Projektstyring med succes

Omada har succes med at sælge sit produkt til styring af projekter. Omada Applications er et program, der gør det muligt for flere mennesker at arbejde sammen om et eller flere fælles projekter.

Tidligere hed virksomheden Wapteams, i dag Omada. Produktet er dog fortsat det samme: Omada Applications, et program, der som Collaborative Software, gør det muligt for flere mennesker at arbejde sammen om et eller flere fælles projekter.

Management konsulentvirksomheden Ementor bruger Omadas produkt til styring af sine komplekse IT-projekter, der som oftest har med forandring af store organisationer at gøre og derfor er temmelig ressourcekrævende.

? Den type projekter medfører høje omkostninger for kunden og for os. Derfor har vi altid meget fokus på projektstyring for at sikre, at projektet kan leveres inden for det aftalte budget, siger direktør Claus Thorsgaard Larsen, Ementor.

Styr på rollerne

I Omada defineres roller og opgaver for henholdsvis Ementor og kunden, så der er styr på, hvem der skal løse hvilke opgaver hvornår, og det indbyggede workflow er med til at sikre en effektiv ressourceanvendelse.

Samtidig får man ved projektets afslutning en samlet dokumentation af forløbet, noget der ofte nedprioriteres eller direkte mangler, fortæller han.

Det, der ofte går galt i store projekter, er, at forarbejdet ikke bliver gjort godt nok, mener Claus Thorsgaard Larsen.

Omada blev stiftet i marts 2000 af Morten Boel Sigurdsson, hans bror Thomas og Morten Nielsen. Sidste år havde virksomheden en omsætning på fem millioner kroner og plus på bundlinien fra den sidste halvdel af året og frem.

Virksomheden er i dag vokset til 16 mennesker. Der er oprettet et kontor i London, og bortset fra et kapitalindskud på seks millioner kroner fra Industriudvikling A/S, har Omada været selvfinansieret fra starten.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S