Her er mobil 4G lige på trapperne

Operatørerne kæmper om at opgradere 3G-netværkene, mens LTE venter i korridoren.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nu, hvor prøveversionerne af mobilt 4G får stadigt mere fart på, er operatørerne vilde for at få udrullet 4G-netværkene så hurtigt som muligt.

Ved udgangen af september 2009 havde 100 mobile netværk allerede Long term Evolution (LTE) prøveversioner eller forpligtende planer om prøveversioner i en nær fremtid. LTE er det sidste skridt inden fjerde generations (4G) radioteknologier, der er designet til at øge kapaciteten og hastigheden ved mobile telefon-netværk

Asien og stillehavsområdet står for mere end 40 prøveversioner, og operatører i Japan og Sydkorea løber med førertrøjen.

Derudover er der offentliggjort 33 kontrakter om LTE-udstyr.

ABI Research forudser, at der vil være 32,6 millioner LTE-abonnenter i 2013 - også selv om det første LTE-netværk først forventes udrullet i slutningen af 2010.

I gang med at opgradere

"Operatørerne må og skal opgradere den eksisterende 3G-infrastruktur, hvis de vil holde trit med den mobile datas eksponentielle vækst," siger analytiker ved ABI Research, Bhavya Khanna.

En del operatører kan ikke vente på, at LTE bliver køreklart, og de er allerede begyndt at opgradere de eksisterende 3G-netværk til HSPA (HSDPA og HSUPA) standard.

Det giver operatørerne mulighed for at øge download-hastigheden til 21 Mbps.

Derudover er næsten 200 netværk enten allerede blevet opgraderet eller i færd med at blive det - heriblandt mere end 50 netværk i Asien.

54 kontrakter på netværksopgraderinger til HSPA+ standard er desuden allerede offentliggjorte. En kontrakt markerer, at en virksomhed har forpligtet sig til at indlede opgraderingerne.

"Implementeringen af LTE er i fuld gang. Operatørerne har ikke råd til at forsømme de eksisterende netværk," konkluderer Bhavya Khanna.

18. august i år offentliggjorde Europa-Kommissionen, at den vil investere godt 135 millioner kroner i undersøgelser af implementering af LTE og avanceret LTE.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland