Danskerne oversvømmes igen af PBS-phishing-mail

PBS bruges igen som fluepapir i en ny bølge af phishing-mails, der i dag er sendt til et hav af danskere.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

En kaskade af phishing-mails er i dag dumpet ind i danske e-postkasser.

Afsenderen foregiver igen at være PBS.

For blot tre uger siden blev en lignende Phishing-mail på næsten fejlfrit dansk, også med PBS som afsender, brugt i forsøget på at lokke oplysninger ud af danske netbrugere.

Danske Bank har også været fluepapir for denne gruppe it-kriminelle.

Ifølge sikkerhedsfirmaet CSIS er det nemlig den samme bande, der står bag de tre udsendelser.

De mange mails sendes spoofet, hvilket i praksis gør, at de ligner mails, der kommer fra PBS, hvilket altså ikke er tilfældet.

Luk kontoen

"Hvis du modtager en spammail, skal du undlade at besvare mailen og undlade at åbne det vedhæftede dokument," lyder det fra PBS.

"Har du allerede udfyldt og returneret dokumentet, skal du hurtigst muligt sørge for at få spærret det/de kort, du har afgivet oplysninger om," skriver PBS på deres webside.

Her kan man ligeledes læse, at PBS, banker eller de internationale kortselskaber aldrig sender e-mails, eller kontakter dig telefonisk, for at bede om dit kortnummer, udløbsdato, kontrolcifre eller PIN-kode.

I den grafiske skabelon som brugeren lokkes til at åbne trækkes det grafiskeindhold direkte fra PBS-webside, hvilket får mailen til at se meget troværdig ud.

Fremgangsmåden og indholdet er således identisk med de tidligere phishing-forsøg fra banden.

Annonce

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S