Projektstyring med succes

Omada har succes med at sælge sit produkt til styring af projekter. Omada Applications er et program, der gør det muligt for flere mennesker at arbejde sammen om et eller flere fælles projekter.

Tidligere hed virksomheden Wapteams, i dag Omada. Produktet er dog fortsat det samme: Omada Applications, et program, der som Collaborative Software, gør det muligt for flere mennesker at arbejde sammen om et eller flere fælles projekter.

Management konsulentvirksomheden Ementor bruger Omadas produkt til styring af sine komplekse IT-projekter, der som oftest har med forandring af store organisationer at gøre og derfor er temmelig ressourcekrævende.

? Den type projekter medfører høje omkostninger for kunden og for os. Derfor har vi altid meget fokus på projektstyring for at sikre, at projektet kan leveres inden for det aftalte budget, siger direktør Claus Thorsgaard Larsen, Ementor.

Styr på rollerne

I Omada defineres roller og opgaver for henholdsvis Ementor og kunden, så der er styr på, hvem der skal løse hvilke opgaver hvornår, og det indbyggede workflow er med til at sikre en effektiv ressourceanvendelse.

Samtidig får man ved projektets afslutning en samlet dokumentation af forløbet, noget der ofte nedprioriteres eller direkte mangler, fortæller han.

Det, der ofte går galt i store projekter, er, at forarbejdet ikke bliver gjort godt nok, mener Claus Thorsgaard Larsen.

Omada blev stiftet i marts 2000 af Morten Boel Sigurdsson, hans bror Thomas og Morten Nielsen. Sidste år havde virksomheden en omsætning på fem millioner kroner og plus på bundlinien fra den sidste halvdel af året og frem.

Virksomheden er i dag vokset til 16 mennesker. Der er oprettet et kontor i London, og bortset fra et kapitalindskud på seks millioner kroner fra Industriudvikling A/S, har Omada været selvfinansieret fra starten.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job