Hjemmearbejde ved pc?en på fremmarch

Ifølge en undersøgelse fra EU?s undersøgelseskontor, Eurobarometer, arbejder hver femte dansker i dag hjemmefra i løbet af en uge. Ikke alle bifalder den udvikling.

Medarbejdere og chefer på danske arbejdspladser har taget ideen om hjemmearbejde til sig i en sådan grad, at antallet af danskere, der arbejder hjemmefra, er steget voldsomt på få år, skriver dagbladet Fyens Stiftstidende fredag.

Ifølge avisen viser en opgørelse fra EU?s undersøgelseskontor, Eurobarometer, at hver femte dansker i dag arbejder hjemmefra i løbet af en arbejdsuge mod kun hver tiende i 1999.

Næsten halvdelen af alle danske virksomheder har i dag udstyret medarbejdere, der bruger computeren på jobbet, med en pc hjemme.

Kan ikke anbefales

Det er dog ikke alle, der er lige glade for stigningen i antallet af hjemmearbejdende danskere. Eva Christensen, faglig sekretær på arbejdsmiljøområdet i edb-fagets fagforening Prosa, ser ifølge Fyens Stiftstidende ikke med milde øjne på udviklingen.

- Vi anbefaler ikke vores medlemmer det. Tit og ofte bliver det sådan, at de hjemmearbejdende får alt affaldsarbejdet, siger hun til avisen.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

KMD A/S

Product Owner / Product Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S