2M Invest taber 6,6 millioner kroner

2M Invest har solgt virksomheden ColorCrisp til Imacon for 11 millioner kroner. Salget betyder et tab på 6,6 millioner kroner for 2M Invest.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Den danske virksomhed Imacon, der udvikler digitale kameraer, har købt 2M Invests virksomhed ColorCrisp for 11 millioner kroner. Med salget af virksomheden, der ligeledes udvikler digitale kameraer, taber 2M Invest 6,6 millioner kroner, skriver selskabet i en meddelelse.

2M Invest købte ColorCrisp sidste år og virksomheden figurerer i ventureselskabets regnskab til en værdi af 6,6 millioner kroner.

Nyhedsbureauet RB-Børsen skriver, at tabet i sidste ende ikke vil betyde noget for 2M Invest, idet værdien af ColorCrisp bliver nedskrevet med bogføringsværdien på de 6,6 millioner. De resterende 4,4 millioner kroner venter 2M Invest at skulle bruge til de resterende forpligtelser i selskabet.

Imacon, der er et datterselskab under den grafiske virksomhed Glunz & Jensen, blev sidste år kåret som den hurtigst voksende virksomhed i Danmark i de seneste tre år.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS