Softwarelicenserne vækker bekymring

Tema: Styring af software-licenser giver alvorligt hovedbrud - faktisk så meget, at det kan forstyrre det daglige arbejde.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Computerworld News Service: To ud af tre virksomheder i Storbritannien regner med, at bekymringer om softwarelicenserne vanskeliggør deres evne til at udrulle nye teknologier som virtualisering og software-as-a-service.

42 procent af de virksomheder, der allerede har implementeret en SaaS-løsning, har haft problemer med softwarelicenserne.

Det melder softwarestyrings-virksomheden SafeNet, som i sin undersøgelse af britiske virksomheder påviser udbredt ængstelse over licensstyring.

"Der er stor forvirring blandt Storbritanniens store virksomheder. Softwarekunderne er bekymrede for, om de har for mange licenser eller for få licenser. En hel del har simpelthen ikke nogen idé om det," siger Chris Holland, der er vice president for softwarerettigheder hos SafeNet.

Som det måske kunne forventes i en tid, hvor alle virksomheder forsøger at holde omkostningerne nede, er overlicensering den størst bekymring - over dobbelt så mange af respondenterne er mere bekymrede for at betale for meget end for at være underlicenserede, forklarer Chris Holland.

Hvor meget skal du betale hver måned?

Han fortæller, at den softwarelicens-model, der på nuværende tidspunkt bruges, gør det vanskeligt for kunderne i implementerings-fasen

"Hvis jeg var en erhvervskunde, der stod over for et stort softwarekøb, så ville jeg prioritere forudsigelighed, så jeg ville vide, hvor meget jeg sandsynligvis ville komme til at betale hver måned," siger han.

Fremkomsten af virtualisering kan dog vise sig at give en mulighed for at ruske lidt op i tingene, siger Holland.

De fleste virksomheder er tilsyneladende enige i dette synspunkt.

93 procent af de adspurgte virksomheder er ved at undersøge brugen af virtualisering, og de fleste heraf mener, at virtualisering vil forbedre tingenes tilstand - mens lige over 10 procent mener, at det blot vil gøre tingene værre.

"Det giver en mulighed for at benytte en ny praksis," siger Holland.

"Men det er nødvendigt, at softwarevirksomhederne ændrer sig. Der er på nuværende tidspunkt tre tilgange: Der er de virksomheder, der siger, at man ikke under nogen omstændigheder må køre deres software i et virtuelt miljø. Så er der de, der tillader det mod ekstra betaling. Og endelig er der de, der bare stikker en finger i hvert øre og råber 'la-la-la'."

Folk vælger at virtualisere for at spare på omkostningerne til strømforbruget, og det er her nødt til at give reelle besparelser, som ikke bliver udlignet af dyrere licenser, siger Holland.

Han forestiller sig, at software engang kan købes, som vi i dag køber en mobiltelefon. Her kan vi vælge mellem en fast månedlig pris og en forbrugstakst eller en kombination, hvor man over en vis grænse betaler efter forbrug. "Det er denne kombination mellem fleksibilitet og forudsigelighed, jeg taler om," forklarer han.

Og her er det fleksibiliteten, der er vigtig, tilføjer Holland. 77 procent af respondenterne i undersøgelsen svarer, at de prioriterer fleksibilitet højt, mens det samme antal svarer, at mindst halvdelen af deres softwarekøb besluttes ud fra licensvilkårene.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics