Snart summer en milliard mobile enheder på nettet

Antaller af mobile apparater på nettet er på vej til at eksplodere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den voksende efterspørgsel efter online-applikationer vil få antallet mobile apparater, der er tilsluttet internettet, til at runde en milliard styk i 2013.

Sådan lyder forudsigelsen fra analysehuset IDC.

Samtidig vil antallet af mobil-brugere, der ønsker online-adgang via mobile apparater, runde 900 millioner i 2013, lyder det fra IDC.

Analysehuset vurderer, at efterspørgslen efter net-adgang via de mobile apparater især vil blive trukket af behovet for at tilgå nyheds-tjenester og søge-tjenester på nettet.

Samtidig vil også download af musik- og video samt email og instant messaging blive populære tjenester på de mobile apparater.

E-handel vil blomstre

IDC vurderer også, at forbrugerne vil være meget interesserede i at købe varer på nettet gennem deres mobiltelefon. Det kan føre til voldsom vækst i e-handel, hedder det.

Når det gælder erhvervslivet, vil virksomheder ligeledes øge mobiliteten blandt deres medarbejderen, hedder det fra IDC.

Det vil blandt andet ske ved at give de ansatte adgang til erhvervs-applikationer og e-mail-systemer via deres mobile apparater.

450 millioner

Tæt ved 450 millioner brugere har i år koblet på internettet via deres mobile apparat, vurderer IDC.

Årsagen til den ventede eksplosion i antallet af både brugere og enheder på nettet er ikke mindst, at apparaterne - smartphones, mobil-telefoner og andre trådløse apparater - bliver billigere og billigere.

Også antallet af brugere på det ‘almindelige' internet vokser kraftigt.

IDC vurderer, at 1,6 milliarder mennesker verden over har været på nettet i år. Dette tal vil runde 2,2 milliarder i 2013.

Størst internet-penetration findes i USA, hvis man tæller både kablede og trådløse forbindelser med.

Kina har til gengæld flest mobile enheder på internettet - nemlig omkring 85 millioner.

Kina har også det største antal internet-brugere, i det 359 millioner kinesere i år har været på nettet. Dette tal ventes at være vokset til 566 millioner brugere i 2013.

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S