Snart summer en milliard mobile enheder på nettet

Antaller af mobile apparater på nettet er på vej til at eksplodere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den voksende efterspørgsel efter online-applikationer vil få antallet mobile apparater, der er tilsluttet internettet, til at runde en milliard styk i 2013.

Sådan lyder forudsigelsen fra analysehuset IDC.

Samtidig vil antallet af mobil-brugere, der ønsker online-adgang via mobile apparater, runde 900 millioner i 2013, lyder det fra IDC.

Analysehuset vurderer, at efterspørgslen efter net-adgang via de mobile apparater især vil blive trukket af behovet for at tilgå nyheds-tjenester og søge-tjenester på nettet.

Samtidig vil også download af musik- og video samt email og instant messaging blive populære tjenester på de mobile apparater.

E-handel vil blomstre

IDC vurderer også, at forbrugerne vil være meget interesserede i at købe varer på nettet gennem deres mobiltelefon. Det kan føre til voldsom vækst i e-handel, hedder det.

Når det gælder erhvervslivet, vil virksomheder ligeledes øge mobiliteten blandt deres medarbejderen, hedder det fra IDC.

Det vil blandt andet ske ved at give de ansatte adgang til erhvervs-applikationer og e-mail-systemer via deres mobile apparater.

450 millioner

Tæt ved 450 millioner brugere har i år koblet på internettet via deres mobile apparat, vurderer IDC.

Årsagen til den ventede eksplosion i antallet af både brugere og enheder på nettet er ikke mindst, at apparaterne - smartphones, mobil-telefoner og andre trådløse apparater - bliver billigere og billigere.

Også antallet af brugere på det ‘almindelige' internet vokser kraftigt.

IDC vurderer, at 1,6 milliarder mennesker verden over har været på nettet i år. Dette tal vil runde 2,2 milliarder i 2013.

Størst internet-penetration findes i USA, hvis man tæller både kablede og trådløse forbindelser med.

Kina har til gengæld flest mobile enheder på internettet - nemlig omkring 85 millioner.

Kina har også det største antal internet-brugere, i det 359 millioner kinesere i år har været på nettet. Dette tal ventes at være vokset til 566 millioner brugere i 2013.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S