Danskerne oversvømmes igen af PBS-phishing-mail

PBS bruges igen som fluepapir i en ny bølge af phishing-mails, der i dag er sendt til et hav af danskere.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

En kaskade af phishing-mails er i dag dumpet ind i danske e-postkasser.

Afsenderen foregiver igen at være PBS.

For blot tre uger siden blev en lignende Phishing-mail på næsten fejlfrit dansk, også med PBS som afsender, brugt i forsøget på at lokke oplysninger ud af danske netbrugere.

Danske Bank har også været fluepapir for denne gruppe it-kriminelle.

Ifølge sikkerhedsfirmaet CSIS er det nemlig den samme bande, der står bag de tre udsendelser.

De mange mails sendes spoofet, hvilket i praksis gør, at de ligner mails, der kommer fra PBS, hvilket altså ikke er tilfældet.

Luk kontoen

"Hvis du modtager en spammail, skal du undlade at besvare mailen og undlade at åbne det vedhæftede dokument," lyder det fra PBS.

"Har du allerede udfyldt og returneret dokumentet, skal du hurtigst muligt sørge for at få spærret det/de kort, du har afgivet oplysninger om," skriver PBS på deres webside.

Her kan man ligeledes læse, at PBS, banker eller de internationale kortselskaber aldrig sender e-mails, eller kontakter dig telefonisk, for at bede om dit kortnummer, udløbsdato, kontrolcifre eller PIN-kode.

I den grafiske skabelon som brugeren lokkes til at åbne trækkes det grafiskeindhold direkte fra PBS-webside, hvilket får mailen til at se meget troværdig ud.

Fremgangsmåden og indholdet er således identisk med de tidligere phishing-forsøg fra banden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job