Projektstyring med succes

Omada har succes med at sælge sit produkt til styring af projekter. Omada Applications er et program, der gør det muligt for flere mennesker at arbejde sammen om et eller flere fælles projekter.

Tidligere hed virksomheden Wapteams, i dag Omada. Produktet er dog fortsat det samme: Omada Applications, et program, der som Collaborative Software, gør det muligt for flere mennesker at arbejde sammen om et eller flere fælles projekter.

Management konsulentvirksomheden Ementor bruger Omadas produkt til styring af sine komplekse IT-projekter, der som oftest har med forandring af store organisationer at gøre og derfor er temmelig ressourcekrævende.

? Den type projekter medfører høje omkostninger for kunden og for os. Derfor har vi altid meget fokus på projektstyring for at sikre, at projektet kan leveres inden for det aftalte budget, siger direktør Claus Thorsgaard Larsen, Ementor.

Styr på rollerne

I Omada defineres roller og opgaver for henholdsvis Ementor og kunden, så der er styr på, hvem der skal løse hvilke opgaver hvornår, og det indbyggede workflow er med til at sikre en effektiv ressourceanvendelse.

Samtidig får man ved projektets afslutning en samlet dokumentation af forløbet, noget der ofte nedprioriteres eller direkte mangler, fortæller han.

Det, der ofte går galt i store projekter, er, at forarbejdet ikke bliver gjort godt nok, mener Claus Thorsgaard Larsen.

Omada blev stiftet i marts 2000 af Morten Boel Sigurdsson, hans bror Thomas og Morten Nielsen. Sidste år havde virksomheden en omsætning på fem millioner kroner og plus på bundlinien fra den sidste halvdel af året og frem.

Virksomheden er i dag vokset til 16 mennesker. Der er oprettet et kontor i London, og bortset fra et kapitalindskud på seks millioner kroner fra Industriudvikling A/S, har Omada været selvfinansieret fra starten.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S