Claus Hjort digitaliserer: Jeg har brug for pengene

Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) har et hul i kassen, og de manglende penge vil han i høj grad hente ved hjælp af it-projekter.

Artikel top billede

Foto: Stig Stasig. (Foto: Stig Stasig Photography / Stig Stasig)

Digitalisering, digitalisering og digitalisering af den offentlige sektor.

Det var mantraet, da toppen af dansk erhvervsliv samt flere topministre her til eftermiddag mødtes i Dansk Design Center for at diskutere fremtidens vækst og velfærd i et højhastighedssamfund.

"Vi skal prioritere benhårdt i det offentlige de kommende år. Vi skal lære ikke at bruge flere penge, men at bruge pengene bedre. Derfor giver det mening at bruge digitalisering," fortalte finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) i sin tale.

Efterfølgende blev der skudt i gang i en paneldebat, hvor topcheferne fra DI, KMD og Telia deltog; henholdsvis Hans Skov Christensen, Lars Monrad-Gylling, Jesper Brøckner samt finansministeren.

Herefter spurgte ordstyrer Morten Løkkegaard finansministeren, hvordan det offentlige skulle bruge de digitale løsninger.

"Det må de finde ud af. Jeg har brug for pengene som finansminister," svarede Claus Hjort Frederiksen.

Han nævnte dog, at udgifter til brevpost i dag er to milliarder kroner i det offentlige, og at der her er over en milliard kroner at spare.

Løsninger i spil

Lars Monrad-Gylling, der også er formand for IT-Branchen, mener, at der er en række konkrete forslag i den rapport, som Højhastighedskomiteen udarbejdede i januar.

"Højhastighedskomiteen ligger med ret konkrete anvisninger, og jeg føler, at der er en masse ting, der ligger lige til højrebenet. Der ligger ting, som vi kan gøre, uden at vi skal finde den store pengepung frem," siger Lars Monrad-Gylling

Han fremhæver, at der allerede nu er en række lavthængende frugter, som politikerne kan gribe fat i.

DI's administrerende direktør, Hans Skov Christensen, pointerede, at det er strengt nødvendigt, at Danmark bliver bedre til at udnytte de teknologiske muligheder, hvis Danmark skal klare sig i den internationale konkurrence.

"Vi skal op i gear, hvis vi skal klare os. Vi skal ændre det aktuelle billede af Danmark, hvor vi er i bund i forhold til vækst, og vi skal konstatere, at vi har hjælp, der skal anvendes, og som vi ikke er dygtige nok til at anvende," siger Hans Skov Christensen.

Den sidste paneldeltager, DI ITEK-formanden Jesper Brøckner fra Telia, fremhævede, at der var behov for, at det offentlige bruger nogle af de midler, som staten får ind via mobilfrekvens-auktionerne. Han hæfter sig også ved, at Danmark "synker ned i produktivitet og velfærd".

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job