Her er vinderen af flest offentlige udbud i 2009

Atea, KMD, Fujitsu eller IBM. Hvem vandt flest udbud i det offentlige i 2009? Læs toplisten her.

Artikel top billede

Og det endelige svar er: KMD.

KMD er den mest vindende leverandør af offentlige it-udbud i 2009. Det fremgår af en rapport fra CEDI (Center for Digital Forvaltning).

Flertallet af KMD's vundne udbud er hos kommunerne.

Det skal bemærkes, at tallene er baseret på de officielle offentliggørelser af udbudsafgørelser i EU's
udbudsdatabase inden for det pågældende kalenderår.

Da et typisk EU-udbud tager tre til seks måneder at gennemføre fra annoncering til afgørelsen bekendtgøres, vil opgørelsen derfor være præget af en tilsvarende periodeforskydning.

De pågældende udbud, CEDI har set på, havde en værdi på godt tre milliarder kroner i 2009 - svarende til omkring 20 procent af det samlede årlige it-forbrug i det offentlige.

KMD jubler

Den nye salgs - og marketingsdirektør hos KMD, Karen Nielsen, glæder sig over placeringen.

"Vi er naturligvis rigtig glade for resultatet og det faktum, at vi igen i år tager førstepladsen på vundne offentlige udbud. For os er det en indikator på, at vi har konkurrencedygtige it-løsninger, som kunderne sætter pris på," siger hun.

Samtidig forklarer hun, at det ikke er så overraskende, at KMD ligger så højt i forhold til kommunerne.

"Det er jo her vi har vores kernemarked, og det er da også vores forventning, at vi skal ligge højt på det marked," siger hun.

Hun peger samtidig på, at KMD dækker en bred vifte af løsningskategorier.

"Vi er jo et stort hus med mange kompetencer og forretningsområder. Men det er naturligvis tilfredsstillende, at vi også evner at vinde udbud på de forskellige områder," siger hun.

På andenpladsen og ned

På andenpladsen over leverandører, der er gode til at gøre sig lækre i udbud, er Atea Danmark med otte udbudssejre.

Se hele listen på næste side

Mest valgte it-leverandør i 2009

1. KMD (10)

2. Atea Danmark (8)

3. Fujitsu Services (6)

4. Rambøll Informatik (5)

5. Atkins (4)

5. COWI (4)

5. Silkeborg Data (4)

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S