Projektstyring med succes

Omada har succes med at sælge sit produkt til styring af projekter. Omada Applications er et program, der gør det muligt for flere mennesker at arbejde sammen om et eller flere fælles projekter.

Tidligere hed virksomheden Wapteams, i dag Omada. Produktet er dog fortsat det samme: Omada Applications, et program, der som Collaborative Software, gør det muligt for flere mennesker at arbejde sammen om et eller flere fælles projekter.

Management konsulentvirksomheden Ementor bruger Omadas produkt til styring af sine komplekse IT-projekter, der som oftest har med forandring af store organisationer at gøre og derfor er temmelig ressourcekrævende.

? Den type projekter medfører høje omkostninger for kunden og for os. Derfor har vi altid meget fokus på projektstyring for at sikre, at projektet kan leveres inden for det aftalte budget, siger direktør Claus Thorsgaard Larsen, Ementor.

Styr på rollerne

I Omada defineres roller og opgaver for henholdsvis Ementor og kunden, så der er styr på, hvem der skal løse hvilke opgaver hvornår, og det indbyggede workflow er med til at sikre en effektiv ressourceanvendelse.

Samtidig får man ved projektets afslutning en samlet dokumentation af forløbet, noget der ofte nedprioriteres eller direkte mangler, fortæller han.

Det, der ofte går galt i store projekter, er, at forarbejdet ikke bliver gjort godt nok, mener Claus Thorsgaard Larsen.

Omada blev stiftet i marts 2000 af Morten Boel Sigurdsson, hans bror Thomas og Morten Nielsen. Sidste år havde virksomheden en omsætning på fem millioner kroner og plus på bundlinien fra den sidste halvdel af året og frem.

Virksomheden er i dag vokset til 16 mennesker. Der er oprettet et kontor i London, og bortset fra et kapitalindskud på seks millioner kroner fra Industriudvikling A/S, har Omada været selvfinansieret fra starten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job