Datamængden eksploderer de kommende år

Mængden af digital information vil stige kraftigt i fremtiden viser ny rapport fra IDC. Samtidig vil langt mere data passere skyen.

Artikel top billede

Selvom det i 2009 var krisetider, så steg mængden af digital information med hele 62 procent til et samlet niveau på 800.000 milliarder gigabyte.

Det viser en ny rapport fra IDC, sponsoreret af EMC. I rapporten er der også taget et blik på fremtiden, og det ser kun ud til at gå en vej.

I 2010 forventes det således, at digital information vil når svimlende 1.200.000 milliarder gigabyte. Det tal kan være mere end almindeligt svært at forhold sig til, men rapporten kommer også med nogle sammenligninger, der kan sætte det lidt i perspektiv.

Mængden af digital information, der vil blive skabt i 2010, svarer til, at serien '24 timer' kørte i 125 millioner år, eller at alle folk på Jorden skrev beskeder på Twitter konstant i 100 år.

Så kan det diskuteres, om disse sammenligninger gør tallet mere forståeligt.

Fra analog til digital information

I rapporten er der regnet på datamængderne 10 år frem. Således forventes det, at der i 2020 vil være 44 gange så meget digital information som i 2009.

Dette er drevet af en forventning om, at alle større former for medier - tv, tale, radio og print - vil tage det fulde skridt fra analog til digital.

Per Andersen, der er direktør i IDC Nordic, mener, at de stadig stigende mængder af digital indformation stiller øgede krav til den måde, virksomhederne administrerer deres data på.

"Virksomhederne skal finde ud af, hvordan de bedst opbevarer så mange data, og så bliver det også vigtigt at kunne rydde op i informationen løbende, så virksomhederne ikke gemmer mere end højest nødvendigt," siger Per Andersen.

Mere data i skyen

Rapporten forudser også, at over en tredjedel af al digital information til den tid vil enten være i skyen eller passere igennem den.

"Der er en stor kulturel overvindelse, inden vi når dertil. Virksomhederne skal vende sig til tanken om, at information godt kan ligge i skyen, og at det ikke er mere farligt, end at det ligger alle mulige andre steder," siger Per Andersen.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job