Windows 7 går fortsat som varmt brød

Microsoft oplyser, at der nu er solgt over 150 millioner kopier, og at salget kun lige er begyndt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har solgt over 150 millioner kopier af Windows 7 i de godt ni måneder, det har været på markedet - hvilket gør desktop-styresystemet til det hurtigst sælgende nogensinde. Windows 7 har allerede mere end opvejet for Microsofts fiasko med Windows Vista, og salget af det nye styresystem er kun lige begyndt.

Apple imponerede for nylig med afsløringen om at have solgt en iPad cirka hvert andet sekund siden lanceringen - hvilket løber op i tre millioner iPads solgt på under tre måneder. De salgstal virker dog langt mindre imponerende, sammenlignet med at Microsoft indtil videre har solgt syv kopier af Windows 7 hvert sekund i tre gange så lang tid.

Det går også godt for andre teknologier, der rider med på Windows 7-bølgen. Det hurtige Windows 7-salg har ført til en stigning i pc-efterspørgslen, og adoptionen af Windows 7 er også ansvarlig for megen af succesen af Internet Explorer 8 - som er den browser, der har den hurtigst voksende markedsandel.

Det nok mest imponerende ved Windows 7's succes er, at mange virksomheder endnu ikke har taget springet. Brandon LeBlanc, der blogger for Microsoft, bemærker i et blogindlæg i onsdags, at "blandt virksomheder, der aktivt er i gang med at udrulle og evaluere styresystemet, undersøger 75 procent af de store virksomheder Windows 7 til brug i deres organisationer."

Færre konsekvenser

Mange virksomheder følger en praksis - hvad enten det er bevidst eller ubevidst - med ikke at udrulle et nyt styresystem, før den første service pack er klar. Ræsonnementet bag denne praksis er, at der er en god sandsynlighed for, at mange af det nye styresystems fejl og børnesygdomme vil være opdaget og rettet, når Service Pack 1 kommer på banen.

Microsoft annoncerede for nylig, at betaversionen af Windows 7 SP1 snart vil være tilgængelig, hvilket giver selv skeptiske virksomheder en årsag til at begynde at kigge på at migrere til Windows 7.

De seneste ni måneders sikkerhedsopdateringer fra Microsoft taler også overbevisende for en migration til Windows 7. Windows XP er gennemgående mindre sikker end Windows 7, og mange virksomheder, der stadig sidder med Windows XP, benytter også stadig Internet Explorer 6 - hvilket grundlæggende er en invitation til alverdens hackere.

Selv i situationer, hvor både Windows XP og Windows 7 er sårbare over for den samme fejl, har udnyttelsen af fejlen generelt langt mindre alvorlige konsekvenser på det nyere, mere sikre Windows 7.

Da mange virksomheder stadig er i planlægningsfasen og gør klar til at udrulle Windows 7, ser det ud til, at salgstallene for Microsofts nyeste desktop-styresystem vil forblive gode i nogen tid endnu. Windows 7's fortsatte succes vil sandsynligvis også resultere i forsat vækst i pc-salget og i Internet Explorer 8's markedsandele.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S