Microsoft giver kode til open source-projekt

Microsoft indgår samarbejde med et væsentligt open source-projekt, der har stor betydning for webudvikling.

Artikel top billede

På Microsofts udviklerkonference Mix10 annoncerede Microsoft, at virksomheden stiller udvikler-ressourcer til rådighed for open source projektet JQuery.

"Vi begynder nu at lave kodebidrag til jQuery-projektet, ligesom vi stiller QA og test-ressourcer til rådighed for at gøre det endnu bedre," sagde Scott Guthrie, leder af .Net Developer divisionen hos Microsoft, på konferencens anden dag.

jQuery er et javascript-bibliotek, der anvendes til at finde og manipulere HTML-elementer, hvilket gør det velegnet til at udvikle AJAX-applikationer. Første version blev frigivet tilbage i januar 2006.

jQuery-projektet har samarbejdet med Microsoft i nogle år. Blandt andet blev jQuery inkluderet i Microsofts Visual Studio udviklingsmiljø i 2008.

Det er dog først nu, at Microsoft afsætter udvikler-ressourcer til projektet.

John Resig, stifteren af jQuery-projektet, kommenterede samarbejdet og udtrykte sin glæde over, at Microsoft nu går endnu dybere ind i et samarbejde med open source-projektet.

"Vi er meget begejstrede for at arbejde sammen med Microsoft om at forbedre jQuery. Vi har arbejdet tæt sammen med Software Freedom Conservancy om at hoste jQuery-projektet, og al koden er frigivet og ude i det fri. Vi er glade for, at Microsoft tager det til sig og vil samarbejde med os om at få udviklet et fremragende bibliotek," lød det fra John Resig.

Læs mere om Microsofts holdning til open source i næste uges Computerworld-avis. Her er også et interview med Miguel de Icaza, manden bag open source-implementeringen af Silverlight.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura