsat.

En afgørelse om hvilken eller hvilke åbne standarder, der skal gælde på dokumentområdet, skal ellers være på plads inden 1. november. Det er i hvert fald det mål, videnskabsminister Helge Sander (V) har opstillet.

Som grundlag for fredagens beslutning lå både ekspertudvalgets og Konkurrencestyrelsens rapporter på ministerens og de øvrige it-ordførers borde.

Flertal for ODF

Det manglende resultat skyldes ifølge IT-politisk forening, at der er ved at samle sig et flertal uden om regeringen for at sende Microsofts OOXML ud i kulden og vælge ODF-formatet, der blandt anvendes i kontorpakken OpenOffice.

"Ministerens oplæg var, at begge formater skulle benyttes, men fordi der er ved at tegne sig et flertal for ODF uden om regeringen, har man udskudt beslutningen til efter efterårsferien," siger formanden for IT-politisk forening, Niels Elgaard Larsen

"It-ordførerne kunne ikke blive enige om ministerens oplæg om at følge arbejdsgruppens konklusion og fortsætte med to standarder," siger han.

Oppositionen er dog knap så klar i udmeldingen.

Yildiz Akdogan, it-ordfører for Socialdemokraterne, kan du genkende IT-politisk forenings påstand om, at der er et politisk flertal uden om regeringen for ODF-formatet?

"Jeg må ikke referere fra vores møder, med det er vigtigt for mig, at der er konkurrence mellem formaterne. Oppositionen arbejder derfor videre med B 103-grundlaget," siger hun.

B 103 er forslaget til folketingsbeslutning om anvendelse af åbne standarder for software i det offentlige.

"En af de ting ekspertgruppen har fremført i deres analyser omkring ODF og OOXML er, at der mangler kendskab til dokumentformaterne, og vi (Socialdemokraterne, red.) har foreslået, at der afholdes en international konference, der kan sætte fokus på de internationale erfaringer med åbne standarder og det blev modtaget meget positivt i udvalget," siger Yildiz Akdogan til Computerworld.

Betyder det, at it-ordførerne vil vente med at tage en dansk beslutning, indtil de andre lande har besluttet sig?

"Ikke nødvendigvis, men der har været positive tilbagemeldinger fra de øvrige it-ordfører om, at erfaringer fra andre lande kan gavne beslutningen," siger Yildiz Akdogan.

Er der en dato for næste møde?

"Det bliver efter efterårsferien, men ministeren har ikke sat en fast dato."

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S