2M Invest taber 6,6 millioner kroner

2M Invest har solgt virksomheden ColorCrisp til Imacon for 11 millioner kroner. Salget betyder et tab på 6,6 millioner kroner for 2M Invest.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Den danske virksomhed Imacon, der udvikler digitale kameraer, har købt 2M Invests virksomhed ColorCrisp for 11 millioner kroner. Med salget af virksomheden, der ligeledes udvikler digitale kameraer, taber 2M Invest 6,6 millioner kroner, skriver selskabet i en meddelelse.

2M Invest købte ColorCrisp sidste år og virksomheden figurerer i ventureselskabets regnskab til en værdi af 6,6 millioner kroner.

Nyhedsbureauet RB-Børsen skriver, at tabet i sidste ende ikke vil betyde noget for 2M Invest, idet værdien af ColorCrisp bliver nedskrevet med bogføringsværdien på de 6,6 millioner. De resterende 4,4 millioner kroner venter 2M Invest at skulle bruge til de resterende forpligtelser i selskabet.

Imacon, der er et datterselskab under den grafiske virksomhed Glunz & Jensen, blev sidste år kåret som den hurtigst voksende virksomhed i Danmark i de seneste tre år.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,