Her er verdens grønneste it-land

Klima-it: Verdens grønneste it-land er blevet kåret. Se vinderen her.

Artikel top billede


Japan er verdens mest klimavenlige land.

Det er konklusionen i en rapport, som IDC-analytikere over hele verden har arbejdet på i seks måneder, og hvis resultater blev offentliggjort her til eftermiddag.

Japan ligger i sit eget felt, når det gælder evnen til at bruge informations- og kommunikationsteknololgi til at sikre klimamæssig bæredygtighed.

"Tillykke til Japan for landets effektive logistik og gode energiproduktion og vilje til at fortsætte den udvikling," siger Vernon Turner, som er senior vice president i IDC, og IDC's overordnede klimaekspert.

Danmark ikke med

Danmark er ikke rangeret i undersøgelsen, der er foretaget blandt verdens 20 største økonomier. Sydafrika indtager sidstepladsen. De 20 lande står for 75 procent af udledningen af drivhusgasser.

Udgangspunktet for IDC-analytikernes arbejde har været dette: Hvad er potentialet for at reducere udledningen af drivhusgasser med informations- og kommunikationsteknologi egentlig?

Og potentialet er enormt. IDC har beregnet, at frem til år 2020 vil it have sparet verden for 5,8 gigatons CO2.

"It-industrien bærer også sin del af ansvaret for udledningen af CO2, men it er en del af løsningen, for det er den motor, der skaber innovation inden for alle sektorer. Informations- og kommunikationsteknologi har en enorm effekt på alle industrier," siger Roberta Bigliani, research-direktør for IDC Energy Insights.

Der skal være infrastruktur

IDC peger på, at flere af de 20 lande klarede sig godt på områder som effektiv udnyttelse af energien og miljøvenlig fremstilling af energi, hvor lande som Frankrig og Brasilien scorer højt.

Men de taber på, at landenes it-infratruktur halter. Og er it-infrastrukturen ikke tilstrækkeligt udbygget i et i land, kan man ikke implementere de it-løsinger, der skal til for at blive ægte bæredygtig.

Informationsteknologi er det enkeltstående værktøj, der kan sænke CO2-udledningen mest, fastslår IDC.

IDC har regnet på det og slår fast, at anvendelsen af it og telekommunikation øjeblikkeligt kan bidrage til at nedbringe CO2-udledningen med 25 procent fra verdens 20 rigeste lande.

Teknologierne er allerede modne, men de er ikke tilstrækkeligt udbredte, siger Roberta Bigliani.

"Når vi nu ved, at en hurtig nedbringelse af CO2-udledningen har større betydning for den globale opvarmning, end de tiltag, der tager længere tid at indføre, anbefaler vi verdens regeringer og industrier, øjeblikkeligt at indføre disse teknologier," siger hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job