Medier: Google forlader nu Kina

Google har tidligere truet med at forlade Kina. Nu sætter kineserne en dato på søgegigantens tilbagetrækning.

Artikel top billede

Der svirrer hårdnakkede rygte i de kinesiske medier om, at søgegiganten Google vil forlade landet efter tovtrækkerier med landets myndigheder.

Ifølge en kinesisk avis kommer der komme en officiel udmelding fra Google allerede i næste uge.

Begrundelsen for tilbagetrækningen er angiveligt, at Google ikke længere vil finde sig i myndighedernes censur og net-spionage. Det skriver businessweek.

Farvel den 10. april

Avisen China Business News citerer et kinesisk reklamebureau, der samarbejder med Google, for at sige, at "vi har fundet ud af, at Google forlader Kina den 10. april, men informationen er ikke blevet bekræftet af Google endnu."

Googles talskvinden i Kina, Marsha Wang, ønsker ikke at kommenterer mediernes påstande om en lukning.

Søgemaskinens danske pressechef har heller ingen kommentarer til sagen.

"Sådanne udmeldinger kommer ikke fra os, men fra vores internationale talspersoner," siger Kirsten Dinesen fra Googles danske pr-bureau.

International krise

Der har været en lang række bataljer mellem de kinesiske myndigheder og Google.

Søgegiganten har luftet sin utilfredshed med den kinesiske regerings metoder overfor menneskeretsaktivister og den udbredte politiske censur af nettet.

Google har tidligere truet med at forlade landet, fordi man ikke har ønsket at bliver underlagt statslig censur.

Hvis Google forlader landet, kan det få massive konsekvenser, lyder det fra en dansk ekspert i international økonomi på Københavns Universitet, Jens Ladefoged Mortensen.

Han har tidligere sagt til Computerworld, at det kan udvikle sig til en regulær international handelskrig og global økonomisk krise, hvis den kinesiske regering vælger at stå stejlt over for Googles trusler om at lukke dets kontorer i Kina.

I forvejen er Google presset på det kinesiske søgemarked af den lokale søgegigant Baidu.

Kina er dog et gigantisk marked, der ekspanderer voldsomt, og derfor er forretningsmulighederne meget store for virksomheder som Google, hvilket kan trække processen i den modsatte retning.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS