Regering undersøger gambling monopol

Dansk Tipstjenestes monopol på gambling skal ses efter i sømmene. Det mener begge regeringspartier, som i denne uge holder interne møder, der blandt andet skal fastlægge partiernes holdning til spil over nettet.

Venstre og Konservative holder begge interne møder i denne uge for at fastlægge en holdning til Tipstjenestens monopol på gambling. Et brud på monopolet kan betyde lovlig adgang for udenlandske bookmakere, der tilbyder gambling over nettet i Danmark.

På trods af tidligere klare udmeldinger fra specielt Venstre vil ingen af partierne dog i dag udtale sig konkret om mulighederne for en lempelse af Tipstjenestens monopol.

Skattepolitisk ordfører i Venstre, Peter Christensen, siger, at partiet er opmærksom på, at ?der er en fremtid, som står og banker på?, men at Venstre ikke vil afskaffe monopolet nu og her.

- En ting er helt sikkert. Vi vil ikke afskaffe monopolet fra den ene dag til den anden. I dag finansieres det frie foreningsliv i Danmark jo ad den vej, siger en fåmælt Peter Christensen, der vil tale nærmere med sin folketingsgruppe inden han udtaler sig mere konkret.

Da Venstre var i opposition, kritiserede partiet skarpt den socialdemokratiske regerings forsøg på at stoppe danskernes internationale netgambling, der af Tipstjenesten opgøres til ikke mindre end 150 millioner kroner årligt.

Tidligere IT-politisk ordfører i Venstre, Kristian Jensen, betegnede det som ?fuldstændigt fjollet at tro, at man kan lave regler, der forhindre international gambling? i et interview med Computerworld Online i april sidste år.

Konservativ diskussion

Skattepolitisk ordfører hos de konservative, Charlotte Dyremose, bliver i dagens udgave af Berlingske Tidende citeret for, at den nuværende lovgivning på området er forældet.

Men det betyder ikke nødvendigvis, at partiet vil tillade international gambling over nettet, slår hun fast overfor Computerworld Online.

- Vi vil i løbet af en uge kigge nærmere på reglerne. Vi har endnu ikke fastlagt en politik på området, siger den nyudnævnte folketingspolitiker.

Mens den nye regering diskuterer internt, hvordan den skal forholde sig til emnet, fortsætter embedsmændene i Skatteministeriet den kamp, som den socialdemokratiske regering har udstukket mod international netgambling. Som Computerworld Online kunne fortælle i sidste uge, vil embedsmændene rejse spørgsmålet på et OECD-møde i april måned i år.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank