Så meget sælger Google ydelser for hver eneste time


Publiceret d. 20. januar 2012 kl. 08.33


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Googles omsætning i selskabets fjerde kvartal landede på knap 61 milliarder kroner.

Det svarer til, at selskabet har solgt ydelser for 27,5 millioner kroner hver eneste time døgnet rundt i de sidste tre måneder af 2011.
 
Omsætningen er steget med hele 25 procent i forhold til det tilsvarende kvartal året før.
 
Alligevel er analytikere ikke tilfredse, for omsætningen ligger en del lavere end det, som de havde forventet.
 
Det har ført til, at Googles aktiekurs faldt med ni procent efter offentliggørelsen af regnskabet.
 
90 millioner til Google+
Ifølge selskabets administrerende direktør og medstifter, Larry Page, har Googles nye sociale netværkstjeneste, Google+, nu omkring 90 millioner brugere.

Det er en ganske eksplosiv stigning i forhold til tredje kvartal, hvor Google+ havde 40 millioner brugere.
 
Ifølge ham vokser Android også ganske pænt. Antallet af Android-enheder steg med 50 millioner i årets sidste måneder og er nu på omkring en kvart milliard.
 
"Der er blevet downloadet 11 milliarder apps fra Android-butikken," siger han.
 
Når det gælder betalte søgeresultater, er antallet steget med 34 procent i forhold til samme periode i 2010. Dog er den gennemsnitlige pris per klik faldet med otte procent, lyder det fra Google.
 
Ifølge Larry Page lukkede Google omkring et dusin tjenester i 2011. Nedlukningerne er resultatet af en beslutning om at fokusere på de store, centrale produkter som Chrome, Android og YouTube.
 
"I stedet for at lancere hundredevis af tjenester i de kommende år, vil vi nok kun lancere nogle enkelte," siger han.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Vi vil snart opleve en helt ny bølge af apps til smartphones og tablet-pc'er, mener ekspert.
23. maj 2012 kl. 10.00 | læs »

Sikkerhedseksperter advarer om en ny browser-uafhængig orm, der spreder sig via Facebook, og som er skabt ved hjælp af værktøjet Crossrider til udvikling af browser-udvidelser.
23. maj 2012 kl. 09.30 | læs »

Investeringsbanker mistænkes for fup i forbindelse med Facebooks børsnotering. Det kan få konsekvenser.
23. maj 2012 kl. 08.31 | (1) | læs »

Lokalpolitikere har besluttet, at se stort på KMD's advarsler imod at sende pris-oplysninger videre til Kombit.
23. maj 2012 kl. 07.00 | læs »





 
White papers
Gartners Magic Quadrant-rapport fra november 2011 om markedet for web content management (WCM)...

I dette white paper kan du læse om, hvordan en verden, der er 100 procent weborienteret, er ideel...

I denne rapport kan du læse resultaterne af Forrester Consultings spørgeundersøgelse og analyse...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

IBM Danmark lader hovederne rulle.