2M Invest taber 6,6 millioner kroner

2M Invest har solgt virksomheden ColorCrisp til Imacon for 11 millioner kroner. Salget betyder et tab på 6,6 millioner kroner for 2M Invest.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Den danske virksomhed Imacon, der udvikler digitale kameraer, har købt 2M Invests virksomhed ColorCrisp for 11 millioner kroner. Med salget af virksomheden, der ligeledes udvikler digitale kameraer, taber 2M Invest 6,6 millioner kroner, skriver selskabet i en meddelelse.

2M Invest købte ColorCrisp sidste år og virksomheden figurerer i ventureselskabets regnskab til en værdi af 6,6 millioner kroner.

Nyhedsbureauet RB-Børsen skriver, at tabet i sidste ende ikke vil betyde noget for 2M Invest, idet værdien af ColorCrisp bliver nedskrevet med bogføringsværdien på de 6,6 millioner. De resterende 4,4 millioner kroner venter 2M Invest at skulle bruge til de resterende forpligtelser i selskabet.

Imacon, der er et datterselskab under den grafiske virksomhed Glunz & Jensen, blev sidste år kåret som den hurtigst voksende virksomhed i Danmark i de seneste tre år.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S