Her er vinderen af flest offentlige udbud i 2009

Atea, KMD, Fujitsu eller IBM. Hvem vandt flest udbud i det offentlige i 2009? Læs toplisten her.

Artikel top billede

Og det endelige svar er: KMD.

KMD er den mest vindende leverandør af offentlige it-udbud i 2009. Det fremgår af en rapport fra CEDI (Center for Digital Forvaltning).

Flertallet af KMD's vundne udbud er hos kommunerne.

Det skal bemærkes, at tallene er baseret på de officielle offentliggørelser af udbudsafgørelser i EU's
udbudsdatabase inden for det pågældende kalenderår.

Da et typisk EU-udbud tager tre til seks måneder at gennemføre fra annoncering til afgørelsen bekendtgøres, vil opgørelsen derfor være præget af en tilsvarende periodeforskydning.

De pågældende udbud, CEDI har set på, havde en værdi på godt tre milliarder kroner i 2009 - svarende til omkring 20 procent af det samlede årlige it-forbrug i det offentlige.

KMD jubler

Den nye salgs - og marketingsdirektør hos KMD, Karen Nielsen, glæder sig over placeringen.

"Vi er naturligvis rigtig glade for resultatet og det faktum, at vi igen i år tager førstepladsen på vundne offentlige udbud. For os er det en indikator på, at vi har konkurrencedygtige it-løsninger, som kunderne sætter pris på," siger hun.

Samtidig forklarer hun, at det ikke er så overraskende, at KMD ligger så højt i forhold til kommunerne.

"Det er jo her vi har vores kernemarked, og det er da også vores forventning, at vi skal ligge højt på det marked," siger hun.

Hun peger samtidig på, at KMD dækker en bred vifte af løsningskategorier.

"Vi er jo et stort hus med mange kompetencer og forretningsområder. Men det er naturligvis tilfredsstillende, at vi også evner at vinde udbud på de forskellige områder," siger hun.

På andenpladsen og ned

På andenpladsen over leverandører, der er gode til at gøre sig lækre i udbud, er Atea Danmark med otte udbudssejre.

Se hele listen på næste side

Mest valgte it-leverandør i 2009

1. KMD (10)

2. Atea Danmark (8)

3. Fujitsu Services (6)

4. Rambøll Informatik (5)

5. Atkins (4)

5. COWI (4)

5. Silkeborg Data (4)

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)