Forening: Politisk flertal for ODF

Beslutningen om hvilket dokumentformat, der skal satses på, udskydes igen. Der tegner sig et flertal for ODF uden om regeringen, siger it-politisk forening. Ingen kommentarer, siger oppositionen.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær

I fredags blev beslutningen, om det er ODF eller OOXML eller begge formater, der skal være den åbne standard, som Danmark satser på i fremtiden, udsat.

En afgørelse om hvilken eller hvilke åbne standarder, der skal gælde på dokumentområdet, skal ellers være på plads inden 1. november. Det er i hvert fald det mål, videnskabsminister Helge Sander (V) har opstillet.

Som grundlag for fredagens beslutning lå både ekspertudvalgets og Konkurrencestyrelsens rapporter på ministerens og de øvrige it-ordførers borde.

Flertal for ODF

Det manglende resultat skyldes ifølge IT-politisk forening, at der er ved at samle sig et flertal uden om regeringen for at sende Microsofts OOXML ud i kulden og vælge ODF-formatet, der blandt anvendes i kontorpakken OpenOffice.

"Ministerens oplæg var, at begge formater skulle benyttes, men fordi der er ved at tegne sig et flertal for ODF uden om regeringen, har man udskudt beslutningen til efter efterårsferien," siger formanden for IT-politisk forening, Niels Elgaard Larsen

"It-ordførerne kunne ikke blive enige om ministerens oplæg om at følge arbejdsgruppens konklusion og fortsætte med to standarder," siger han.

Oppositionen er dog knap så klar i udmeldingen.

Yildiz Akdogan, it-ordfører for Socialdemokraterne, kan du genkende IT-politisk forenings påstand om, at der er et politisk flertal uden om regeringen for ODF-formatet?

"Jeg må ikke referere fra vores møder, med det er vigtigt for mig, at der er konkurrence mellem formaterne. Oppositionen arbejder derfor videre med B 103-grundlaget," siger hun.

B 103 er forslaget til folketingsbeslutning om anvendelse af åbne standarder for software i det offentlige.

"En af de ting ekspertgruppen har fremført i deres analyser omkring ODF og OOXML er, at der mangler kendskab til dokumentformaterne, og vi (Socialdemokraterne, red.) har foreslået, at der afholdes en international konference, der kan sætte fokus på de internationale erfaringer med åbne standarder og det blev modtaget meget positivt i udvalget," siger Yildiz Akdogan til Computerworld.

Betyder det, at it-ordførerne vil vente med at tage en dansk beslutning, indtil de andre lande har besluttet sig?

"Ikke nødvendigvis, men der har været positive tilbagemeldinger fra de øvrige it-ordfører om, at erfaringer fra andre lande kan gavne beslutningen," siger Yildiz Akdogan.

Er der en dato for næste møde?

"Det bliver efter efterårsferien, men ministeren har ikke sat en fast dato."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse