Hjemmearbejde ved pc?en på fremmarch

Ifølge en undersøgelse fra EU?s undersøgelseskontor, Eurobarometer, arbejder hver femte dansker i dag hjemmefra i løbet af en uge. Ikke alle bifalder den udvikling.

Medarbejdere og chefer på danske arbejdspladser har taget ideen om hjemmearbejde til sig i en sådan grad, at antallet af danskere, der arbejder hjemmefra, er steget voldsomt på få år, skriver dagbladet Fyens Stiftstidende fredag.

Ifølge avisen viser en opgørelse fra EU?s undersøgelseskontor, Eurobarometer, at hver femte dansker i dag arbejder hjemmefra i løbet af en arbejdsuge mod kun hver tiende i 1999.

Næsten halvdelen af alle danske virksomheder har i dag udstyret medarbejdere, der bruger computeren på jobbet, med en pc hjemme.

Kan ikke anbefales

Det er dog ikke alle, der er lige glade for stigningen i antallet af hjemmearbejdende danskere. Eva Christensen, faglig sekretær på arbejdsmiljøområdet i edb-fagets fagforening Prosa, ser ifølge Fyens Stiftstidende ikke med milde øjne på udviklingen.

- Vi anbefaler ikke vores medlemmer det. Tit og ofte bliver det sådan, at de hjemmearbejdende får alt affaldsarbejdet, siger hun til avisen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job