Data-razzia på vej til sønderjyderne

I denne uge er Datatilsynet på udkig efter både offentlige og private virksomheder, der ikke overholder persondataloven. 27 virksomheder i Region Syddanmark kan forvente besøg.

Artikel top billede

Tilsynsfolkene fra Datatilsynet vil blandt andet høre om det tekniske omkring sikkerhedsforanstaltninger som adgangskoder og logning i it-systemerne i kommunerne, lyder det fra kontorchef Lena Andersen.

Både offentlige myndigheder og private virksomheder i det sydlige Danmark kan risikere at få besøg at Datatilsynet, der i denne uge er på inspektion i området.

Datatilsynet holder øje med, at myndigheder, virksomheder og andre dataansvarlige ikke overtræder persondataloven.

Formålet med inspektionerne er således at se, om behandling af personoplysninger sker i overensstemmelse med denne lov.

Ingen retskendelse

Som myndighed behøver Datatilsynet ingen retskendelse for at kræve adgang til alle oplysninger, der er i en virksomhed.

I praksis varsles inspektionerne dog flere uger i forvejen, da alle relevante personer og informationer skal være til stede ved Datatilsynets gennemgang af tingene.

Tilsynet udfylder da heller ikke kun rollen som data-kontrollør, men ser sig selv som en præventiv organisation.

"Datatilsynet opfatter ikke kun inspektionerne som en kontrolforanstaltning, men lægger også stor vægt på at komme i dialog med de ansvarlige," skriver Lena Andersen, der er jurist og kontorchef i Datatilsynet i en pressemeddelelse, der er udsendt i forbindelse med de planlagte aktioner.

Hun oplyser desuden, at tilsynet blandt andet vil kigge på, hvordan bankerne håndterer overvågningen af kunderne, herunder om der er sletterutiner, så optagelserne ikke gemmes i mere end de 30 dage, som loven tillader.

Besøger også kommunerne

En række kommuner og sygehuse får også besøg, for at se hvad, der gøres for at sikre, at kommunen og dens medarbejdere overholder persondataloven.

"Tilsynsfolkene vil blandt andet høre om det tekniske omkring sikkerhedsforanstaltninger som adgangskoder og logning i it-systemerne," lyder det fra Lena Andersen

"Det handler også om, at kommunerne skal sikre sig, at der ikke offentliggøres fortrolige personoplysninger, som CPR-numre og helbredsoplysninger, på kommunens hjemmeside."

Hvis Datatilsynet konstaterer, at persondataloven ikke overholdes, stiller tilsynet krav om, at der bliver rettet op på tingene.

I de tilfælde hvorder er tale om overtrædelser af en vis alvor, udtaler tilsynet kritik.

Region Syddanmark kan forvente 27 inspektioner i denne uge.

Offentlige myndigheder under luppen

De offentlige myndigheder, der kontrolleres er:

Esbjerg, Haderslev, Vejen, Tønder, Aabenraa, Sønderborg, Fanø og Kolding kommuner.

Derudover får Sikkerhedsstyrelsen i Esbjerg, Statsforvaltningen Syddanmark, Region Syddanmark samt Syd- og Sønderjyllands Politi også besøg.

Datatilsynet inspicerer desuden Sydvestjysk Sygehus (Esbjerg), Sygehus Sønderjylland (Aabenraa) og Region Syddanmark i Vejle samt en række unavngivne private virksomheder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S