Her er verdens grønneste it-land

Klima-it: Verdens grønneste it-land er blevet kåret. Se vinderen her.

Artikel top billede


Japan er verdens mest klimavenlige land.

Det er konklusionen i en rapport, som IDC-analytikere over hele verden har arbejdet på i seks måneder, og hvis resultater blev offentliggjort her til eftermiddag.

Japan ligger i sit eget felt, når det gælder evnen til at bruge informations- og kommunikationsteknololgi til at sikre klimamæssig bæredygtighed.

"Tillykke til Japan for landets effektive logistik og gode energiproduktion og vilje til at fortsætte den udvikling," siger Vernon Turner, som er senior vice president i IDC, og IDC's overordnede klimaekspert.

Danmark ikke med

Danmark er ikke rangeret i undersøgelsen, der er foretaget blandt verdens 20 største økonomier. Sydafrika indtager sidstepladsen. De 20 lande står for 75 procent af udledningen af drivhusgasser.

Udgangspunktet for IDC-analytikernes arbejde har været dette: Hvad er potentialet for at reducere udledningen af drivhusgasser med informations- og kommunikationsteknologi egentlig?

Og potentialet er enormt. IDC har beregnet, at frem til år 2020 vil it have sparet verden for 5,8 gigatons CO2.

"It-industrien bærer også sin del af ansvaret for udledningen af CO2, men it er en del af løsningen, for det er den motor, der skaber innovation inden for alle sektorer. Informations- og kommunikationsteknologi har en enorm effekt på alle industrier," siger Roberta Bigliani, research-direktør for IDC Energy Insights.

Der skal være infrastruktur

IDC peger på, at flere af de 20 lande klarede sig godt på områder som effektiv udnyttelse af energien og miljøvenlig fremstilling af energi, hvor lande som Frankrig og Brasilien scorer højt.

Men de taber på, at landenes it-infratruktur halter. Og er it-infrastrukturen ikke tilstrækkeligt udbygget i et i land, kan man ikke implementere de it-løsinger, der skal til for at blive ægte bæredygtig.

Informationsteknologi er det enkeltstående værktøj, der kan sænke CO2-udledningen mest, fastslår IDC.

IDC har regnet på det og slår fast, at anvendelsen af it og telekommunikation øjeblikkeligt kan bidrage til at nedbringe CO2-udledningen med 25 procent fra verdens 20 rigeste lande.

Teknologierne er allerede modne, men de er ikke tilstrækkeligt udbredte, siger Roberta Bigliani.

"Når vi nu ved, at en hurtig nedbringelse af CO2-udledningen har større betydning for den globale opvarmning, end de tiltag, der tager længere tid at indføre, anbefaler vi verdens regeringer og industrier, øjeblikkeligt at indføre disse teknologier," siger hun.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job