Windows 7 går fortsat som varmt brød

Microsoft oplyser, at der nu er solgt over 150 millioner kopier, og at salget kun lige er begyndt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har solgt over 150 millioner kopier af Windows 7 i de godt ni måneder, det har været på markedet - hvilket gør desktop-styresystemet til det hurtigst sælgende nogensinde. Windows 7 har allerede mere end opvejet for Microsofts fiasko med Windows Vista, og salget af det nye styresystem er kun lige begyndt.

Apple imponerede for nylig med afsløringen om at have solgt en iPad cirka hvert andet sekund siden lanceringen - hvilket løber op i tre millioner iPads solgt på under tre måneder. De salgstal virker dog langt mindre imponerende, sammenlignet med at Microsoft indtil videre har solgt syv kopier af Windows 7 hvert sekund i tre gange så lang tid.

Det går også godt for andre teknologier, der rider med på Windows 7-bølgen. Det hurtige Windows 7-salg har ført til en stigning i pc-efterspørgslen, og adoptionen af Windows 7 er også ansvarlig for megen af succesen af Internet Explorer 8 - som er den browser, der har den hurtigst voksende markedsandel.

Det nok mest imponerende ved Windows 7's succes er, at mange virksomheder endnu ikke har taget springet. Brandon LeBlanc, der blogger for Microsoft, bemærker i et blogindlæg i onsdags, at "blandt virksomheder, der aktivt er i gang med at udrulle og evaluere styresystemet, undersøger 75 procent af de store virksomheder Windows 7 til brug i deres organisationer."

Færre konsekvenser

Mange virksomheder følger en praksis - hvad enten det er bevidst eller ubevidst - med ikke at udrulle et nyt styresystem, før den første service pack er klar. Ræsonnementet bag denne praksis er, at der er en god sandsynlighed for, at mange af det nye styresystems fejl og børnesygdomme vil være opdaget og rettet, når Service Pack 1 kommer på banen.

Microsoft annoncerede for nylig, at betaversionen af Windows 7 SP1 snart vil være tilgængelig, hvilket giver selv skeptiske virksomheder en årsag til at begynde at kigge på at migrere til Windows 7.

De seneste ni måneders sikkerhedsopdateringer fra Microsoft taler også overbevisende for en migration til Windows 7. Windows XP er gennemgående mindre sikker end Windows 7, og mange virksomheder, der stadig sidder med Windows XP, benytter også stadig Internet Explorer 6 - hvilket grundlæggende er en invitation til alverdens hackere.

Selv i situationer, hvor både Windows XP og Windows 7 er sårbare over for den samme fejl, har udnyttelsen af fejlen generelt langt mindre alvorlige konsekvenser på det nyere, mere sikre Windows 7.

Da mange virksomheder stadig er i planlægningsfasen og gør klar til at udrulle Windows 7, ser det ud til, at salgstallene for Microsofts nyeste desktop-styresystem vil forblive gode i nogen tid endnu. Windows 7's fortsatte succes vil sandsynligvis også resultere i forsat vækst i pc-salget og i Internet Explorer 8's markedsandele.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S