Columbus afhænder kommunale aktiviteter til KMD

Columbus IT Partner A/S har i dag 31. maj solgt sine aktiviteter i den division, der arbejder med det kommunale marked i Danmark til KMD for 50 millioner kroner.

I en pressemeddelelse her til morgen har Columbus IT Partner A/S meddelt, at KMD overtager selskabets kommunale aktiviteteter. KMD er Columbus IT Partners væsentligste konkurrent på området.

KMD køber aktiviteterne i den division af Columbus IT Partner A/S, der arbejder med det kommunale marked, for 50 millioner kroner.

På baggrund af salget opjusterer Columbus IT Partner sine forventninger til årets omsætning, så man nu forventer en omsætning mellem 650 og 675 millioner kroner og et overskud før skat (EBITDA) på omkring 70 millioner.

Columbus IT Partner mistede Farum som kunde i slutningen af marts måned. For tre dage siden overtog KMD denne kunde.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S