Columbus afhænder kommunale aktiviteter til KMD

Columbus IT Partner A/S har i dag 31. maj solgt sine aktiviteter i den division, der arbejder med det kommunale marked i Danmark til KMD for 50 millioner kroner.

I en pressemeddelelse her til morgen har Columbus IT Partner A/S meddelt, at KMD overtager selskabets kommunale aktiviteteter. KMD er Columbus IT Partners væsentligste konkurrent på området.

KMD køber aktiviteterne i den division af Columbus IT Partner A/S, der arbejder med det kommunale marked, for 50 millioner kroner.

På baggrund af salget opjusterer Columbus IT Partner sine forventninger til årets omsætning, så man nu forventer en omsætning mellem 650 og 675 millioner kroner og et overskud før skat (EBITDA) på omkring 70 millioner.

Columbus IT Partner mistede Farum som kunde i slutningen af marts måned. For tre dage siden overtog KMD denne kunde.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland