Hjemmearbejde ved pc?en på fremmarch

Ifølge en undersøgelse fra EU?s undersøgelseskontor, Eurobarometer, arbejder hver femte dansker i dag hjemmefra i løbet af en uge. Ikke alle bifalder den udvikling.

Medarbejdere og chefer på danske arbejdspladser har taget ideen om hjemmearbejde til sig i en sådan grad, at antallet af danskere, der arbejder hjemmefra, er steget voldsomt på få år, skriver dagbladet Fyens Stiftstidende fredag.

Ifølge avisen viser en opgørelse fra EU?s undersøgelseskontor, Eurobarometer, at hver femte dansker i dag arbejder hjemmefra i løbet af en arbejdsuge mod kun hver tiende i 1999.

Næsten halvdelen af alle danske virksomheder har i dag udstyret medarbejdere, der bruger computeren på jobbet, med en pc hjemme.

Kan ikke anbefales

Det er dog ikke alle, der er lige glade for stigningen i antallet af hjemmearbejdende danskere. Eva Christensen, faglig sekretær på arbejdsmiljøområdet i edb-fagets fagforening Prosa, ser ifølge Fyens Stiftstidende ikke med milde øjne på udviklingen.

- Vi anbefaler ikke vores medlemmer det. Tit og ofte bliver det sådan, at de hjemmearbejdende får alt affaldsarbejdet, siger hun til avisen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect