Columbus afhænder kommunale aktiviteter til KMD

Columbus IT Partner A/S har i dag 31. maj solgt sine aktiviteter i den division, der arbejder med det kommunale marked i Danmark til KMD for 50 millioner kroner.

I en pressemeddelelse her til morgen har Columbus IT Partner A/S meddelt, at KMD overtager selskabets kommunale aktiviteteter. KMD er Columbus IT Partners væsentligste konkurrent på området.

KMD køber aktiviteterne i den division af Columbus IT Partner A/S, der arbejder med det kommunale marked, for 50 millioner kroner.

På baggrund af salget opjusterer Columbus IT Partner sine forventninger til årets omsætning, så man nu forventer en omsætning mellem 650 og 675 millioner kroner og et overskud før skat (EBITDA) på omkring 70 millioner.

Columbus IT Partner mistede Farum som kunde i slutningen af marts måned. For tre dage siden overtog KMD denne kunde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S