2M Invest taber 6,6 millioner kroner

2M Invest har solgt virksomheden ColorCrisp til Imacon for 11 millioner kroner. Salget betyder et tab på 6,6 millioner kroner for 2M Invest.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Den danske virksomhed Imacon, der udvikler digitale kameraer, har købt 2M Invests virksomhed ColorCrisp for 11 millioner kroner. Med salget af virksomheden, der ligeledes udvikler digitale kameraer, taber 2M Invest 6,6 millioner kroner, skriver selskabet i en meddelelse.

2M Invest købte ColorCrisp sidste år og virksomheden figurerer i ventureselskabets regnskab til en værdi af 6,6 millioner kroner.

Nyhedsbureauet RB-Børsen skriver, at tabet i sidste ende ikke vil betyde noget for 2M Invest, idet værdien af ColorCrisp bliver nedskrevet med bogføringsværdien på de 6,6 millioner. De resterende 4,4 millioner kroner venter 2M Invest at skulle bruge til de resterende forpligtelser i selskabet.

Imacon, der er et datterselskab under den grafiske virksomhed Glunz & Jensen, blev sidste år kåret som den hurtigst voksende virksomhed i Danmark i de seneste tre år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos