Ny dansk bredbåndsdynamo

Fire ledende medarbejdere køber Bredbandsbolagets danske datterselskab. Samtidig udvider de nye ejere forretningen med indholdstjenester. Allerede i næste måned lanceres video on demand.

Ledelsen i den danske afdeling af den svenske IT-virksomhed Bredbandsbolaget har i dag mandag købt datterselskabet fri. Med administrerende direktør Kim Ths. Sonne i spidsen kører fire medarbejdere selskabet videre under navnet Dansk Bredbånd A/S.

Handlen er kommet i stand efter de svenske ejere B2 Bredband AB i september måned sidste år meddelte, at selskabet ville af med aktierne i det danske datterselskab.

Dansk Bredbånd får fra starten 12 medarbejdere og vil supplere bredbåndsleverancen med regulære indholdstjenester.

Tjenesterne skal skabe øget trafik på internettet og dermed øge efterspørgslen efter høj båndbredde.

Første tjeneste bliver udlejning af videofilm over nettet - såkaldt video on demand ? som selskabet lancerer i næste måned i samarbejde med selskabet Streambuster, oplyser Kim Ths. Sonne til Computerworld Online.

- Vi har sådan set haft systemet klar siden november. Men firmaovertagelsen har forsinket lanceringen indtil nu, siger den ny-kronede virksomhedsejer.

Med tiden vil Dansk Bredbånd lancere yderligere tjenester som blandt andet streaming af tv på nettet.

Leje ikke eje

I Danmark ejer Bredbandsbolaget - modsat i resten af Norden - ikke kabler og fibernetværk selv, men lejer sig ind hos el- og teleselskaber. Og det vil der ikke blive ændret ved i forbindelse med virksomhedsovertagelsen, oplyser Kim Ths. Sonne.

- Vi har i Danmark fra starten haft en lidt anden forretningsstrategi end Bredbandsbolaget i de øvrige nordiske lande, og den fortsætter i det nye selskab, siger han.

I forbindelse med overtagelsen får Dansk Bredbånd tilført 22,5 millioner kroner i ny aktiekapital. Pengene stammer fra B2 Bredband og de nye ejere, og de vil ifølge Kim Ths. Sonne dække drift i mindst et år frem.

Det økonomiske mål for Dansk Bredbånad er overskud i slutningen af 2003.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S