Så er den her: Googles nye telefon

Amerikanske Google er med sin nye smartphone Nexus One nu klar til at gøre sit indtog på mobilmarkedet.

Artikel top billede

Nok står der Google på bagsiden, men det er HTC, der har produceret enheden for søgekæmpen.

Som ventet lancerede internetkæmpen Google i aftes dansk tid den længe rygtede Nexus One.

Selvom Google har sat sit klistermærke på bagsiden, er telefonen imidlertid produceret af HTC og ligner umiddelbart noget, vi har set før.

Specifikationerne er da også meget lig Apples iPhone med undtagelser som en højere opløst skærm og længere battteritid, hvis man skal tro firmaet selv.

Google bliver forhandler

Hvad der imidlertid ikke er 'business as usual' er Googles tilgang til markedet.

Til forskel fra mange af konkurrenterne - herunder ærkerivalen Apple - har Google nemlig valgt at satse på en ny forretningsmodel, der betyder, at telefonen sælges oplåst fra starten i firmaets egen webshop.

Det betyder, at kunderne selv kan shoppe rundt efter de bedste abonnementer og sætte deres eget simkort i.

Prisen er 529 dollars - svarende til omtrent 2.700 danske kroner.

Google i Danmark fortæller dog, at tidshorisonten for en mulig dansk lancering stadig er uvis, ligesom prisen heller ikke er fastlagt på nuværende tidspunkt.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Manager til Digitale services

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S