Datamængden eksploderer de kommende år

Mængden af digital information vil stige kraftigt i fremtiden viser ny rapport fra IDC. Samtidig vil langt mere data passere skyen.

Artikel top billede

Selvom det i 2009 var krisetider, så steg mængden af digital information med hele 62 procent til et samlet niveau på 800.000 milliarder gigabyte.

Det viser en ny rapport fra IDC, sponsoreret af EMC. I rapporten er der også taget et blik på fremtiden, og det ser kun ud til at gå en vej.

I 2010 forventes det således, at digital information vil når svimlende 1.200.000 milliarder gigabyte. Det tal kan være mere end almindeligt svært at forhold sig til, men rapporten kommer også med nogle sammenligninger, der kan sætte det lidt i perspektiv.

Mængden af digital information, der vil blive skabt i 2010, svarer til, at serien '24 timer' kørte i 125 millioner år, eller at alle folk på Jorden skrev beskeder på Twitter konstant i 100 år.

Så kan det diskuteres, om disse sammenligninger gør tallet mere forståeligt.

Fra analog til digital information

I rapporten er der regnet på datamængderne 10 år frem. Således forventes det, at der i 2020 vil være 44 gange så meget digital information som i 2009.

Dette er drevet af en forventning om, at alle større former for medier - tv, tale, radio og print - vil tage det fulde skridt fra analog til digital.

Per Andersen, der er direktør i IDC Nordic, mener, at de stadig stigende mængder af digital indformation stiller øgede krav til den måde, virksomhederne administrerer deres data på.

"Virksomhederne skal finde ud af, hvordan de bedst opbevarer så mange data, og så bliver det også vigtigt at kunne rydde op i informationen løbende, så virksomhederne ikke gemmer mere end højest nødvendigt," siger Per Andersen.

Mere data i skyen

Rapporten forudser også, at over en tredjedel af al digital information til den tid vil enten være i skyen eller passere igennem den.

"Der er en stor kulturel overvindelse, inden vi når dertil. Virksomhederne skal vende sig til tanken om, at information godt kan ligge i skyen, og at det ikke er mere farligt, end at det ligger alle mulige andre steder," siger Per Andersen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension