Claus Hjort digitaliserer: Jeg har brug for pengene

Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) har et hul i kassen, og de manglende penge vil han i høj grad hente ved hjælp af it-projekter.

Artikel top billede

Foto: Stig Stasig. (Foto: Stig Stasig Photography / Stig Stasig)

Digitalisering, digitalisering og digitalisering af den offentlige sektor.

Det var mantraet, da toppen af dansk erhvervsliv samt flere topministre her til eftermiddag mødtes i Dansk Design Center for at diskutere fremtidens vækst og velfærd i et højhastighedssamfund.

"Vi skal prioritere benhårdt i det offentlige de kommende år. Vi skal lære ikke at bruge flere penge, men at bruge pengene bedre. Derfor giver det mening at bruge digitalisering," fortalte finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) i sin tale.

Efterfølgende blev der skudt i gang i en paneldebat, hvor topcheferne fra DI, KMD og Telia deltog; henholdsvis Hans Skov Christensen, Lars Monrad-Gylling, Jesper Brøckner samt finansministeren.

Herefter spurgte ordstyrer Morten Løkkegaard finansministeren, hvordan det offentlige skulle bruge de digitale løsninger.

"Det må de finde ud af. Jeg har brug for pengene som finansminister," svarede Claus Hjort Frederiksen.

Han nævnte dog, at udgifter til brevpost i dag er to milliarder kroner i det offentlige, og at der her er over en milliard kroner at spare.

Løsninger i spil

Lars Monrad-Gylling, der også er formand for IT-Branchen, mener, at der er en række konkrete forslag i den rapport, som Højhastighedskomiteen udarbejdede i januar.

"Højhastighedskomiteen ligger med ret konkrete anvisninger, og jeg føler, at der er en masse ting, der ligger lige til højrebenet. Der ligger ting, som vi kan gøre, uden at vi skal finde den store pengepung frem," siger Lars Monrad-Gylling

Han fremhæver, at der allerede nu er en række lavthængende frugter, som politikerne kan gribe fat i.

DI's administrerende direktør, Hans Skov Christensen, pointerede, at det er strengt nødvendigt, at Danmark bliver bedre til at udnytte de teknologiske muligheder, hvis Danmark skal klare sig i den internationale konkurrence.

"Vi skal op i gear, hvis vi skal klare os. Vi skal ændre det aktuelle billede af Danmark, hvor vi er i bund i forhold til vækst, og vi skal konstatere, at vi har hjælp, der skal anvendes, og som vi ikke er dygtige nok til at anvende," siger Hans Skov Christensen.

Den sidste paneldeltager, DI ITEK-formanden Jesper Brøckner fra Telia, fremhævede, at der var behov for, at det offentlige bruger nogle af de midler, som staten får ind via mobilfrekvens-auktionerne. Han hæfter sig også ved, at Danmark "synker ned i produktivitet og velfærd".

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S