Her er verdens grønneste it-land

Klima-it: Verdens grønneste it-land er blevet kåret. Se vinderen her.

Artikel top billede


Japan er verdens mest klimavenlige land.

Det er konklusionen i en rapport, som IDC-analytikere over hele verden har arbejdet på i seks måneder, og hvis resultater blev offentliggjort her til eftermiddag.

Japan ligger i sit eget felt, når det gælder evnen til at bruge informations- og kommunikationsteknololgi til at sikre klimamæssig bæredygtighed.

"Tillykke til Japan for landets effektive logistik og gode energiproduktion og vilje til at fortsætte den udvikling," siger Vernon Turner, som er senior vice president i IDC, og IDC's overordnede klimaekspert.

Danmark ikke med

Danmark er ikke rangeret i undersøgelsen, der er foretaget blandt verdens 20 største økonomier. Sydafrika indtager sidstepladsen. De 20 lande står for 75 procent af udledningen af drivhusgasser.

Udgangspunktet for IDC-analytikernes arbejde har været dette: Hvad er potentialet for at reducere udledningen af drivhusgasser med informations- og kommunikationsteknologi egentlig?

Og potentialet er enormt. IDC har beregnet, at frem til år 2020 vil it have sparet verden for 5,8 gigatons CO2.

"It-industrien bærer også sin del af ansvaret for udledningen af CO2, men it er en del af løsningen, for det er den motor, der skaber innovation inden for alle sektorer. Informations- og kommunikationsteknologi har en enorm effekt på alle industrier," siger Roberta Bigliani, research-direktør for IDC Energy Insights.

Der skal være infrastruktur

IDC peger på, at flere af de 20 lande klarede sig godt på områder som effektiv udnyttelse af energien og miljøvenlig fremstilling af energi, hvor lande som Frankrig og Brasilien scorer højt.

Men de taber på, at landenes it-infratruktur halter. Og er it-infrastrukturen ikke tilstrækkeligt udbygget i et i land, kan man ikke implementere de it-løsinger, der skal til for at blive ægte bæredygtig.

Informationsteknologi er det enkeltstående værktøj, der kan sænke CO2-udledningen mest, fastslår IDC.

IDC har regnet på det og slår fast, at anvendelsen af it og telekommunikation øjeblikkeligt kan bidrage til at nedbringe CO2-udledningen med 25 procent fra verdens 20 rigeste lande.

Teknologierne er allerede modne, men de er ikke tilstrækkeligt udbredte, siger Roberta Bigliani.

"Når vi nu ved, at en hurtig nedbringelse af CO2-udledningen har større betydning for den globale opvarmning, end de tiltag, der tager længere tid at indføre, anbefaler vi verdens regeringer og industrier, øjeblikkeligt at indføre disse teknologier," siger hun.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S