America Online køber Time Warner

En ny media-gigant ser dagens lys, når verdens største Internet-leverandør America Online køber film- og tvkoncernen Time Warner for 1285 milliarder kroner.<BR>

Af Kim Nielsen, IDG Online

Det bliver verdens største medieselskab, når Internet-leverandøren America Online (AOL) overtager kontrollen med Time Warner-koncernen, der ud over filmproduktion beskæftiger sig med tv via ejerskabet af tv-kanaler som CNN and TBS.
AOL meddelte i dag, at Internetselskabet køber sig til aktiemajoriteten i Time Warner for en rekordsum på 1285 milliarder kroner, skriver den finansielle nyhedstjeneste Bloomberg.com.

Købet betyder, at de to koncerner bliver til AOL Time Warner. Analytikere mener, at det vil give startskuddet til lignende sammenslutninger mellem Internet-leverandører og film- og tv-selskaber.

Ved skabelsen af det nye mega-medieselskab får de 20 millioner AOL kunder adgang til Time Warners vifte af tv- og filmkanaler.

AOL´s aktionærer får en aktiemajoritet på 55 procent. Firmaerne selv kalder aftalen for en fusion, men i realiteten er der tale om AOL´s overtagelse af Time Warner, der trækker med en gæld på 128 milliarder kroner, som nu bliver overtaget af AOL´s aktionærer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S