Hjemmearbejde ved pc?en på fremmarch

Ifølge en undersøgelse fra EU?s undersøgelseskontor, Eurobarometer, arbejder hver femte dansker i dag hjemmefra i løbet af en uge. Ikke alle bifalder den udvikling.

Medarbejdere og chefer på danske arbejdspladser har taget ideen om hjemmearbejde til sig i en sådan grad, at antallet af danskere, der arbejder hjemmefra, er steget voldsomt på få år, skriver dagbladet Fyens Stiftstidende fredag.

Ifølge avisen viser en opgørelse fra EU?s undersøgelseskontor, Eurobarometer, at hver femte dansker i dag arbejder hjemmefra i løbet af en arbejdsuge mod kun hver tiende i 1999.

Næsten halvdelen af alle danske virksomheder har i dag udstyret medarbejdere, der bruger computeren på jobbet, med en pc hjemme.

Kan ikke anbefales

Det er dog ikke alle, der er lige glade for stigningen i antallet af hjemmearbejdende danskere. Eva Christensen, faglig sekretær på arbejdsmiljøområdet i edb-fagets fagforening Prosa, ser ifølge Fyens Stiftstidende ikke med milde øjne på udviklingen.

- Vi anbefaler ikke vores medlemmer det. Tit og ofte bliver det sådan, at de hjemmearbejdende får alt affaldsarbejdet, siger hun til avisen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks