Digitale rudekuverter til danskerne

Kommunedata stifter i samarbejde med DMdata et nyt selskab, der skal stå bag en elektronisk postkasse til borgerne. Den sikre og personlige såkaldte Eboks skal sætte strøm til rudekuverterne.

Af Claus Thorhauge, Computerworld

Det skal være slut med rudekuverter på entregulvet. Det er næsten for godt til at være sandt, men det er hensigten med en digital postkasse, som Kommunedata (KMD) har udviklet i samarbejde med DMdata.

Sådan en opfindelse må der være penge i, og det er også derfor, Danmarks to største selskaber inden for print og forsendelse, KMD og DMdata, med en halvdel hver er gået sammen om det nye selskab, der fra www.e-boks.dk tilbyder danskerne en privat postkasse på Internet.

I stedet for at sende kontoudtog ud til kunderne, kan de tilmeldte virksomheder lægge opgørelsen elektronisk ind i borgerens digitale dokumentmappe, og det har Danske Bank, Nykredit, Tele Danmark, ATP, Telia og en række kommuner allerede sagt ja tak til. Danske Bank og Mærsk Data står bag DMdata, der er Nordens største IT-driftsselskab.

Den bedste ide, jeg har set

Det er borgeren selv, der vælger at åbne sin egen postkasse hos E-boks. Og borgeren bestemmer også selv, hvem der må sende til postkassen, der også giver en megabyte plads, hvor man selv kan opbevare vigtige papirer som dåbsattester, forsikringspolicer og den slags. E-boks omfatter ikke betaling, og er primært beregnet for dokumentation af de betalinger, borgerne i forvejen betaler via PBS.

- Det er simpelthen den bedste ide, jeg har set i min tid som direktør for KMD, og det tog os heller ikke mere end ti minutter at sige "god ide - gå i gang", fortæller administrerende direktør Lars Monrad-Gylling, Kommunedata, uden at rødme.

Opfinderne selv er også glade for deres eget barn, som de undfangede kort før jul 1999. Barselsforløbet med ideudvikling, udvikling af forretningskoncept og programmering har varet godt et år.

- Det er ikke bare et produkt. Det er en infrastruktur. Fra alle til alle. Vi har tænkt det som en elektronisk udgave af fysisk postombringning, forklarer produktchef for Uddata hos KMD, Henrik Traborg.

Han bliver afbrudt af en ivrig Flemming Hansen, der som produktdirektør for sikkerhed havde gået med den samme ide, inden de to fik koordineret tankerne til en konkret ide.

- Det er nemmere at få folk til at acceptere det, fordi det er til at forstå. Der er ikke noget hokus-pokus, siger Flemming Hansen. Han garanterer, at sikkerheden bag systemet er i orden. Foruden KMDs fælles pinkode sikres overførslen til den digitale dokumentmappe af server-certifikater.

Evig digital opbevaring

- Og så lover vi at opbevare borgernes private papirer i hele deres levetid, siger Flemming Hansen.

Danmarks 2,4 millioner husstande modtager i gennemsnit 230 rudekuverter om året, og beregninger viser, at der kan spares 80 procent af den udgift på to milliarder kroner ved at erstatte fysisk post med digital post.

- Det er et helt nyt produkt i et helt nyt marked, så vi skal skabe både udbud og efterspørgsel, siger Lars Monrad-Gylling. Han peger på, at E-boks er et eksempel på, at KMD satser på Internet - og på at skabe partnerskaber.

Da Computerworld påpeger, at E-boks har visse ligheder med KMDs islandske konkurrent Form.is, der netop bygger på borgernes egen konto som mægler og koordinator mellem borger og forvaltning, bliver der stille et øjeblik.

- Det er ikke en defensiv løsning på borgerservice. E-boks understøtter KMDs øvrige net-satsninger. Og i samarbejde med DMdata har vi også fat i det private erhvervsliv, siger Lars Monrad-Gylling.

E-boks firmaet får til huse hos DMdata i Brøndby, men KMDs mainframe-computer er vært for E-boks.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet