Columbus afhænder kommunale aktiviteter til KMD

Columbus IT Partner A/S har i dag 31. maj solgt sine aktiviteter i den division, der arbejder med det kommunale marked i Danmark til KMD for 50 millioner kroner.

I en pressemeddelelse her til morgen har Columbus IT Partner A/S meddelt, at KMD overtager selskabets kommunale aktiviteteter. KMD er Columbus IT Partners væsentligste konkurrent på området.

KMD køber aktiviteterne i den division af Columbus IT Partner A/S, der arbejder med det kommunale marked, for 50 millioner kroner.

På baggrund af salget opjusterer Columbus IT Partner sine forventninger til årets omsætning, så man nu forventer en omsætning mellem 650 og 675 millioner kroner og et overskud før skat (EBITDA) på omkring 70 millioner.

Columbus IT Partner mistede Farum som kunde i slutningen af marts måned. For tre dage siden overtog KMD denne kunde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Product owner (senior) - Data & Analytics

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland