Google lukker ned for Internet Explorer 6

Google dropper Internet Explorer 6 i flere af selskabets væsentligste tjenester.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google dropper fra 1. marts understøttelsen af Microsofts næsten ni år gamle browser, Internet Explorer 6, når det gælder Google Docs.

Hvis Google havde efterlevet sit eget råd om ikke at bruge IE6, før hackere brød ind på virksomhedens netværk sidste år, ville søgegiganten ironisk nok sikkert ikke på nuværende tidspunkt overveje at forlade det kinesiske søgemarked.

En sårbarhed i netop Internet Explorer har nemlig spillet en væsentlig rolle i denne beslutning.

"Vi begynder at udfase vores understøttelse og begynder med Google Docs og Google Sites," skriver Rajen Sheth, der er senior product manager for Google Apps, i et indlæg på virksomhedens enterprise-blog.

Dur ikke i ældre browsere

"Derfor vil man muligvis fra 1. marts opleve, at kernefunktionalitet i disse produkter - samt nye funktioner i Docs og Sites - ikke fungerer ordentligt i ældre browsere."

Google Sites er en tjeneste til kollaboration og videndeling.

Googles liste af understøttede browsere inkluderer ikke længere IE6 og andre ældre browsere såsom Mozillas Firefox 2.0, Apples Safari 2.0 og Googles egen Chrome 3.0.

IE6 er langt den ældste af disse nu udeladte browsere og udkom i august 2001.

Til sammenligning er Firefox 2.0 fra oktober 2006, Safari 2.0 er fra april 2005 og Chrome 3.0 er fra september 2009.

Folk, der bruger ældre browsere, bør opgradere, siger Sheth, som linker til download af IE8, Firefox 3.6, Safari 4.0 og Chrome 4.0. Sidstnævnte er kun tilgængelig i en fuld version til Windows. Chrome 4.0 til Mac er stadig en beta-version.

Flere andre har droppet IE6

Dette tiltag fra Google er det seneste af lignende tiltag fra en lang række store virksomheder, der dropper understøttelsen af IE6 eller opfordrer brugerne til at bruge en nyere browser.

Denne kampagne begyndte i februar 2009, da Facebook opfordrede sine brugere til at opgradere fra IE6.

Den tog fart i sommer, da det Google-ejede YouTube gjorde det samme, mens Digg meddelte at ville droppe understøttelsen af IE6 og en californisk webudvikler fik næsten 40 web-startup-virksomheder til at opfordre deres brugere til at droppe browseren.

Samtidig har en underskriftindsamling på Twitter, IE Must Die, (da.: Internet Explorer skal dø) samlet over 14.000 underskrifter.

Selv Microsoft slår på trommen for at få afviklet IE6, selvom virksomheden anerkender, at det er en svær proces, da den gamle browser stadig bruges af nogle store virksomheder. IE6 står også for halvdelen af alle browsere i brug i Kina, viser tal fra analysefirmaet NetApplications.com.

Micrsoft har lovet at understøtte IE6 indtil april 2014, hvor al understøttelse af Windows XP også stopper.

Hackere på tyvetogt

Googles egen brug af IE6 gjorde det muligt for hackere at bryde ind i virksomhedens netværk sidste år og liste af med en ikke-offentliggjort mængde ophavsretsbeskyttet materiale.

Disse angreb udnyttede et på daværende åbent sikkerhedshul i IE6 og viste med al tydelighed, at Google og mange andre store vestlige virksomheder stadig benyttede Microsofts ældgamle browser.

Google hævdede at have beviser på, at hackerangrebet stammede fra Kina. Siden har sikkerhedseksperter gravet ting frem, der tilsyneladende bekræfter Googles mistanke.

Brugen af IE6 er ifølge NetApplications faldet dramatisk i det sidste års tid. I sidste måned stod browseren for 21 procent af det globale browsermarked, hvilket er et fald fra 34 procent i december 2008.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S