Her er verdens grønneste it-land

Klima-it: Verdens grønneste it-land er blevet kåret. Se vinderen her.

Artikel top billede


Japan er verdens mest klimavenlige land.

Det er konklusionen i en rapport, som IDC-analytikere over hele verden har arbejdet på i seks måneder, og hvis resultater blev offentliggjort her til eftermiddag.

Japan ligger i sit eget felt, når det gælder evnen til at bruge informations- og kommunikationsteknololgi til at sikre klimamæssig bæredygtighed.

"Tillykke til Japan for landets effektive logistik og gode energiproduktion og vilje til at fortsætte den udvikling," siger Vernon Turner, som er senior vice president i IDC, og IDC's overordnede klimaekspert.

Danmark ikke med

Danmark er ikke rangeret i undersøgelsen, der er foretaget blandt verdens 20 største økonomier. Sydafrika indtager sidstepladsen. De 20 lande står for 75 procent af udledningen af drivhusgasser.

Udgangspunktet for IDC-analytikernes arbejde har været dette: Hvad er potentialet for at reducere udledningen af drivhusgasser med informations- og kommunikationsteknologi egentlig?

Og potentialet er enormt. IDC har beregnet, at frem til år 2020 vil it have sparet verden for 5,8 gigatons CO2.

"It-industrien bærer også sin del af ansvaret for udledningen af CO2, men it er en del af løsningen, for det er den motor, der skaber innovation inden for alle sektorer. Informations- og kommunikationsteknologi har en enorm effekt på alle industrier," siger Roberta Bigliani, research-direktør for IDC Energy Insights.

Der skal være infrastruktur

IDC peger på, at flere af de 20 lande klarede sig godt på områder som effektiv udnyttelse af energien og miljøvenlig fremstilling af energi, hvor lande som Frankrig og Brasilien scorer højt.

Men de taber på, at landenes it-infratruktur halter. Og er it-infrastrukturen ikke tilstrækkeligt udbygget i et i land, kan man ikke implementere de it-løsinger, der skal til for at blive ægte bæredygtig.

Informationsteknologi er det enkeltstående værktøj, der kan sænke CO2-udledningen mest, fastslår IDC.

IDC har regnet på det og slår fast, at anvendelsen af it og telekommunikation øjeblikkeligt kan bidrage til at nedbringe CO2-udledningen med 25 procent fra verdens 20 rigeste lande.

Teknologierne er allerede modne, men de er ikke tilstrækkeligt udbredte, siger Roberta Bigliani.

"Når vi nu ved, at en hurtig nedbringelse af CO2-udledningen har større betydning for den globale opvarmning, end de tiltag, der tager længere tid at indføre, anbefaler vi verdens regeringer og industrier, øjeblikkeligt at indføre disse teknologier," siger hun.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S