Store forsinkelser i Gmail generer erhvervskunder

Virksomheder generet af problemer med Gmail.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En "betydelig" andel af Gmail-brugerne har oplevet ekstra lang leveringstid for både indgående og udgående mails gennem en periode på adskillige timer.

Det har især påvirket de virksomheder, der anvender e-mail-tjenesten til intern kommunikation på arbejdspladsen.

Google anerkendte problemet tirsdagmed en notits på virksomhedens Apps Status Dashboard, og der blev fundet en løsning om aftenen.

Problemet viste sig at give store afbrydelser i workflowet og kundekommunikationen ved The Swift Collective, som er et digitalt reklamebureau i Portland, Oregon. Virksomheden oplevede problemer med indgående og udgående post det meste af arbejdsdagen.

"Vi er meget afhængige af e-mail, især fordi mange af vores kunder findes i andre byer eller stater," fortæller Paul Wille, der er partner og vice president for virksomheden. "Som bureau arbejder vi med stramme deadlines og vi sætter en ære i at overholde dem."

Det bekymrer især Paul Wille, at han først hørte om virksomhedens e-mail-problemer fra oprørte kunder, der ventede på beskeder eller filer, som ikke ankom på det forventede tidspunkt. Google anerkendte ikke problemet for flere timer senere, siger han.

Google skal være hurtigere til at spore og anerkende den slags problemer, så Gmail-brugerne kan tage sine forholdsregler, mens det står på.

Dette er anden gang The Swift Collective oplever store problemer med e-mail, siden virksomheden gik over til den gratis Standard-version af Google Apps for to år siden til 25 slutbrugere. Denne gang har virksomhedens tillid til produktet fået store skrammer.

Selv om bureauet generelt er glad for Google Apps, så overvejer The Swift Collective at skifte en anden e-mail-udbyder, hvis problemerne viser sig at være almindelige.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S