2M Invest taber 6,6 millioner kroner

2M Invest har solgt virksomheden ColorCrisp til Imacon for 11 millioner kroner. Salget betyder et tab på 6,6 millioner kroner for 2M Invest.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Den danske virksomhed Imacon, der udvikler digitale kameraer, har købt 2M Invests virksomhed ColorCrisp for 11 millioner kroner. Med salget af virksomheden, der ligeledes udvikler digitale kameraer, taber 2M Invest 6,6 millioner kroner, skriver selskabet i en meddelelse.

2M Invest købte ColorCrisp sidste år og virksomheden figurerer i ventureselskabets regnskab til en værdi af 6,6 millioner kroner.

Nyhedsbureauet RB-Børsen skriver, at tabet i sidste ende ikke vil betyde noget for 2M Invest, idet værdien af ColorCrisp bliver nedskrevet med bogføringsværdien på de 6,6 millioner. De resterende 4,4 millioner kroner venter 2M Invest at skulle bruge til de resterende forpligtelser i selskabet.

Imacon, der er et datterselskab under den grafiske virksomhed Glunz & Jensen, blev sidste år kåret som den hurtigst voksende virksomhed i Danmark i de seneste tre år.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,