Danskerne oversvømmes igen af PBS-phishing-mail

PBS bruges igen som fluepapir i en ny bølge af phishing-mails, der i dag er sendt til et hav af danskere.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

En kaskade af phishing-mails er i dag dumpet ind i danske e-postkasser.

Afsenderen foregiver igen at være PBS.

For blot tre uger siden blev en lignende Phishing-mail på næsten fejlfrit dansk, også med PBS som afsender, brugt i forsøget på at lokke oplysninger ud af danske netbrugere.

Danske Bank har også været fluepapir for denne gruppe it-kriminelle.

Ifølge sikkerhedsfirmaet CSIS er det nemlig den samme bande, der står bag de tre udsendelser.

De mange mails sendes spoofet, hvilket i praksis gør, at de ligner mails, der kommer fra PBS, hvilket altså ikke er tilfældet.

Luk kontoen

"Hvis du modtager en spammail, skal du undlade at besvare mailen og undlade at åbne det vedhæftede dokument," lyder det fra PBS.

"Har du allerede udfyldt og returneret dokumentet, skal du hurtigst muligt sørge for at få spærret det/de kort, du har afgivet oplysninger om," skriver PBS på deres webside.

Her kan man ligeledes læse, at PBS, banker eller de internationale kortselskaber aldrig sender e-mails, eller kontakter dig telefonisk, for at bede om dit kortnummer, udløbsdato, kontrolcifre eller PIN-kode.

I den grafiske skabelon som brugeren lokkes til at åbne trækkes det grafiskeindhold direkte fra PBS-webside, hvilket får mailen til at se meget troværdig ud.

Fremgangsmåden og indholdet er således identisk med de tidligere phishing-forsøg fra banden.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job