Konkurrencestyrelsen droppede sag om udbudsfusk

Konkurrencestyrelsen droppede en sag om udbudsfusk fra 2005 på grund af manglende ressourcer. Siden er millioner af skattekroner gået tabt. "Det var ikke en heldig prioritering," lyder det.

Artikel top billede

Konkurrencestyrelsen henlagde en sag om udbudsfusk, der havde sit udspring i Aabenraa Kommune, tilbage i 2005.

Dengang besluttede Aabenraa Kommune at købe KMD's Opus-system uden at gå i udbud - i øvrigt efter råd fra KMD selv.

Siden har hver tredje kommune købt det samme KMD-system uden om udbud, hvilket er blevet vurderet til at have kostet skatteyderne op imod 200 millioner kroner.

Den samlede sum, der er undveget udbud, kan ligge helt oppe i milliardklassen.

Og hos Konkurrencestyrelsen lyder det også som om, at man har røde ører over at have henlagt sagen grundet prioritering af sager og ressourcemangel.

"Det var ikke en heldig prioritering," erkender vicedirektør Kim Sparlund fra Konkurrencestyrelsen over for Computerworld.

Han forklarer, at det nok spillede ind, at der ikke ville være de store sanktionsmulighederne over for kommunen.

Reelt kunne styrelsen blot overdrage sagen til Klagenævn for Udbud, forklarer vicedirektøren.

Kommunerne har ansvaret

I dag kan hverken Konkurrencestyrelsen eller Klagenævn for Udbud nemlig ophæve kontrakter eller uddele bøder for manglende udbud.

"Derfor ser vi også frem til regeringens nye tiltag, hvor der bliver helt andre muligheder for blandt andet at give bøder," siger Kim Sparlund.

Men op imod 200 millioner kroner skattekroner er gået tabt. Hvis I ikke havde droppet sagen, så kunne de andre kommuner måske se, at de skulle i udbud?

"Der er ingen kommuner, som kan være i tvivl om, at denne typer kontrakter skal i udbud, og det er kommunernes ansvar, at udbudsreglerne overholdes, og at skatteydernes penge bruges bedst muligt."

"Når vi bør se på sagen, så er det, fordi vi nu kan se, at der ikke er tale om en enkeltstående fejl i en enkelt kommune," siger han.

Vicedirektøren bekræfter, at Konkurrencestyrelsen i øjeblikket undersøger et større sagskompleks, hvor både KMD og Aabenraa Kommune indgår.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvilke kommuner der er havnet på myndighedernes liste. En liste, der altså omfatter op imod hver tredje kommune.

Klogere efter kendelse

De mange kommuner, der ikke er gået i udbud, siger, at deres vurdering har været, at der var tale om en opgradering af et eksisterende system.

Det er flere eksperter dog lodret uenige i - herunder altså Konkurrencestyrelsen - og flere af kommunerne er da også selv gået bort fra forklaringen og har erkendt fejlen.

Nyborg Kommune er ifølge eget udsagn blevet klogere, efter it-selskabet Tabulex hev Tønder Kommune i Klagenævn for Udbud.

Her fik Tønder Kommune en kendelse imod sig. Kommunen måtte ikke tegne kontrakt med KMD uden om udbud.

Det var ifølge Nyborg Kommune netop deres øjenåbner i sagen.

Nedprioriteret og ressourcemangel

Konkurrencestyrelsen droppede formelt sagen mod Aabenraa Kommune i starten af 2009, fremgår det af en række dokumenter og mails fra kommunen.

Men mail-korrespondencen startede allerede i kølvandet på kommunens beslutning i 2005 om at gå over til KMD Opus.

Første brev fra Konkurrencestyrelsen til Aabenraa Kommune blev således sendt 26. marts 2007 med overskriften: "Undersøgelse om indgåelse af it-kontrakter uden udbud mellem KMD og Aabenraa Kommune".

Heri udbeder Konkurrencestyrelsen kommunen en række svar i sagen. Siden sender Konkurrencestyrelsen et nyt brev 4. oktober 2007 med en række opfølgende spørgsmål til kommunen.

Og halvandet år efter - 1. marts 2009 - kommer Konkurrencestyrelsens tredje brev så til kommunen:

"Styrelsen har imidlertid ud fra en prioritering af sine opgaver sammenholdt med de forhåndenværende ressourcer besluttet, at der ikke gennemføres yderligere undersøgelse af sagen.

Sagen afsluttes derfor i henhold til Konkurrencelovens § 14, stk. 1, 3 pkt, samtidig med afsendelse af dette brev."

Det er uvist præcis hvor mange kommuner, der har indgået aftale om KMD Opus uden om udbud efter denne dato.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S