Digitale rudekuverter til danskerne

Kommunedata stifter i samarbejde med DMdata et nyt selskab, der skal stå bag en elektronisk postkasse til borgerne. Den sikre og personlige såkaldte Eboks skal sætte strøm til rudekuverterne.

Af Claus Thorhauge, Computerworld

Det skal være slut med rudekuverter på entregulvet. Det er næsten for godt til at være sandt, men det er hensigten med en digital postkasse, som Kommunedata (KMD) har udviklet i samarbejde med DMdata.

Sådan en opfindelse må der være penge i, og det er også derfor, Danmarks to største selskaber inden for print og forsendelse, KMD og DMdata, med en halvdel hver er gået sammen om det nye selskab, der fra www.e-boks.dk tilbyder danskerne en privat postkasse på Internet.

I stedet for at sende kontoudtog ud til kunderne, kan de tilmeldte virksomheder lægge opgørelsen elektronisk ind i borgerens digitale dokumentmappe, og det har Danske Bank, Nykredit, Tele Danmark, ATP, Telia og en række kommuner allerede sagt ja tak til. Danske Bank og Mærsk Data står bag DMdata, der er Nordens største IT-driftsselskab.

Den bedste ide, jeg har set

Det er borgeren selv, der vælger at åbne sin egen postkasse hos E-boks. Og borgeren bestemmer også selv, hvem der må sende til postkassen, der også giver en megabyte plads, hvor man selv kan opbevare vigtige papirer som dåbsattester, forsikringspolicer og den slags. E-boks omfatter ikke betaling, og er primært beregnet for dokumentation af de betalinger, borgerne i forvejen betaler via PBS.

- Det er simpelthen den bedste ide, jeg har set i min tid som direktør for KMD, og det tog os heller ikke mere end ti minutter at sige "god ide - gå i gang", fortæller administrerende direktør Lars Monrad-Gylling, Kommunedata, uden at rødme.

Opfinderne selv er også glade for deres eget barn, som de undfangede kort før jul 1999. Barselsforløbet med ideudvikling, udvikling af forretningskoncept og programmering har varet godt et år.

- Det er ikke bare et produkt. Det er en infrastruktur. Fra alle til alle. Vi har tænkt det som en elektronisk udgave af fysisk postombringning, forklarer produktchef for Uddata hos KMD, Henrik Traborg.

Han bliver afbrudt af en ivrig Flemming Hansen, der som produktdirektør for sikkerhed havde gået med den samme ide, inden de to fik koordineret tankerne til en konkret ide.

- Det er nemmere at få folk til at acceptere det, fordi det er til at forstå. Der er ikke noget hokus-pokus, siger Flemming Hansen. Han garanterer, at sikkerheden bag systemet er i orden. Foruden KMDs fælles pinkode sikres overførslen til den digitale dokumentmappe af server-certifikater.

Evig digital opbevaring

- Og så lover vi at opbevare borgernes private papirer i hele deres levetid, siger Flemming Hansen.

Danmarks 2,4 millioner husstande modtager i gennemsnit 230 rudekuverter om året, og beregninger viser, at der kan spares 80 procent af den udgift på to milliarder kroner ved at erstatte fysisk post med digital post.

- Det er et helt nyt produkt i et helt nyt marked, så vi skal skabe både udbud og efterspørgsel, siger Lars Monrad-Gylling. Han peger på, at E-boks er et eksempel på, at KMD satser på Internet - og på at skabe partnerskaber.

Da Computerworld påpeger, at E-boks har visse ligheder med KMDs islandske konkurrent Form.is, der netop bygger på borgernes egen konto som mægler og koordinator mellem borger og forvaltning, bliver der stille et øjeblik.

- Det er ikke en defensiv løsning på borgerservice. E-boks understøtter KMDs øvrige net-satsninger. Og i samarbejde med DMdata har vi også fat i det private erhvervsliv, siger Lars Monrad-Gylling.

E-boks firmaet får til huse hos DMdata i Brøndby, men KMDs mainframe-computer er vært for E-boks.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

    Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S