Hjemmearbejde ved pc?en på fremmarch

Ifølge en undersøgelse fra EU?s undersøgelseskontor, Eurobarometer, arbejder hver femte dansker i dag hjemmefra i løbet af en uge. Ikke alle bifalder den udvikling.

Medarbejdere og chefer på danske arbejdspladser har taget ideen om hjemmearbejde til sig i en sådan grad, at antallet af danskere, der arbejder hjemmefra, er steget voldsomt på få år, skriver dagbladet Fyens Stiftstidende fredag.

Ifølge avisen viser en opgørelse fra EU?s undersøgelseskontor, Eurobarometer, at hver femte dansker i dag arbejder hjemmefra i løbet af en arbejdsuge mod kun hver tiende i 1999.

Næsten halvdelen af alle danske virksomheder har i dag udstyret medarbejdere, der bruger computeren på jobbet, med en pc hjemme.

Kan ikke anbefales

Det er dog ikke alle, der er lige glade for stigningen i antallet af hjemmearbejdende danskere. Eva Christensen, faglig sekretær på arbejdsmiljøområdet i edb-fagets fagforening Prosa, ser ifølge Fyens Stiftstidende ikke med milde øjne på udviklingen.

- Vi anbefaler ikke vores medlemmer det. Tit og ofte bliver det sådan, at de hjemmearbejdende får alt affaldsarbejdet, siger hun til avisen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S